1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Airbus indiyse mazeretler bitmiştir
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Airbus indiyse mazeretler bitmiştir

A+A-
Çok iyi hatırlıyorum; çünkü oradaydım. 2011 yılı kasım ayının başı. Yıllarca uğraşmışız. Yazıp çizmişiz. Üstelik devlet önemli paralar harcamış. Hazır olduğu halde, Cengiz Topel Havaalanının sivil uçuşlara açılmasına izin verilmiyor.
AK Parti iktidarları döneminde Türkiye’nin her yerine hava alanları yapılmış. Şırnak’a, Batman’a yapılmış. Kastamonu’da atıl duran havaalanı yeniden açılmış. Türkiye, Ordu ile Giresun arasında hava alanı yapacak yer bulamayınca, Karadeniz’i doldurmuş,  mucize yaratıp deniz üzerinde hava alanı yapmış. İstanbul’da dünyanın en büyük havaalanının inşaatı başlamış. Ama İzmit gibi bir kentte, üstelik İstanbul’daki iki havaalanı artık yükü taşıyamazken var olan havaalanı bir türlü açılmıyor. 
Nihayet, 2011 yılı Kasım ayı başında, Cengiz Topel’de tören yapıldı. THY’nin Boing tipi uçağı aprona çekilmiş. Dönemin Bakan’ı Nihat Ergün var. Bütün kent protokolü. Heyecanlı insanlar. THY Yönetim Kurulu Başkanı, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü. Herkes orada. Cengiz Topel’den ilk sefer Trabzon’a yapılacak. 
İlimizde nihayet hava alanı açılıyor diye çok heyecanlanan, çok mutlu olan insanlardan biri de bendim. Hoş, herkes üşüştü, uçukta yer kalmadı. Davetli olduğum, biletim hazır olduğu halde Cengiz Topel’den Trabzon’a yapılan ilk uçuşa katılamadım. Uçağa binip, ayakta gidecek halim yoktu.
O törendeki konuşmaları, nutukları hatırlıyorum. Bakan, Genel Müdür, söz alan herkes, “Bugün Trabzon seferi ile Cengiz Topel’i açıyoruz. Ama çok kısa sürede, buradan Türkiye’nin her yerine tarifeli uçak seferleri yapılacak” diye söz verdiler.
2011’den, 2016’ya.. Cengiz Topel’i görkemli törenle açtılar, ama kullandırtmadılar. THY verdiği sözleri tutmadı. Pırpır pervaneli uçaklarla Trabzon’a gidip geldiler. İki seferden biri, bahanelerle iptal edildi. İnsanları kırdılar. Bir ara, İzmit-Ankara arası uçuk koydular, “Ankara’dan aktarma yap, istediğin yere git” dediler. 
Ama olmadı. Cengiz Topel’i çalıştırmadılar. Elbette Cengiz Topel’den uçağa binelim, Paris’e, Londra’ya Las Vegas’a gidelim demiyoruz. Ama  bu kentin havaalanından  Türkiye’nin önemli illerine, İzmir’e, Antalya’ya, Diyarbakır, Erzurum, Adana, Kas, Gaziantep’e neden gitmeyelim, uçmayalım.. 
Hep dediler ki, “Havaalanının pisti yetersiz. Sisli havalarda güvenli iniş için gerekli aletler yok.” Bütün bu sorunlar aşıldı. Büyükşehir Belediyesi, uçakların güvenli inişi için gerekli cihazları aldı. 
Geçen gün, Cengiz Topel’den Medine’ye yapılacak ilk yurt dışı uçuşu için, Cengiz Topel’e THY’nin Airbus tipi uçağı indi. 194 yolcu kapasiteli dev uçak, 190 yolcusu ile havalandı. Airbus, THY’nin elindeki en büyük uçaklardan. İnmesi ve kalkması için uzun pist gerektirenlerden. İşte gayet güzel indi, gayet güzel kalktı. Cengiz Topel’den, birkaç kişinin özel gayreti sayesinde ilk yurt dışı uçuşu yapıldı. 
Artık geri dönüş olmamalı. Tamam, hac-umre seferleri de buradan yapılsın. Ama Topel’den özellikle Türkiye’nin çeşitli illerine tarifeli seferler olsun. Her gün İzmir’e, Antep’e, Gaziantep’e tarifeli uçak olsun demiyorum. Ama hiç değilse haftanın bir-iki günü farklı illere tarifeli uçak konulabilir. Bu havaalanı çok büyük bir nüfusa hizmet veriyor. Tarifeler açıklansın, uygulansın, bu meydandan kalkan her uçak dolu kalkar. İstanbul’dan da yolcu uçmak için buraya gelir. Çünkü Sabiha Gökçen ve Atatürk havaalanlarında insanlar çile çekiyorlar. 
Cengiz Topel Havaalanı konusunda verilen sözlerin tutulmasını bekliyorum. Çok başarılı olan THY, Türkiye’nin ve dünyanın her yerine tarifeli sefer yapmakla övünüyor. 500 uçağı var, yenilerini alıyor. Ne olur sanki bu havaalanını da kullansa. Ben garanti ediyorum. Seferler düzenli yapılsın, zarar etmezler. Bir süre zarar da göze alınmalıdır. Bakın, yurt dışı demiyorum, en azından yurt içi seferlerin başlaması lazımdır. Bu konuda bu kente söz verdiler. Kasım 2011 ‘de söz verdiler. Bu sözlerin tutulmasını bekliyorum. 

*Sungurlu başka, Akmeşe başka 
Halen, ilimizin Kandıra sınırları içinde DSİ tarafından yapımı gündemde olan 2 önemli baraj projesi var. Biri Sungurlu Barajı. Diğeri Akmeşe Barajı.
Sungurlu Baajı, Kandıra’nın kuzeyinde, İstanbul il sınırı(Şile)  ile Kocaeli il sınırı arasındaki bölgede yapılacak. Büyük bir baraj olacak. Kandıra ilçesinde Akçakoca ve Teksen köyleri ile birlikte Geredeli, Yağcılar, Avdan, Gubuzcu, Gebeşle, Çavdar, Selanikli köylerinin arazilerini işgal edecek.
Sungurlu Barajı’nın Kandıra bölgesi için tek avantajı,  çok kuvvetli yağılarda bu bölgede ortaya çıkan sel baskınlarını önlemesi olacak. Bunun dışında bu baraj, İstanbul’un içme suyu ihtiyacını temin için yapılıyor. Bizim ilimizle, Kandıra ile bir alakası yok. 
Tartışılan ikinci Baraj, Akmeşe Barajı. DSİ, bu barajı İzmit’in doğusunda, Sakarya sınırında yapmayı planlıyor. Bu barajın inşaatında kullanılacak malzemelerin temini için bölgede, hem Kocaeli, hem Sakarya sınırları içinde yeni taş ocakları kurulmasına izin verilecek. Akmeşe Barajı yapılırsa,  “Avluburun grubu” adı verilen bölgede içme suyu sıkıntısı ortadan kalkacak. Tarım arazilerini sulama imkanı ortaya çıkacak. Ama bu baraj da pekçok köylüyü evinden edecek, verimli tarım arazilerinin bir kısmını  göl altında bırakacak.
Kent gündeminde ve siyasetinde tartışılan iki Baraj birbirinden farklı. Sungurlu Barajı İstanbul için. Akmeşe Barajı,  ilimizde su sıkıntısı çeken bölge için. Akmeşe Barajı konusundaki önemli sıkıntı, inşaat malzemelerinin çıkartılacağı taş ocaklarının durumu. Bu taş ocakları çevreyi ne kadar etkileyecek. Baraj bittikten sonra da, hazır tatlı kar bulunmuşken bu taş ocaklarının işletmesi sürecek mi?.. Bunlar önemli.
Bu iktidar, kafasına koyduğunu yapıyor. Özellikle Sungurlu Barajı’ndan bölgedeki bütün kaygılara ve tepkilere rağmen vazgeçileceğini hiç sanmıyorum. Akmeşe Barajı’nın da ilimizin o bölgesi için önemli olduğunu düşünüyorum. 

*Haymanalı: "Dar gelirli aileler için satın almıştık"
Derince Belediyesi’nin 2007 yılında, TOKİ ile çatır çatır pazarlık yapıp, 1.2 milyon TL’ye satın aldığı büyük bir arazi var. İki gündür yazıyorum. Yenikent Mahallesi’nde toplu konut alanı imarlı 25 dönüm büyüklüğündeki bu arazi, 22 Ekim günü Derince Belediyesi’nde yapılacak ihale ile satılacak. 
2007 yılında bu arsa TOKİ’den alınırken, Başkan yine Ali Haydar Bulut. Şimdi 22 Ekim’deki ihale için biçilen muhammen bedel 25 milyon TL. 9 yıl önce 1.2 milyona alıyor, şimdi 25 milyona satıyorsunuz. Çok büyük kar, çok akıllı bir iş. Ancak bu konuda dün beni Derince Belediye Meclisi’nin CHP’li eski üyesi Ali Haymanalı aradı. Haymanalı şunları söyledi:
“- Bu arazi TOKİ’den satın alınırken, dönemin Belediye Meclisi oy birliği ile onay verdi. Meclis arşivleri açılsın. Bu arazi Derince’deki dar gelirli aileler için uygun şartlarda satılacak konutlar inşa edilmesi amacıyla satın alınmıştı. Hesaplara göre, bu araziye en az 600, biraz küçük yapılırsa 750 daire sığıyor. Derince’de konut ihtiyacı var. Ucuza mal edilmiş bu arazide dar gelirli aileler için düşük taksitli, uzun vadeli sosyal konutlar yapılabilirdi. Zaten bunun için alındı. Şimdi neden satıldığını anlayabilmiş değilim.” 
BULUT: “İKİ TALİP VAR”
Bu arazi ile ilgili yazdığım ilk yazıda zamanlama hatası yapmış, ertesi gün özür dilemiştim. Başkan Ali Haydar Bulut da aradı. Hatamı yüzüme vuracakken, “Farkındayım. Yanlışlık yapmışım. Yarınki gazetede düzeltiyorum” dedim. Sonra, Haymanalı’nın aradığını, “dar gelirlilere konut yapmak için alınan araziyi neden sattığını sorduğunu” söyledim. Bulut, “Ben bu arazide konut yapmaya kalksam, bütçem yetmez. Bu araziyi metrekaresi bin TL’den satamayacağımı söylüyorlar. İki firma dosya aldı, talip oldu. Belki daha yüksek değere satacağım. Belediyenin kasasına bu parayı koyunca Derince’de neler yapacağımı herkes görecek” diye yanıtladı. 
Bakalım, 25 milyona satışa çıkan araziyi kim satın alacak?.. Üzerinde nasıl evler yapılacak, kaça satılacak?
*Bizim ilimizde Vakıf Üniversitesi olmayacak mı? 
Artık Türkiye’nin her ilinde Üniversite var. Devlet üniversitelerinin yanı sıra, özel Vakıf üniversiteleri var. Nüfusu, potansiyeli bizim ilimizden çok düşük olan illerde bile 1-2 tane vakıf üniversitesi bulunuyor. 
Üniversite, kurulduğu bölge için fırsattır. Geldiği yere bereket, zenginlik, bilim getirir. Bu kentte ne palavralar atıldı.  Körfez İlimtepe’ye üniversite yapılacaktı. Şimdi, oralara Çöp Fabrikası planlanıyor.
Sözde Başiskele’de vakıf üniversitesi kurulacaktı. Ortada bir şey yok. Bir Kocaeli Üniversitesi var, kabına sığmıyor. Zorla, ite kaka Gebze’deki GYTE’yi Gebze Teknik Üniversitesi yaptılar. Henüz, tabela üniversitesi. 
Neden bu kentte bir Vakıf Üniversitesi yatırımı gelmiyor, anlayamıyorum. Kartepe sınırlarında, Yıldız Sunta karşısında Maltepe Üniversitesi büyük bir kampus inşaatı başlatmıştı. Evimin bulunduğu konum nedeniyle, bu kampus inşaatının önünden çok sık geçiyorum. İnşaat çok hızlı başladı, hızlı ilerledi. Sözde, önümüzdeki eğitim yılında Maltepe Üniversitesi Kartepe Kampusu açılacak, öğrenci alacaktı. Ama aylardır inşaat ilerlemiyor. Sanırım, bu iş de durdu. En azından önümüzdeki yıla yetişemeyecek. 
Bu kentin denizi limanlara, tarım arazileri lojistikçilere altın tepside sunuluyor. Kent büyükleri harekete geçseler de, uygun bir yerde bir Vakıf üniversitesi kurulsa,. KOÜ artık yetmiyor. Kocaeli’de hala özel üniversite kurulmamış olması, bu kent için önemli bir eksikliktir. 

*Aman ha! Şampiyon olmuyoruz
Bugünleri çok özlemiştik. Yıllardır sezon sonlarında, Kocaelispor’un bulunduğu ligden küme düşmesini görmek, bütün ümitlerin bittiği maçların sonunda İsmetpaşa Stadının tribünlerinde yığılıp kalmak,  duygu yükü içinde hüngür hüngür ağlamak adeta kaderimiz olmuştu. Lastik top, çok yukarılardan,  Süper Lig’den düştü, düştü düştü. Sonunda, sert betona çarptı ve zıplamaya başladı.
Kocaelispor, bugün saat 13.30’da İsmetpaşa Stadında başlayacak maçta, Edirnespor’u yenerse normal sezonun bitimine 4 hafta kala, grup liderliğini garantileyecek. Bu sezonun sonunda yıkılması planlanan İsmetpaşa Stadı, bugün son kez bir şampiyonluk turuna sahne olacak. İnşallah, bundan sonraki şampiyonluk turlarını yeni yapılmakta olan Kocaeli Arena’da atacağız.
Bugün alınacak galibiyet sonrası yaşanacak sevincin adına “Şampiyonluk turu” diyoruz. Ama BAL’daki statü nedeniyle, henüz şampiyon olmuyoruz. Şimdi önümüzde 12 grup birincisinin katılacağı Play-Off mücadelesi var. Grubunu birinci bitiren 12 takımdan 9’u bir üst lige, 3 ncü Lige yükselecek. Yani, bugün doya doya grup liderliği sevincini yaşayalım. Ama henüz iş bitmedi. Futbol farklı bir oyundur. Son düdük çalana kadar iş bitmez. Mutlu sona ulaşmak, play-off’tan da geçip, üst lige yükselmek için disiplinli, dikkatli olmaya, çok çalışmaya devam etmeye mecburuz.
*Çok heyecanlı olacak
Fenerbahçe, önceki akşam Avrupa Ligi maçında Portekiz’in Praga takımını Kadıköy’de 1-0 yendi. 
Bu maçın rövanşı, 17 Mart Perşembe gecesi Portekiz’de oynanacak. Ne mutlu ki,  rövanş maçını da açık kanal, TT yayınlayacak.
Fenerbahçe’ye bu turda Portekiz’in Braga takımı çıkınca, Türk spor medyası, bu turu “Çantada keklik” gibi görmeye başlamıştı. Ama Braga çok güçlü, çok disiplinli bir takım. Perşembe gecesi bu gerçeği açıkça gördük. İstanbul’daki tek farklı galibiyet hiç kolay olmadı. İlk maçta önemli olan Fenerbahçe’nin gol yemeden kazanmasıydı. Bu gerçekleşti. Ama 17 Mart Perşembe gecesi oynanacak rövanş büyük bir heyecan olacak. Türkiye, bu maça kilitlenecek. Bu nedenle, 17 Mart Perşembe gecesi için hiçbir plan yapmayın. Kimselere söz vermeyin. O gece evde oturup Braga-Fenerbahçe maçını izleyin. F.Bahçe bu turu geçer, çeyrek finale yükselirse,  Avrupa Lig’nde final yolunda çok önemli bir adım daha atmış olacak ki, bu da neredeyse Türk vatandaşlarına AB vizesinin kalkması kadar önemli bir olay olacaktır.
Bu yazı toplam 882 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum