1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti 300 bin üye ile sandığa gidecek
AK Parti 300 bin üye ile sandığa gidecek

AK Parti 300 bin üye ile sandığa gidecek

İl Başkanı Mehmet Ellibeş, şu anda 290 binin üzerinde üyesi olduğunu açıkladı. Ellibeş, “Ekim sonu veya kasım başı gibi başlaması beklenen delege seçimlerini bu üyelerin tamamıyla gerçekleştireceğiz” dedi

A+A-

MERAK EDİLENLERİ CEVAPLADI

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Tanıtım ve Medya Başkanı İbrahim Gürsel ile Yönetim Kurulu Üyesi Veli Haldız, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk’ü ziyaret etti. Sorularımızı yanıtlayan Mehmet Ellibeş, kongre süreci, danışma meclisi toplantısı, yeni kurulması planlanan parti ve belediye başkanları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Son il danışma meclisi toplantısı ile AK Parti’nin hala kuruluş felsefesini koruduğuna dikkat çeken Mehmet Ellibeş, yeni partinin gündemlerinde olmadığına dikkat çekti.

İRADE SALONA YANSIDI

Partinizin 105’inci ve sizin de ilk Danışma Meclisi’nin bugüne kadar yapılan en kalabalık toplantı oldu. Bunun nedeni nedir?

Bu danışma meclisi gösterdi ki teşkilatımızın genel başkanımıza olan inancı güçlü bir şekilde devam ediyor. Ülkenin bu noktaya gelmesi, AK Parti iktidarlarının başarılı çalışmasının bir tesciliydi. Var olan sorunların ortadan kalkması ve yeni hizmetlerin yapılması, 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşılması için ortaya koyulan iradenin salona yansımasıydı.

Özel bir çalışma yaptınız mı?

Biz yeni yönetim olarak samimi bir irade ortaya koyduk. Bizler partinin bir neferiyiz. Geçmişten gelen birikimin sahaya yansıması gerekiyordu ve yansıdı. Toplantı bitene kadar kimse salondan kalkmadı. Katılımın fazlalığı kadar bence bu ayrıntı da çok önemli.

IŞIK MAZERET BELİRTTİ

Danışma Meclisi toplantısında olmayan isimler gündem oldu. Özellikle eski Başbakan Yardımcısı Fikri Işık en fazla öne çıkan isim oldu. Mazeret belirttiler mi yoksa programa katılmadılar mı?

Eski Başbakan Yardımcımız Fikri Işık ve Milletvekilimiz İlyas Şeker mazeret belirttiler. Sibel Gönül il dışındaydı ve o da mazeret belirterek gelmedi. Eski Bakanımız Osman Pepe arayıp gelemeyeceğini bana söyledi. Ama danışma meclisimize gelen, partimize hizmet eden büyüklerimiz hepsi toplantının sonuna kadar durdu.

Danışma meclisi toplantısından sonra genel merkez düzeyinde sizi arayıp tebrik eden oldu mu?

Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımızın Yardımcısı ve Bölge Koordinatörümüz Mustafa Köse beni arayıp teşekkürlerini iletti.

ZAMAN YETMİYOR

4 aylık süreçte 1.200’den fazla programa imza attınız. Temponuz çok yüksek değil mi?

Bana zaman yetmiyor sanki. Belediyecilikten gelen bir yapımız var. Sürekli sahada olmak, toplumun içinde olmak ve onlarla bütünleşmek gerekiyor. Aynı zamanda teşkilatla da fikir alışverişi yapmak ve buluşmak gerekiyor. Böyle olunca zaman yetmiyor. Toplumun farklı kesimleri, sivil toplum kuruluşları ve derneklerle buluşmayı kendimize şiar edindik. Her hafta ilçelere gidiyoruz. Burada istişare kurulu üyelerimizi, STK ve dernekleri ziyaret ediyoruz. Özellikle ilçelerde parti büyüklerimizi ve kardeşlerimizi ziyaret ederek bir vefa anlayışı ile hareket ediyoruz. 4 aylık taze bir yönetimiz. Binin üzerinde program yaptık. Kadın ve gençlik kollarımız bizimle beraber program yapıyor. Kadın ve gençlik kolları çok iyi çalışmalar yürütüyor. Onların programlarını da katarsak bu sayı çok daha yükselecektir.

Milletvekilleriniz her hafta başka bir ilçede çalışma yapıyor. Programları siz mi yapıyorsunuz?

Milletvekillerimize her hafta bir ilçede program hazırlıyoruz. Bazen ben de onlara eşlik ediyorum. İl, ilçe ve milletvekillerimiz birlikte bu programlara karar veriyoruz. 7 milletvekilimiz de lakıyla çalışıyor. Meclis açıkken cumadan gelip pazartesiye kadar çalışmalara katılıyorlar. Meclis tatilde olduğunda ise tüm hafta çalışmaların içinde yer alıyor ve programlarını aksatmadan yapıyorlar.

ACİLEN YAPILMASI LAZIM

Uzun zamandır gündemde olan Güney Otoyolu’nun güzergahında olan köylerde yaşayan vatandaşlar yol projesinin netleşmemesi nedeniyle mağdur olduklarını söylüyor. Bu noktada çalışmalar ne aşamada, güzergah netleşti mi?

Gölcük sınırlarında kamulaştırma ve şerh yok. Güzergah daha netleşmedi. 1/5000 ve 1/1000’lik projeler daha yapılmadı. Bu nedenle bu bölgede kamulaştırma ve konut ya da başka bir proje yapılmaması ile ilgili sorun yok. Kartepe’de planlara işlendiği için orada hak sahipleri bir şey yapamıyor. Yap-İşlet-Devret yöntemi ile yapılacak olan proje hızlı gitmiyor. Ama elzem yapılması gereken bir çalışma.

Gölcük merkezde planlanan battı-çıktı projesi ile ilgili bir gelişme var mı?

Gölcük’te yolun her iki kısmında kalan binaların arası 35 metre. Bu bölgede binalar çok katlı. Yolu genişletmek çok zor. Projelendirildiğinde transit yolda sıkıntı yok ama yan yollar çok büyük problem oluyor. Bu nedenle biraz askıya alındı. Benim dönemimde kent merkezi ile ilgili yapılan kentsel dönüşüm projesinde yolu 10 metre içeriye çektik. Şu anda projeyi Gölcük Belediye Başkanımız Yıldırım Sezer takip ediyor. Ben de takip ediyor ve destekliyorum. Bölgedeki dönüşüm Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteği ile yapılacak.

ÇÖP HERKESİN SORUNU

Denizevler ve küçük sanayi sitesi ile ilgili kentsel dönüşüm çalışmalarında her iki alan ne amaçla kullanılacak?

Her iki kentsel dönüşüm çalışması yüzde 95 vatandaşın rızası ile oldu. Bu çok önemli bir başarıdır. Bu alanda herkesi mutlu ederek çalıştık. Küçük sanayi sitesinin yeni yerine taşınması ile oluşan alan artık yeni başkanımızın takdirinde. O değerlendirecek. Afete maruz bölge ilan edilen Denizevler’de insanlar oturuyordu, ilkokul vardı. Bu gerçekten çok sıkıntılıydı. Şu anda yüzde 90’ı yıkıldı. TOKİ ekim ayında yapılan rezerv konutları teslim ettikten sonra bu kalan yüzde 10’luk bölüm de yıkılacak.

Kocaeli’nin şu anda en büyük sorunu olan evsel atık depolama alanı ve atık bertaraf tesisi ile ilgili çalışmalar ne aşamada?

Kocaeli’de günde 2 bin ton çöp çıkıyor. Bu çok ciddi bir rakam. Bu atıkların ne yapılacağı sorunu sadece Büyükşehir Belediyesinin düşünmesi gereken bir sorun değil. Bu noktada kentte yaşayan herkes birlikte düşünmeli. Şu anda 2 yıllık depolama alanımız kaldı. Bir an önce yeni yerin tespit edilmesi gerekiyor. Bu çalışmaların yapılması için Büyükşehir Belediye Başkanımız akademik odalarla çalışma başlattı. Kısa zamanda ortak akıl ile sorunun çözüme kavuşturulacağına inanıyorum. Ben de süreci takip ediyorum.

KRİTERLER BELLİ OLACAK

Kongre süreciniz başladı. 1 Ekim’den sonra üye olanlar oy kullanmayacak. Delege seçimlerinde yaklaşık kaç üyeniz oy kullanacak?

Şu anda 290 binin üzerinde üyemiz var. Benim 4 aylık başkanlığım döneminde 4 bin üye yaptık. 1 Ekim’den sonra oy kullanacak üye sayımız kesinleşecek. Yine 290 binin üzerinde bir üye sayısı ile ilçe ilçe delegasyonumuzun seçimlerini yapacağız.

Delege seçilecek kişilerle ilgili kriterler belli oldu mu?

Eskiden var olan kriterlerimiz yine geçerli olacaktır diye düşünüyorum. Ancak genel merkezimiz bu konuda henüz net bir talimat vermedi.

Aramızdan su sızmıyor

Belediye başkanlığından gelen bir il başkanısınız. Belediye başkanları ile anlaşıyor musunuz?

Belediye başkanları ile aramızdan su sızmıyor. Aramızdaki uyum çok güzel. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’ın kaptanlığı önemli. Çok uyumlu çalışıyor. Birikim ve donanımı yüksek biri. Tahir Başkan kuruma hakim. Belediyelerin nasıl çalışacağını en iyi bilen isimlerden biri. Bizim aramızda hiç problem olmaz. Belediye başkanlığından gelmem nedeniyle arkadaşlarımı daha iyi anlıyorum.

Büyükşehir’de Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal’ın yerine eski Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık’ın getirilmesi ve değişimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Başkanımızın tasarrufu ve teşkilat olarak müdahale etmiyoruz. Belediyedeki değişimler başkanımızın tasarrufunda.

İzmit’e laf etmedim

Yerel seçimlerden sonra İzmit Belediyesine laf etmeyeceğinizi söylemiştiniz ama danışma meclisinde eleştirileriniz oldu?

Ben İzmit Belediyesi’ni değil İstanbul Belediyesi’ni de örnek vererek bir belediyecilik anlayışını eleştirdim. Biz hizmet belediyeciliği yapacağız. Popülizmden uzak belediyecilik yapmak lazım. Yapılan popülist siyasetin doğru olmadığını söylemek için konuştum. Belediyelerde yapılan çalışmaya ve tavra laf etmedim. Halkımızın istek ve taleplerine cevap verdiği tüm çalışmalarına destek vereceğiz.

Yeni partiyi konuşmayalım

AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan eski Bakanlardan Nihat Ergün ile görüşüyor musunuz? Yeni partinin kuruluşu ile ilgili çalışmaların içinde olduğu iddia ediliyor.

Nihat Ergün ile konuşuyor ve telefonlaşıyorum. Yeni parti ile ilgili çalışmaları hakkında konuşmak istemiyorum. Herkes siyasi parti kurabilir. Şu anda yeni bir siyasi partinin kurulması için tabanda bir heyecan ve beklenti yok. Bizim, Kocaeli’den verdiğimiz mesaj da bu. Danışma meclisimiz yeni bir partiye ihtiyaç olmadığını da gösterdi. Biz buradayız. Kalemizi ve nöbet yerimizi terk etmiyoruz.

basarilar-diledi-001.jpg

BAŞARILAR DİLEDİ: Başkan Yardımcısı İbrahim Gürsel ve Yönetim Kurulu Üyesi Veli Haldız ile gazetemizi ziyaret eden Mehmet Ellibeş, Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ve çalışanlara başarılar diledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.