1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aile hekiminizi biliyor musunuz?
Aile hekiminizi biliyor musunuz?

Aile hekiminizi biliyor musunuz?

Aile hekiminizi biliyor musunuz? Ben bilmiyordum, yeni öğrendim. Bizim aile hekimimiz Dr. Elvan Gözcü imiş. 035 No’lu Aile Hekimliği’nde görev yapıyormuş. Nerededir bu sağlık kuruluşu, sorup

A+A-

Ben bilmiyordum, yeni öğrendim. Bizim aile hekimimiz Dr. Elvan Gözcü imiş. 035 No’lu Aile Hekimliği’nde görev yapıyormuş. Nerededir bu sağlık kuruluşu, sorup öğreneceğim, sonra da Dr. Gözcü’ye bir merhabam olacak...

Ha bugün, ya yarın derken günler geçip gitti, tanışma gecikti... Ne ki yarın gidebilirim... Gitmesine giderim de, sonra üzülürsem diye korkuyorum... Çünkü bir iki gazetede yayımlanan “Devlet, hekimlere ödettiriyor” başlıklı haber canımı sıktı!

Konya kaynaklı habere göre, Sağlık Bakanlığı’nca zorunlu hale getirilen aile hekimliği uygulaması, beraberinde sıkıntıları da getirmiş... Örneğin,  aile hekimlerinin tedavi hizmeti verdiği sağlık merkezlerinin masrafları ile birlikte merkeze alınan cihazları kendi cebinden ödemek zorunda kalıyormuş...

Konya Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Faruk Aksoy, “Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortası”nın hekimlik mesleğini yapmayı zorlaştıracağını, performans nedeniyle hekimlerin daha fazla hasta bakmakla daha fazla risk aldıklarını ifade ediyor. Aksoy, sözlerine daha bir açıklık getiriyor:

“Merkezin, engelli rampası yok, jeneratörü yok, fakat bunu hekimler cebinden ödeyerek veriyor. Daha önce devletin olan bu binaların eksiklikleri hekimlerden çıkarılıyor. Sağlık Bakanlığı, alacaksın yoksa ceza keserim diyor. Devlet binalarını eksiklikleri ile birlikte devretsinler...”

Aile hekimlerinin yardımcısı konumunda bulunan aile sağlığı elemanlarının da sıkıntılara yol açtığına işaret eden Aksoy, devam ediyor:

“Aile sağlığı elemanlarının bilgi düzeyi eksik ve hastaların birçoğu bu elemanlardan şikâyetçi. Bir hekimin binlerce hastaya bakması mümkün değil...”

Hekimin yüzlerce hasta bakması bir yana, sağlık merkezinin eksiğini gediğini gidermesi de olası değil. Eti ne, budu ne pratisyen hekimin!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.