1. HABERLER

  2. AK Parti hala çok güçlü
AK Parti hala çok güçlü

AK Parti hala çok güçlü

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, AK Parti Kocaeli Teşkilatının 15 nci kuruluş yıldönümünde güç kaybetmeden, her seçimde oyları artırarak bu günlere nasıl geldiklerini anlatırken cesur bir ifade kullandı.

A+A-

Seçimlerde halkın adaylardan ziyade Recep Tayyip Erdoğan'ı desteklediğini söyledi. Seçim döneminin yaklaştığını düşünürsek bu mesaj son derece anlamlıydı. Ama benim ele almak istediğim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kocaeli teşkilatları arasındaki bağdır. AK Parti'nin resmi kuruluş tarihi 14 Ağustos 2001'dir. Kocaeli Teşkilatı da 2 ay sonra 17 Ekim'de göreve başladı. Ancak Sayın Işık'ın da ifade ettiği gibi, Türk siyasetinde görülmemiş şekilde son 15 yıla damgasını vuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'yi kurarken Kocaeli'ye büyük önem veriyordu. Partinin kuruluş çalışmalarına başladığı 2000 yılında İzmit'e sıklıkla gelmiş, sadece Kocaeli teşkilatının oluşumu için değil, AK Parti'nin genel yol haritasını belirlemesinde burada yaptığı görüşmelerin büyük etkisi olmuştur. Zaman kısaydı, hızlı hareket edilmesi gerekiyordu. Erdoğan o dönemde Anadolu'nun fotoğrafını burada İzmit'te analiz ediyordu. Her bölgeden göç alan bu sanayi şehrinde Türkiye'nin ihtiyaçlarının ne olduğunu çok iyi görebiliyordu. Gölcük yolu üzerindeki Mehmet Çoban'ın ofisinde yapılan bir toplantıyı gazeteci olarak ben de takip etmiştim. Erdoğan o dönemin şartlarında kimsenin yan yana gelmek istemediği bir siyasi aktördü. Cezaevinden yeni çıkmıştı ve yasaklıydı. Yeni bir parti kurup, ülkeyi kesintisiz bu kadar uzun süre yöneteceği ve her şeyi değiştireceğine çok az insan inanmıştı. Kendisine gönülden inanan ve birlikte yol yürüdüğü insanların çoğu Kocaeli'deydi. Akrabaları vardı. Bu bağ hemen her seçimde aynı şekilde devam etti. Erdoğan, seçim çalışmalarının nasıl etki yarattığını, alınacak sonuçların tahminini burada gerçekleştirilen mitinglere bakarak yaptı. İzmit Perşembe Pazarı alanında gördüğü fotoğraf O'nun için bir ölçü oluyordu. Açıkçası, Erdoğan'a karşı Kocaeli teşkilatları da her dönem üzerine düşeni fazlasıyla yaptı diye düşünüyorum. Belediyecilik ve kentin sorunlarını çözme anlamında eleştiriler olabilir ama parti teşkilatlarının seçim dönemindeki performansı, kendilerine verilen değeri karşılar nitelikteydi. Cumartesi günü İnterteks fuar alanındaki o kalabalığı görünce bu bağın hala güçlü şekilde devam ettiğini söyleyebilirim.
Salona 2.500 sandalye dizilmişti ama daha sonra 1.500 ilave yapıldı. Bakan Işık konuşurken sandalyeler tamamen doluydu ve yarısı kadar ayakta bekleyenler vardı. Kandıra'dan Gebze'ye yoğun katılım oldu. 
...
İktidarın nimetlerinden yararlanmak isteyenleri bir kenara koyuyorum. Ama hiçbir hesap içinde olmadan, sadece ülkesi adına iyi bir şeyler yapılırken bunun bir parçası olmayı amaç edinenlerin, çoğunlukta olduğu görülüyordu. Siyasetin içine görüşü ne olursa olsun aynı düşüncede daha fazla insan girmeli. Yine kadınlar en öndeydi. Protokol konuşmaları başlamadan önce büyük ekrandan AK Parti'nin 15 yılı, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında çekilen görüntüler ve Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in hayatı izletildi. Türk Bayrağı ile Atatürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım posterlerinin yan yana asılı olduğu salonda bu görüntüler sırasında gözleri dolanlar oldu.
15 Temmuz darbe girişimi AK Parti teşkilatlarının yeniden kenetlemesinde şüphesiz etkiliydi. Bunu sade süslenen salonda yere atılan darbecilerin fotoğraflarına bakarak görmek mümkündü. 15 Temmuz sonrası meydanlarda tutulan Demokrasi Nöbetlerinde çekilen fotoğrafların yer aldığı sergide darbeci komutanların fotoğraflar sehpa yerine ayakaltında bırakılmıştı. Ülkeye yeniden askeri cunta getirmek isteyenlere karşı duyulan öfke, parti içindeki dayanışmayı yeniden artırmıştı. 
AK Parti'de 15 yılda çok şey değişti. Kuruluşta gençlik kolları başkanı olan Şemsettin Ceyhan bugün il başkanlığı koltuğunda oturuyor. Türkiye'de bu kadar hızlı değişim yaşayıp hala güçlü kalmak gerçekten inanılması güç bir durum. Ama İnterteks fuar alanında cumartesi akşamı görülen fotoğraf, 15 yıl sonra partinin gücünden hala bir şey kaybetmediğini gösteriyordu.

f1-006.jpg

2000 yılındaki ziyaret- Erdoğan'ın Temmuz 2000'de Kocaeli'ye yaptığı ziyareti haber amaçlı takip etmiş, birlikte fotoğraf çekilmiştik. Erdoğan, her zaman Kocaeli'ye önem vermiştir.

Hurşit Güneş'ten başörtüsü çıkışı

İktidar 15 Temmuz sonrası tazelenip, güç depoluyor. İnterteks fuar alanındaki cumartesi akşamı ortaya çıkan görüntü bunun göstergesiydi. Bu sırada muhalefet ne yapıyor? Yarın seçim sonuçları açıklandığında nerede hata yapıldı diye düşünmeden önce bu konular da konuşulmalı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz sonrası iç siyasette liderleri direkt karşısına alan açıklamaları kenara bıraktı. Muhalefetin de Erdoğan’a yüklenerek prim yapamayacağını gördüğünü düşünüyorum. MHP bu durumu erken fark edip, yeni politika belirledi. Yeni politika MHP’ye güç katacaktır. CHP de benzer doğrultuda hareket edebilirdi. Ancak CHP, tabandan gelen mahalle baskısı karşısında elindeki oyu da kaybetmekten korkarak yeni söylemler üretmekte zorlanıyor. Tam olarak Erdoğan fobisinden kurtulamadığı gibi, eskide kalmış görüşlere sığınıyor. Bunlardan biri de ilimiz eski milletvekillerinden Prof.Dr.Hurşit Güneş. Güneş’in geçtiğimiz günlerde bir açıklaması var ki, inanmakta zorlandım.

Hurşit Güneş'i bütün ülke şu meşhur üçgen biçiminde rozet takma formülü ile tanıdı.
Hala izlemeyenler varsa internette 'Hurşit Güneş rozet takma' diye aratın karşınıza çıkıyor. Özellikle moraliniz bozukken açın, garanti veriyorum üzüntünüzü unutacaksınız. 
Milletvekilleri arasında sırayla birbirine 'rozet' takarak ilginç ve kendi ifadesiyle haber değeri taşıyan bir olayı hayata geçirme başarısı (!) gösteren Hurşit Güneş, yıllar sonra şimdi başörtüsü takan bayan polis memurlarına 'kafayı' takmış. Gölcük ilçe örgütünde geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada başörtülü polis memuru olmaz demiş. Hatta savcı, hakim de olmaz demiş. Hurşit Güneş gibi espri kabiliyeti yüksek biri herhalde yine şaka yapıyor diye düşündüm. Başörtüsü üzerine şapka olmamalıydı veya hırsızları kovalarken zorlanır gibi bir eleştiri yapmak istiyor dedim. Hoş, öyle de olsa gereksiz bir açıklama olurdu ama haberin devamında tuhaf ifadeyle karşılaştım.  Güneş’e göre, başörtülü bir bayan polis memuru farklı dinden bir vatandaşa güven veremeyeceği için bu şekilde çalışamazdı. Müslüman olmayanlarda ön yargı oluştururdu. Yazık! Bir anda aklıma 28 Şubat süreci geldi. İnançları gereği başörtüsü takıyor diye dışlanan, hor görülenleri düşündüm. Hala bu kafada olan CHP'liler var mıydı? Kendi dininden utanan, başı kapalı diye insanları bazı görevlere layık görmeyen; kendi dininin ne kadar geniş bir hoşgörü dini olduğundan habersiz biri ancak böyle bir ifade kullanabilirdi. Hurşit Güneş, bugünkü siyasi durumun ekonomiyi kötüye götürdüğünü ve Türkiye'nin geriye gittiğini iddia edip, bu konudaki endişesini de dile getirmiş. Etrafımız ateş çemberi, dünya kaynıyor. Bu şartlarda ülke olarak yine de iyi durumdayız diyebiliriz. Sonuçta ekonomi bu. Düşer de, çıkar da deyip dişimizi sıkabiliriz. Ama ekonomide değil de, başörtüsü gibi sığ ve boş tartışmaların içine girip, dini duyguları rencide etmeye kalkarak geriye dönersek işte o zaman gerçekten çok şey kaybetmiş oluruz. Bu ülkede başı açık veya başı örtülü her kadın özgürce yaşamalı, istediği işi kabiliyeti dahilinde yapabilmelidir. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.