1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Aile Hekimleri beş parasız kaldı
Aile Hekimleri beş parasız kaldı

Aile Hekimleri beş parasız kaldı

Kocaeli Tabip Odası’ndan dün bir basın açıklaması yayınlandı. 12 Ocak 1961 tarihinde Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi Kanunu’nun Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiği hatırla

A+A-

Kocaeli Tabip Odası’ndan dün bir basın açıklaması yayınlandı. 12 Ocak 1961 tarihinde Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi Kanunu’nun Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatılan açıklamada hükümetin sağlık politikasına eleştiriler geldi. Sağlık ocağı modelinin parçalandığı ifade edilen açıklamada özetle şöyle denildi; “Aile hekimliği uygulamasıyla sağlık ocağı modeli paramparça ediliyor. Bu parçalanma hem sağlık ocağında sunulan hizmetin hem de ekibin parçalanmasıdır. Eskiden bütüncül olarak sağlık ocağında verilen hizmetler ikiye bölünerek iki ayrı merkezde yürütülmektedir: Aile sağlığı Merkezleri(ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezleri(TSM).

Ne oldu?

Bu iki merkezin yapıları, personel statüleri vb birbirinden farklıdır. Sağlık ocağı modelinde sağlanmaya çalışılan hizmet entegrasyonunu bozan yeni sistem ‘entegre sağlık hizmeti’ adı altında bir ‘entegrasyon’ getirmektedir. Sağlık ocağı-hastane karışımı bir sağlık kurumu olacak böyle bir yapıya ve böyle bir entegrasyona ihtiyaç var ise o zaman  ‘neden sağlık ocakları kaldırıldı’ sorusu akla gelmektedir. Ayrıca akla gelen ikinci bir soru da, “sağlık ocakları yeterince işlevsel çalıştırılamıyor ve entegrasyon zaten eksik kalıyorken ne değişti de bu yeni yapıyla entegrasyon sağlanacak’ sorusu olmaktadır.

Hekimler para alamıyor

Sağlık Bakanlığı’nın 30 yıldır tek bir çivi çakmadığı sağlık ocakları binalarında çalışan aile hekimi meslektaşlarımızdan bir ay gibi kısa bir sürede bütün eksiklikleri tamamlamaları istenmekte tamamlamamaları durumunda sözleşmelerinin feshedilebileceği ifade edilmektedir. Aile hekimi meslektaşlarımız iki aylık süreçte yarım maaş alabilmişler buna rağmen borçla, banka kredisi ile eksiklikleri tamamlamaya çalışmışlardır. Kaldı ki meslektaşlarımızın ücretleri sağlık bakanının ifade ettiği rakamların çok çok altındadır. 30 Aralık’ta çıkan yönetmelik sonrası hekimlerin ücretleri daha da düşürülmüştür”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.