1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. AK Parti “Muhalefeti” öğreniyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti “Muhalefeti” öğreniyor

A+A-

AK Parti, kurulduktan sonra katıldığı ilk seçimlerden itibaren bu kentte hiç muhalefete düşmemişti.

Genel, yerel her seçimden birinci parti olarak çıktılar. Hep halka söz verdiler, “Yapacağız, edeceğiz” dediler. Dediklerinin bir kısmını yaptılar ama çoğunu unuttular.

Şimdi AK Parti, İzmit özelinde muhalefet yapmayı öğreniyor. Yavaş yavaş muhalefet olmaya hazırlanıyor. İl Başkanı ve İl Teşkilatı bulunmayan AK Parti’nin İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, 31 Mart seçimleri sonrasında ilk basın toplantısını önceki gün yaptı. Kuşkusuz AK Parti’nin İzmit’te biraz gündem değiştirmeye de ihtiyacı var.

İl Başkanı ve il yönetiminin neden istifa ettirildiğini açıklamak biraz zor. Hadi buna mazeret bulabilirsiniz de bunca zamandır neden bir İl Başkanı bulunamadığını kente ve partilere izah etmek hayli müşkül. Bu ortamda gündem değiştirme ve muhalefet yapma görevini İzmit İlçe Teşkilatı üstlenmiş görünüyor.

…………………….

Hiç kuşkusuz nisan ayı ortalarında İzmit Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Fatma Kaplan Hürriyet’in elinde sihirli değnek bulunmuyor. Geride kalan 10 yıllık dönemde İzmit çok tahrip edildi. Bu kentte insanlar değişti, kafalar değişti.

İnsanların birbirine selam verme şekli değişti.

Fatma Hanım’dan bu kadar süre içinde mucize beklemek haksızlık olurdu. Ama ilk kez muhalefet yapan AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney’in de belirttiği gibi, henüz CHP’li Fatma Hanım’ın İzmit Belediye Başkanı olduğu da hissedilmedi.

Tamam, yapmacık, sahte gülücük ortadan kalktı. Tamam, İzmit Belediyesi’nde herkese tepeden bakan zihniyet ortadan kalktı. Tamam, Fatma Hanım öncülüğünde yıllar sonra görkemli bir 19 Mayıs gösterisi de yapıldı.

Ama başka bir şey yok. İzmit hala Fatma Hanım’ı hissetmeyi bekliyor.

Kadrolaşma konusunda bilgim yok. AK Partili Güney’in dediği gibi İstanbul Şişli Belediyesi’nden İzmit Belediyesi’ne transfer yapılıyorsa, bu çok yanlış. Bu kentte CHP’nin en önemli avantajı, sahip olduğu insan kaynağıdır. Şişli’den adam getirene kadar, İzmit’te bu kente sevdalı pek çok kişi, Fatma Hanım’ın elinin altında bulunuyor. Bunlar değerlendirilebilir.

Yine Ali Güney’in bahsettiği “Köy yolları” ihalesi konusunda da bilgi sahibi değilim. Güney, “Fatma Kaplan Hürriyet bu ihaleyi neden iptal etti” diye soruyor. Önümüz yaz sezonu, hizmet sezonu.  İzmit’in şehir içi cadde ve sokakları gibi, köy yollarının büyük bölümü de perişan. Önümüzdeki aylarda bu yolları onarmak lazım. İhale neden iptal ediliyor? Bir yanlış, bir kasıt görünüyorsa, şartname yeniden yapılır, ihale gerçekleşir. Önümüzdeki ay başından itibaren köy yollarında onarım gerekiyor. Bu arada Fatma Başkan’ın sık sık her ortamda söz ettiği, önceki dönemli ilgili çarpıcı bilgi ve belgeleri de artık biran önce açıklaması gerekiyor.

CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet’in hala kentte bir miktar avansı var. Ama zaman hızla akıyor. Bir yandan da bir şeyler yapmaya başlaması, farklılığını hissettirmesi lazım. Aksi halde, AK Parti gerçekten muhalefet yapmayı öğrenirse, işi giderek daha da zor hale gelecektir.

 

Alım-satım farkı neden çok yüksek?

Öncelikle belirteyim, benim cebimde 1 Dolar, 1 Avro bile yok. Eskiden 300-350 TL’ye bir 100 Dolar alır, Kıbrıs için biriktirirdim. Bu fiyatlarla artık o da olmuyor.

Ama ülkemizde artık ailesinden haftada 5 TL harçlık alan ilkokul çocukları bile, para biriktirip, Dolar yapmaya çalışıyor. Döviz fiyatları ile herkes ilgileniyor. Ben de çarşıya indiğimde, yetkili döviz bürolarının kapısındaki ışıklı tabelalara bakar, fiyatları incelerim.

Gördüğüm bir çarpıklık var. Televizyonlar anlık olarak döviz fiyatlarını yazıyorlar. İzmit’teki satış fiyatları, her zaman anlık rakamların bir hayli üzerinde. Dahası, Dolar’da alış ile satış arasında 25 Kuruş, Avro’da 50 kuruş fark var.

Aynı durum, altın fiyatları için de geçerli. Televizyonlardaki gram, çeyrek, tam altın fiyatlarına bakın. Sonra İzmit’teki bir kuyumcular gidip sorun. İzmit’te fiyat yüksek.

Kabul ediyorum, fiyatların bu kadar oynak olduğu bir sektörde, altın ve döviz ticareti yapmak kolay değil. Bir hayli riskli. Bu işin ticaretini yapanların, kendilerini koruma payı ayırması gerektiğini de kabul ediyorum.

Ama Türkiye’de döviz ve altın ticaretinin merkezi İstanbul Kapalıçarşı. Misal, herhangi bir nedenle 1000 Dolar almanız gerekiyor. Atlayın otobüse, gidin İstanbul Kapalıçarşı’ya.. İzmit’te 6.100 TL vereceğiniz bin Dolar’ı, Kapalıçarşı’dan 6.000 TL ödeyerek alabilirsiniz. Avro için, altın çeşitleri için de aynı şey söz konusu. Yani, İstanbul’a gidip gelmek için harcadığınız paraya rağmen kar edersiniz.

Bu işlerde 1 Kuruş’un bile önemi var. İzmit’te özellikle alım-satım fiyatları arasındaki fark bana çok yüksek geliyor. Fiyatlar yükseldikçe bu fark da açılıyor. Bir düzen olması gerektiğini düşünüyorum.

 

Kiraların ölçüsü olmalı

İzmit şehir merkezinde ticaret bitti, bitiyor. Bütün esnaflar huzursuz, sıkıntılı, borçlu ve zorda. Bu tablonun en büyük nedenlerinden biri de yüksek kira bedelleri.

Özellikle şehir merkezinde dükkan sahipleri, çok ölçüsüz kiralar istiyorlar. Bu nedenle sık sık dükkanlar kapanıyor. Bir caddede, her boş dükkan alanı, o caddedeki ticareti biraz daha olumsuz etkiliyor.

Kocaeli Esnaf Odaları Birlik Başkanı Kadir Durmuş ile İKM Başkanı Murat Öztürk geçenlerde ortak bir açıklama yaparak, kiraların ölçülü olmasını, her bölge için sınırlar belirlenmesini istediler. Bu talebe gönülden katılıyorum.

Yürüyüş Yolu bölgesinde, Fethiye, Alemdar, İstiklal, İnönü Cadde’lerinde dükkan kiraları uçtu gitti. Bir küçük esnafın günlük kazancından 1000 TL’yi ayırıp, aylık 30 bin TL kira ödemesi bu koşullarda mümkün değil. Dikkat edin, konut kiraları düşüyor. Ama dükkan kiralarında uçukluk devam ediyor.

İzmit’in bu konuda biraz disiplin altına girmesi lazım. Dükkanların emlak vergisi değerleri belli. Her bölge için, kira üst sınırı metrekare ölçeğinde belirlenebilir. Aslında kiraları bu kadar uçuk göstermek, mal sahiplerinin de lehine değil. Aylarca, yıllarca boş kalan, tutulmayan dükkanlar var. Çılgın maceraperestler veya mal sahibini kazıklamayı göze alanlar yüksek kiralı yerleri tutuyor, sonra aylarca kira vermeden kaçıp gidebiliyor.

Kira bedelleri, kentin ticaret hacmine göre belirlenmeli. Bugün İzmit’te ticaret dibe vurmuşken, işyeri kiralarını bu kadar yüksekten atmak, kentin ticaret hayatına da büyük zarar veriyor.

 

DUVAR YAZISI

Şu Çorum’a yenilmesek

bugün Serik’le final maçı

için hep birlikte

yollara koyulmuş olacaktık.

Bu yazı toplam 2539 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum