1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. AK PARTİ SİYASETİ VE KOCAELİ ÖZGÜNLÜĞÜ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİ SİYASETİ VE KOCAELİ ÖZGÜNLÜĞÜ

A+A-

Kocaeli özgünlüğü, coğrafyadaki yeri, sanayi kenti birikimi ve küçük bir bütün konumundaki yerleşim yeri özellikleriyle, Dünya/Türkiye gerçekliğini, en yoğun yansıtabiliyor. Dinamizmi, değişimi, gelişimi, en yoğun ve çarpıcı, hissettirebiliyor. Farklılıkların zenginliğini, birlikte yaşamayı, üretmeyi, yarışmayı, başarmayı, sürdürülebilirliği, kabul edilebilirliğe taşıyor. Sorunlarıyla, çözümleriyle, fırsatlarıyla, iktidar olmanın, alternatifliğin, çaresizliğin görünürlüğünü sergileyebiliyor.

İKTİDAR SİYASETİNİN KOCAELİ GÖRÜNÜMÜ

İktidar partisi, hakim siyaset görünümünü Kocaeli’ de de sergiliyor. Örgüt kongreleri, önemli etkinlikler, Cumhurbaşkanı’nın veya Başbakan’ın katılımlarıyla, yüksek mesaj verme düzeyine taşınabiliyor.  Örgütlerdeki ve yerel yönetimlerdeki değişikliklerin, kamuoyu araştırmaları ve eğilim yoklamaları kapsamında, değişen sorunlara, ihtiyaç ve beklentilere göre gerçekleştirilmesi, siyasi sürdürülebilirliği sağlıyor.  

İL KONGRESİNİN YANSITTIKLARI

Kocaeli Türkiye’nin önünde ekonomik dinamiklere sahip olduğu için en fazla göç alan yerleşim yeridir. Sürekli göç alan kent olması nedeniyle de yerleşik kent kültüründen daha çok Türkiye ortalamasını yansıtır. Batı yerleşim yerleri içerisinde, İktidar partisine en fazla desteğin Kocaeli’ den çıkması bu nedenlerledir. Desteğin Türkiye ortalamasını aşması, muhalefetin, Kocaeli özgünlüğünü içselleştirip, temsil edememesiyle ilgilidir.  Kocaeli’ ye göç etmiş, hayata tutunma mücadelesini, kendisini en verimli gerçekleştirme çabasını bu kentte gerçekleştirmekte olanların, dinamizmini, değişimini, gelişimini, içselleştirip, yapabilirliğe taşımak siyasi başarı olarak yansımaktadır.

SEÇİM HAZIRLIKLARI

Kocaeli’ de, iktidar partisinin aşılması, Türkiye genelinde ulaşılacak alternatifliğe bağlıdır. Kocaeli özgünlüğünün iktidar partisi anlayışıyla başarıya ulaştırıldığı seçim sonuçlarında görülebilmektedir. 2019 Seçimlerinde, değişen, çeşitlenen ihtiyaçlar önemli olmakla birlikte Türkiye ortalamasının sorunları, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması belirleyici olacaktır. Ortaya çıkan farklılaşmış iktidar ihtiyacını iktidar partisini aşan bir yaklaşımla kabul edilebilirliğe taşıyacak siyaset henüz belirginleşmediği için çok farklı sonuçlar beklenilmemektedir.

ORTA SINIFIN DİNAMİZMİNİN KOCAELİ’ YE YANSIMASI

Dinamizmi, değişimi, gelişimi temsil eden orta sınıfın, Kocaeli’ deki konumu önemlidir. Kocaeli’ nin çok fazla göç alması hayata tutunma mücadelesinin önceliğini belirleyici hale getirmektedir. Buna rağmen iktidar partisi döneminde, bir misli artan orta sınıfın, ihtiyaç ve beklentileri etkileyici olmaya başlamıştır Yerleşik kentli kültürünün yoğun olduğu yerleşim yerlerinde sağlanacak sürdürülebilirlikte farklılıklar yaşanması bu nedenlerledir. Dinamik, değişime ve gelişime açık orta sınıfın iktidar partisinde temsil edilmesi, yapabilirliğe taşınması eski alışkanlıklarla karşılanamayacak duruma gelmektedir. 

YEREL YÖNETİM SEÇİMLERİ

Ak parti siyasetini iktidara taşıyan birikim ağırlıklı olarak, yerel yönetimlerde üretilip, genel temsile taşınmıştı. Vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın sorunlarının çözümüne, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasına özgülenen siyaset, ekonomik ve demokratik değerlerle güçlendirilerek iktidar olmuştu. Hakim siyaset anlayışı ile sürdürülen iktidar siyasetinin sürdürülebilirliği yerel iktidarlardaki kabul edilebilirlikle sağlanabilmektedir. İktidar partisi bunun farkındadır ve değişen şartlara uyum sağlayarak bu konumunu sürdürmeye çalışmaktadır.

ALTERNATİFLİK

İktidar partisi, Türkiye’nin değişim ve gelişim dönemini sahiplenen siyasi yaklaşımlarla vesayet sisteminin çözülmesini sağlayabilmişti. Ulaştığı güç ve kararlılıkla, vesayet sisteminin çözülmesinde ortaya çıkan yanlışları ve hataları da karşılamaya çalışmıştı. Vesayet sisteminin yerini almaya çalışan, FETÖ/PDY’nin darbe girişiminin önlenmesinden sonra yaşanan arınma ve yapılanma da aynı kararlılık sergilenmeye çalışılmaktadır. İktidar partisinin, ulaştığı gücün ve kararlılığın zorlandığı, yetemez konuma sürüklendiği, vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin inşasında ortaya çıkmıştır. Hakim, belirleyici siyaset anlayışı kapsamında sergilenen siyaset, kapsayıcı, demokratik, çoğulcu, eşitlikçi, evrensel kural ve kurumlarla inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin inşasına yetmemektedir. Demokratik Hukuk Devletinin inşasının sağlanması, ana muhalefet partisi tarafından, demokratik dönüştürücü siyasetle temsil edilemediği için iktidar partisi alternatifsizliğini sürdürebilmektedir.
 

Bu yazı toplam 1007 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.