1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Aile içinde avukat gibi değil, hakim gibi olunmalı”
“Aile içinde avukat gibi değil, hakim gibi olunmalı”

“Aile içinde avukat gibi değil, hakim gibi olunmalı”

Kenan Seyrek’in başkanı olduğu İnsani Değerler Birliği (İDEBİR)’in konferanslar dizisi devam ediyor. 2019 yılının 5. konferansına Türkiye’nin tanıdığı ünlü psikiyatrist, yazar ve aktivist Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan katıldı.

A+A-

“BİLİNÇLİ AİLE OLMAK”
Prof. Dr. Tarhan, “Bilinçli Aile Olmak” konulu konferansında aileyi bir arada tutan değerleri anlattı. Günümüzde hızlı yaşam tarzı, ekonomik, sosyal hareketliliğin aile yapısını değiştirdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, teknolojiye bağımlığına bağlı yaşam tarzı, dünyada ve ülkemizde boşanma oranlarını artırdığını, insanların kalabalık içinde yalnızlık çekmeye başladığını söyledi. Teknolojiye bağımlı dijital neslin gençlerinin kendilerine bakmadığına, evlenmediğine veya geç evlendiğine vurgu yapan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Ailede yangın var. Evliliğe güven azaldı; aileler kızlarının meslek sahibi olması için okutuyor. Yollar, köprüler, yapılsa ne olur; iyi insan inşa etmezsek her şey boştur” dedi.

“İYİ ZAN ESAS, KÖTÜ ZAN İSTİSNA”
Ailede iyi zannın esas, kötü zannın da istisna olduğunu belirten Prof. Dr. Tarhan aileyi bir arada tutan değerlerle ilgili altın öğütleri şöyle sıraladı: 
“- Ailede, dahili işlerde kadın, harici işlerde kadın liderdir. Geçmişte, erkek veya kadın egemen toplumdan çocuk egemen topluma dönüştük. Dürüstlük, ailenin temelidir, eşler birbirine yalan söylememelidir. Aile içinde avukat gibi değil, hakim gibi olunmalıdır. Hak kullanmada herkes kendisini adil bir ortamda hissedebileceği dağılım olabilmelidir. Ebeveynin ve çocukların hakları konusunda sınırlar belirli olmalıdır. Sevginin oluşturduğu sıcak ilişkiler, ailenin en kıymetli bağıdır. Şefkati, fedakarlığı ve empatiyi bu duygu besler, her birey kendini aileye hem ait hissetmeli aynı zamanda da özgür hissedebilmelidir. Aile bireyleri birbirlerinin kişilik haklarına özen göstermeyi başarabilmeleri gerekmektedir.”

Bilinçli ebeveyn olmak için önce çocuğun tanınması ve çocuğun birey olmasına fırsat verilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Tarhan, onların anladığı dilde konuşulması gerektiğini söyledi.

idebir-baskani-kenan-seyrek,-halil-yenice,-abdullah-kokturk-idebir-konferansina-katilan-psikiyatrist,-yazar--prof.-dr.jpgdsc_0003-003.jpg

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.