1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Ak Parti gereğini yaptı ama siyasetçiler çok dikkatli konuşmalı
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Parti gereğini yaptı ama siyasetçiler çok dikkatli konuşmalı

A+A-

Bilerek mi söyledi?

Bilmeyerek mi söyledi?

Ben bilmem!

Süleyman Özkaraaslan bir siyasetçinin asla söylememesi gereken bir şeyi söyledi.

AK Parti Başiskele İlçe Yöneticisi Özkaraaslan sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımında Bulgaristan ve Yunanistan göçmeni muhacirleri hedef aldı:  "1989'da gelen Bulgarları, 1950'de gelen Selanik dönmelerini, 100 bin kaçak Ermeni'yi Suriyelilerle birlikte gönderelim. Var mısınız çomarlar?"

Okudum. Gözlerime inanamadım…

***

Ben de bir Balkan Türk’üyüm. Büyükbabam Balkan Savaşı sırasında İzmit’e göç etmiş. Dedem ve anneannem ise Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’nun yolunu tutmuş. Yüzyıllarca Bulgaristan’da yaşamalarına rağmen Bulgarca üç beş kelime dışında bilmiyorlardı. Orada da konuşmamışlar. Dedemin, gözleri dolarak “Bizim yurdumuz burası oğlum” dediğini duydum.

Dinini ve milliyetini korumak için yurdunu değiştirmiş bir adamın asil duruşuydu, o…

Şimdi çıkmış adamın biri Suriyeliler ile dedem gibi insanları bir kefeye koyuyor.

***

Aslında Suriyeliler meselesinde ben toplumun geneli gibi düşünmüyorum. Savaştan kaçıp bize sığınmış insanlara hoşgörüyü biraz daha fazla göstermeliyiz. Bu toplumdaki tüm fenalıklar onlardan geliyormuş gibi toptancılık doğru değil. Ancak 5 milyon Suriyelinin bu topraklara kalıcı olarak yerleşmesi de kabul edilemez. Ak Parti tam da bu noktada duruyor ve bence Suriyeliler konusunda dünyaya iyi bir ders veriyor.

***

Tüm bunlar çok iyi ama bir Ak Partili yöneticinin çıkıp tüm bu yapılanları heba edecek bir cümle kurmaya hiç hakkı yok. Sorumlu- mantıklı düşünen bir siyasetçi böyle cümle kurmaz. Hele de ilçe yönetiminde görev almış Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı böyle bir cümle hiç kurmaz. Kurarsa bedeli ağır olur.

Başiskele Balkan Batı Trakya İlleri Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği BAM-DER Başkanı Atilla Öntürk, bu paylaşım nedeni ile parti üyeliğinden istifa ettiğini açıklamış.

Olacağı da budur.

Bakın bu olay sadece Kocaeli’nde konuşulmuyor. Balkan Muhacırlarının çokça yaşadığı her yerde haber infial yarattı.

Bal Türk Genel Başkanı Ruşen Özcan bir açıklama yapmış: “Bu paylaşım, kifayetsizliğin, çapsızlığın ve ciddiyetsizliğin kanıtıdır. Daha sonra bunu silip "ben ironi yaptım, özür dilerim" demesi hiçbir anlam ifade etmez. Biz ne Bulgarız ne Ortodoks Hristiyanıyız, Müslüman Türküz, Evlad-ı Fatihanız."

***

Altını çizelim; Özkaraaslan’ın sözlerini genelleme yapıp tüm partinin Balkan göçmenlerine aynı şekilde baktığını söylemek doğru değil. Nitekim, AK Parti Başiskele İlçe Başkanı Mustafa Koral bir açıklama yaparak, Süleyman Özkaraaslan'ın paylaşımı sebebiyle hakkında disiplin süreci başlatıldığını açıkladı.

Koral şöyle diyor:

"Başiskele İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Özkaraaslan'ın kendisine ait sosyal medya hesabından bir başkasına ait sözleri paylaşmak yoluyla Muhacir kökenli vatandaşlarımızı rencide etmesinden büyük bir üzüntü duyduk. Söz konusu paylaşım maksadını aşmakla birlikte, kişiyi bağlayan bir paylaşım olmuş, partimizin görüş ve düşünceleriyle asla bağdaşmamıştır. Ben de, anne-babası Bosna doğumlu, Boşnak bir ailenin ferdi olarak bu açıklamayı yapmayı kendime görev bilerek şunu belirtmeliyim ki, Süleyman Özkaraaslan hakkında İl Başkanımız Sayın Mehmet Ellibeş'in talimatıyla Disiplin Süreci başlatılmıştır. Saygılarımla bilgilerinize sunarım."

***

Dün ben de birçok Ak Partili isimle konuştum; durumdan çok rahatsızlardı. Ucunun nereye dokunacağı belli olmayan açıklamaların sosyal medya üzerinden bu kadar kolayca ve sorumsuzca yapılmasını tasvip eden bir tek Ak Partiliye rastlamadım.

Sözlerin içeriğine ise herkes –en az benim kadar- kızgın ve tepkili…

Ak Partili bir isim Srebrenitsa katliamının 24. yıldönümünde böyle sözler sarf etmenin partinin içine dinamit atmak gibi olduğunu söyledi. Çok haklı, Bosnalı 8 bin 372 Boşnak sivilin sadece Müslüman oldukları için haince katledilişi anılırken, Kocaeli’de bu sözler hiç yakışmadı.

***

Son sözüm, başlığa çıkardığım gibi; Evet talihsiz bir olay yaşadık, evet Ak Parti gereğini yaptı ama siyasetçiler de çok dikkatli olmayı öğrenmeli.

Bu da herkese ders olsun

Bu yazı toplam 1452 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.