1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti Genel Merkezi'ne roketli saldırı
AK Parti Genel Merkezi'ne roketli saldırı

AK Parti Genel Merkezi'ne roketli saldırı

AK Parti Genel Merkezi'ne roketli saldırı düzenlendi. Parti Genel merkezi'nin 6. katına isabet eden roket duvara ve pencerelere zarar verdi. Olay yerine çok sayıda polis sevkedildi. AK Parti’nin Ankara

A+A-

AK Parti Genel Merkezi'ne roketli saldırı düzenlendi. Parti Genel merkezi'nin 6. katına isabet eden roket duvara ve pencerelere zarar verdi. Olay yerine çok sayıda polis sevkedildi.

AK Parti’nin Ankara Söğütözü Genel Merkezi'ne lav silahlı saldırı yapıldı.

Adalet Bakanlığı önünde akşam saatlerinde yapılan ses bombalı saldırının gerçekleştiği sırada, AK Parti’nin Söğütözü'ndekİ Genel Merkezine de eş zamanlı lav silahlı saldırı yapıldı.

Söğütözü Sitesi içinden yapıldığı iddia edilen saldırıda, AK Parti Genel Merkezi'nin altıncı ve yedinci katları hedef alındı. Saldırı sonucunda genel merkezin camları kırıldı, duvarları da hasar gördü.

Bölgeye sevk edilen olay yeri inceleme ekipleri çevrede ve isabet alan genel merkez katlarında arama çalışmaları başlattı.

Genel merkez önünde polis geniş güvenlik önlemleri alırken, Sögütözü Sitesi ve çevresindeki alanlara da giriş ve çıkışlar kontrol altında yapılıyor.

Öte yandan, Söğtözü Sitesi'nin arkasında bulunan boş bir arazide emniyet şeridi ile çevrildi. Giriş ve çıkışların yasaklandığı arazide da arama gerçekleştirildi.

Adalet Bakanlığı önünde patlama

Ankara Kızılay'da Başbakanlık binasının hemen bitişiğindeki Adalet Bakanlığı ek binasına ses bombası atıldı. İlk belirlemelere göre ses bombasından 2 kişi etkilenerek hafif şekilde yaralandı. O sırada kaçtıkları gözlenen 2 şüpheli polis tarafından yakalanarak, gözaltına alındı.

Patlama saat 21.00 dolaylarında, minibüs duraklarının bulunduğu alanın hemen yanındaki Adalet Bakanlığı'nda gerçekleşti. Alınan bilgiye göre, bir grup bakanlığın hemen önünden geçerken, bakanlığın bahçesine ses bombası atıp kaçmaya başladı. Ses bombası olduğu anlaşılan bombanın patlaması sonucu yakınında bulunan 2 kişi hafif yaralandı. Bu sırada Güvenpark'da bulunan çevik kuvvet polisleri kaçan 2 kişiyi gözaltına aldı. Yaralılar ise olay yerine gelen ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Patlamanın hemen ardından olay yerine çok sayıda itifaiye ekibi gelirken, polis olay yerinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Bölgeye Ankara İl Emniyet Müdürü Kadir Ay geldi. Ay, basın mensuplarının sorularını cevapsız bıraktı.

Adalet Bakanı Ergin'den saldırılarla ilgili ilk açıklama

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Genel Merkezi'ne ve Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırılarla ilgili olarak açıklama yaptı. Ergin, Adalet Bakanlığı'na 2 adet el bombası, parti Genel Merkezine ise lav silahı ile ateş açıldığını söyledi. Saldırıların provokasyon olduğunu bildiren Bakan Ergin, şiddet ve terörün aciz ve korkakların sığındığı bir yöntem olduğunu ifade etti.

Bakan Sadullah Ergin, bombalı saldırının yapıldığı Adalet Bakanlığı'nın önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ergin, Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırı ile ilgili olarak, "Milli Müdafa Caddesi girişinde 2 adet el bombası atılmıştır. Bu bomba atma eylemi esnasında bir personel eşi hafif yaralanmış, tedavisi ayakta yapılmış ve taburcu edilmiş. Ufak çapta maddi hasar meydana gelmiştir. Tabi bu eylemle ilgili olarak, genel itibari ile şiddet ve terör aciz ve korkakların sığındığı bir yöntem. Kendilerine düşünceleri ile milletin gönlünde yer bulamayanlar bu tip eylemlerle gündeme gelmeyi amaçlamaktadır. Ancak diğer yerlerde de olduğu ülkemizde şiddetin yerinin olmadığını herkes görecek. Hükümetimiz ülkemizin zaman zaman içerisinden geçtiği şiddet olaylarını sonlandırmak için yürüttüğü çalışmalara devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Hadiseyi kınayan Bakan Ergin, şöyle konuştu: "Düşüncesi olanları milletimize düşünceleri ile kendilerinin arz etmeye, milletten alacakları onayla iş yapmaya davet ediyorum. Bu tip korkak eylemlerle saklanarak yapılan eylemlerle bir yere varılamayacağını ifade etmek istiyorum."

AK PARTİ GENEL MERKEZİNE LAV SİLAHI İLE SALDIRI

AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırı ile ilgili olarak ise “Doğrudur genel merkezimizden de bir süre sonra açıklama yapılacak. Genel merkezimize de muhtemelen bir lav silahı ile mühimmat atımı yapılmıştır. Orada bir miktar maddi hasar söz konusu. Onun dışında sıkıntı yok. Onunla ilgili açıklama da genel merkezden yapılacak.” dedi.

PARÇA TESİRLİ BOMBA

Adalet Bakanlığı’na atılan bombanın ses bombası olduğu söylendi, siz el bombası dediniz?’ şeklindeki soru da Bakan Ergin, “İncelemeler devam ediyor. Parça tesirli bomba. Menşei tespit edildi, çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar ilerledikçe sizlerle de daha detaylı bilgileri paylaşırız.” cevabını verdi.

"TÜRKİYE NE ZAMAN ÖNEMLİ BİR ZAMAN DİLİMİNDEN GEÇSE..."

Nevruz kutlamalarının arefesinde bu patlamaların olmasının zamanlama olarak değerlendirmesinin sorulması üzerine de Ergin, sözlerinin şöyle sürdürü: "Değerli arkadaşlar Türkiye önemli bir zaman dilimi içerisinden geçiyor. Türkiye’de ne zaman bir hamle dönemi başlasa, ne zaman yeni bir atılım yapılsa bu tür provokatif eylemlerle karşılaştık, geçmişte de karşılaştık. Ama bunlara karşı bizim çalışmalarımız hazırlıklı yola çıkarken zaten bunları öngörüyorduk. Bu tür sabote girişimleri ile karşılaşacağımızı tahmin ediyorduk. Olmamasını temenni ederdik ama bu yada bundan sonra gelecek farklı sabote girişimleri doğru yönde atıldığını düşündüğümüz adımlardan bizi alıkoyamaz. Biz ülkemiz için doğru bildiğimiz istikamette kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz. Daha sonra gelişmeleri içişleri bakanlığımızla paylaşır, şu aşamada daha fazla bir şey ifade etmeyeceğim. Bir takım bulgular var fakat soruşturmanın selameti açısından bunları şimdi paylaşamam. Yaralan kişinin kimliği, bakanlıkta çalışan bir personelimizin eşi, önemli bir şey yok. Türkiye’deki sorunların çözümü bazı insanları rahatsız edebilir. Önümüzdeki süreci izlemeye devam edelim inşallah hayırlı gelişmeler olacak."

Çelik: Saldırı demokrasiye, çözüm idaresine yapılan bir saldırıdır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırıyı "Bu saldırı aslında demokrasiye, çözüm idaresine yapılan bir saldırıdır." dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı'na düzenlenen saldırı ile ilgili açıklama yaptı. Toplantıda konuşan Muammer Güler, Adalet Bakanlığı'na yönelik saldırıda 2 el bombası kullanıldığını belirtti. AK Parti'ye yönelik lav silahlı saldırı hakkında da bilgi veren Güler, "Teknik takipler, fiziki takipler sonucu şu anda 200 metre ötedeki bir parkın gerisinde bulunan ağaçlıklı bölümün içerisinden silahın ateşleme bölümleri, bir çanta ve bazı malzemeler bulunmuştur." dedi.

Toplantıda ilk olarak konuşan İçişleri Bakanı Güler, AK Parti Genel Merkezi'ne düzenlenen saldırıda lav silahı kullanıldığını belirterek, "AK Parti Genel Merkezi'nin 7'nci katında bulunan toplantı salonunun dış cephesine saat 20.45 sıralarında lav silahıyla atılan bir patlayıcı isabet etmiş ve bu kattaki bazı camların kırılmasına neden olmuştur." şeklinde konuştu.

Adalet Bakanlığı'na düzenlenen saldırı da ise el bombası kullanıldığını ifade eden Bakan Güler, "Saat 21.00 sıralarında Adalet Bakanlığı'nın arka kısmındaki otoparka 2 adet el bombası atılmış olayda 1 vatandaşımız ayağından hafif yaralanmış ve tedavisinin sonucunda taburcu edilmiştir. Söz konusu patlamalarla ilgili olarak olayın vukuundan itibaren güvenlik birimlerimiz çok yönlü bir araştırmayı sürdürmektedirler" ifadelerini kullandı.

LAV SİLAHI BULUNDU

Teknik ve fiziki takipler sonucu lav silahının ateşleme bölümünün bulunduğunu kaydeden Bakan Güler, "Teknip takipler, fiziki takipler souncu şuanda 200 metre ötedeki bir parkın gerisinde bulunan ağaçlıklı bölümün içerisinden silahın ateşleme bölümleri, bir çanta ve bazı malzemeler bulunmuştur" diye konuştu.

"İSTİKRARI BOZMAYA ÇALIŞIYORLAR"

AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Hüseyin Çelik ise atılan bombalar ve sıkılan lav silahlarının milli iradeyi temsil eden, ülkenin AK Parti'ye karşı yapıldığını söyledi. Bu saldırıların, AK Parti’yi demokrasi yolunda, hizmet yolunda gitmekten caydıramayacağını ifade eden Çelik, “Bu saldırı aslında demokrasiye, çözüm idaresine yapılan bir saldırıdır. Ne zaman Türkiye ileri doğru atılım yapılmışsa bunlar gerçekleşmiştir. Geçmişte Ergenekoncuların yaptıklarını şu anda başka örgütler üstlenmiş durumdadır.”dedi.

“Karanlıktan korkan gece yola çıkmaz.” diyen Çelik şöyle konuştu: “Biz demokrasi treninin karanlık tünellerden geçtiği zaman bir parti kurduk. Bugün Başbakanımız da açıkladı. Türkiye Nevruz'a doğru gidiyor. Toprağa cemrelerin düşmesi gibi huzur cemreleri gönüllere düşsün istiyoruz. Ama görüyorsunuz ki bu irade birilerinin hoşuna gitmiyor.”

“KORKSAYDIK BUGÜNLERE GELEMEZDİK”

Çelik konuşmasında teröre asla prim verilmeyeceğini, boyun eğilmeyeceğini de vurguladı. Bu saldırıların “kendi acziyetleridir” ifadelerini kullanan Çelik, “Bu tür gürültülere pabuç bırakılmayacaktır. Halkımızın haber alma hakkını kullandırmak üzere sizlere doğru bilgi verme düşüncesiyle huzurlarınızdayız. Yoksa bunlar kendileri bile bomba olup patlasalar milletin iradesini geriye çeviremeyeceklerdir. Biz korksaydık bugünlere gelemezdik. Korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız. Böyle çapulculara meydanı bırakacak, fırsat verecek bir irade değiliz.” diye konuştu.

"MUHALEFET SORUMLU DAVRANMALI"

Çelik, konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin çözüm süreci ile ilgili söylediklerine ilişkinde değerlendirmelerde de bulundu. Böyle bir zamanda, milli bir duruş sergilenmesi gerektiğinin altınız çizen Çelik, “Türkiye evlatlarının ölmemesi için ortaya bir irade koyarken bu kışkırtıcı üslup, tahrik edici dil çözüme katkı sağlamaz. Onların da bu sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerekiyor. Birileri bu üsluptan cesaret alıyor. Biz bu gemide birlikte yolculuyuz.“ ifadelerini kullandı.

Saldırılarda bir can kaybının olmamasının kendileri için en büyük teselli olduğunu vurgulayan Çelik, “Çok ufak maddi hasarlara yol açılmıştır. Milletimizi bir parça tedirgin ettiği için bu saatte halkımızı bilgilendirmek için bir ihtiyaç olduğuna inandığımız için huzurlarındayız. Korkumuzdan veya tedirginliğimizden değil." dedi.

BEZ PARÇALARI BULUNDU

İçişleri Bakanı Muammer Güler, saldırının DHKP-C terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği iddialarına ilişkin de, "Lav silahlarının yanında bazı bez parçaları vardı. Onu da arkadaşlarımız incelemeye aldı. Bu tür olaylarda birçok örgüt maniplasyon amacıyla bu tür işler yapılabilir. Herhangi bir gözaltı yok. Teknik takip devam ediyor. Olay yeri inceleme, bomba imha ekipleri çalışıyor." açıklamalarında bulundu.

AK Parti Genel Merkezi’ne saldıran zanlılardan birinin eşkali tespit edildi

AK Parti Genel Merkezi’ne yapılan saldırıyla ilgili olay yerinden kaçan bir zanlının eşkali emniyet görevlilerince tespit edildi.

Polis ekiplerine geçilen bilgide; zanlının 35 yaşlarında, 1.75 boylarında, zayıf yapılı, seyrek saçlı olduğu, üzerinde koyu pantolon, kapüşonlu siyah mont bulunduğu belirtildi. Zanlının Söğütözü’ndeki ağaçlıklı alandan Anadolu Bulvarı’na doğru kaçtığı belirlendi.

AK Parti ve Adalet Bakanlığı’nda güvenlik üst düzeyde

Ankara Emniyeti, AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı ek binası çevresindeki tedbirlerini üst seviyeye çekti.

Her iki yere dün akşam eşzamanlı olarak düzenlenen saldırıların ardından Ankara Emniyeti, parti genel merkezi ve Adalet Bakanlığı ek binası önündeki güvenliği artırdı. Parti binası avlusunda çok sayıda karakol ve asayiş ekibi nöbet bekliyor. Parti binasında ayrıca bir ambulans da hazır bekletiliyor. Binaların çevresinde sürekli devriye gezen polis ekipleri ise adeta kuş uçurtmuyor.

Adalet Bakanlığı binasında yaşanan patlamada yaralanan 2 kişinin Numune Hastanesi’ndeki tedavilerin devam ettiği öğrenildi.

Ankara’daki saldırılar: Polis, şehir çıkışlarındaki uygulamalarını artırdı

Ak Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı’na yönelik saldırıların ardından emniyet güçleri şüpheli gördükleri şahıs ve araçlara yönelik uygulamalarını artırdı.

Saldırı sonrası Ankara Emniyeti tedbirlerini üst seviyeye yükseltti. Saldırıyı düzenleyen zanlıların başkent dışına çıkma ihtimalini göz önünde bulunduran emniyet güçleri, anayollardaki uygulamalarını sürdürüyor. Konya Yolu, Eskişehir Yolu, İstanbul Yolu ve Samsun Yolu üzerinde Ankara dışına çıkan ve şüpheli görülen tüm araçlar kontrol ediliyor. Yolcu otobüslerini durduran ekipler, araçtaki tüm yolcuların kimlik sorgusunu yapıyor. Uygulamaların gün boyu devam edeceği öğrenildi.

Ak Parti binasının hasar gören kısmına Türk bayrağı asıldı

Ak Parti Genel Merkezi’ne yapılan saldırıda binanın hasar gören kısmının önüne dev Türk bayrağı asıldı.

Saldırıda parti genel merkezinin Söğütözü Caddesi’ne bakan tarafının 7. katında hasar oluşmuştu. Kırılan camlar yenisiyle değiştirildi. Saldırının yapıldığı yere dev Türk bayrağı asıldı. Bina çevresinde emniyet görevlileri ise kontrollerini sürdürüyor.

Erdoğan, Ankara'daki patlamalarla ilgili bilgi aldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün akşam saatlerinde Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi yakınlarında meydana gelen patlamalarla ilgili bilgi aldığı öğrenildi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, konuya ilişkin İçişleri ve Adalet Bakanları ile birer telefon görüşmesi yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.