1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti'den saldırıya Türk bayraklı tepki
AK Parti'den saldırıya Türk bayraklı tepki

AK Parti'den saldırıya Türk bayraklı tepki

AK Parti, lav silahlı saldırının olduğu yere dev Türk bayrağı astı. Adalet Bakanlığı ile eş zamanlı yapılan saldırı sonrasında AK Parti Genel Merkezi, lav silahının isabet ettiği 7. kattaki saldırın izleri

A+A-

AK Parti, lav silahlı saldırının olduğu yere dev Türk bayrağı astı.

Adalet Bakanlığı ile eş zamanlı yapılan saldırı sonrasında AK Parti Genel Merkezi, lav silahının isabet ettiği 7. kattaki saldırın izleri Türk bayrağıyla kapatıldı. Öte yandan hasar tespit çalışmalarının yanı sıra parti genel merkezine yapılan saldırıyla ilgili detaylı çalışmalar da devam ediyor. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı bölgede sabah işe giden vatandaşlar da saldırın olduğu bölgeyi meraklı gözlerle inceledi.

Arınç, el bombalı ve LAV'lı saldırıları değerlendirdi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün gece AK Parti Genel Merkezi’ne ve Adalet Bakanlığı binasına yapılan saldırıların, kendisine ulaşan bilgilere göre hem çözüm sürecinin baltalanmak istendiği veya DHKP-C operasyonlarına bir cevap niteliğinde olduğu olarak görüldüğünü söyledi. Arınç, eylemi yapanların 'siz hangi operasyonu yaparsanız yapın biz ayaktayız' mesajı vermeye çalıştığını da dile getirdi.

Ankara’da Diplomasi Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği kahvaltıya katılan Başbakan Yardımcısı Arınç, AK Parti Genel Merkezi’ne ve Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırıları değerlendirdi. Kesin olmamakla birlikte dün akşam edinen bazı bulgulardan yola çıkarak DHKP-C’nin bu eylemi yapabileceği üzerinde durduklarını ifade eden Arınç, “Bunu kesinlikle söylemiyorum ama hangisi yapabiliri, kim yapmış olabiliri hepimiz kafa yormak suretiyle akıl yormak suretiyle açıklığa kavuşturmaya çalışıyoruz. Eylemin yapıldığı zaman ve vermek istediği mesaj “siz hangi operasyonu yaparsanız yapın, hangi dalımızı keserseniz kesin, hangi eylemlerden bizi sorumlu tutarsanız tutun biz ayaktayız’ cevabı ile akıllarınca bir mesaj vermek istemiş olabilirler.” diye konuştu.

Çok titiz bir çalışma yapıldığını bildiren Arınç, gerek kamera kayıtları, gerek olay yerinde kalmışsa bir takım belgelerden bulgulardan, iz sürmelerden yola çıkılarak faillerin en kısa sürede mutlaka bulunacağını kaydetti.

"PROVOKASYONLARI BİTMİŞ SAYAMAYIZ"

Arınç, şu ifadeleri kullandı: “Tabi çözüm süreci ile ilgili bir provokasyondan yola çıkılabilir mi? O da olabilir. Atlanabilecek bir ihtimal değil. Yani Fransa’da Paris’te yaşanan 3 tane kadının öldürülmesiyle başlamış ya da bitmiş sayamayız. Bunun karşılığı olarak Türkiye’de bir başka yerde bu süreci baltalama girişimleri mutlaka yapılacaktır. Geçmişteki örneklere bakarsak olayların yaşanması ile hedeflerden sapılmış ve çözüm süreci üst üste kalmıştır. Neticesinde de 30 yılı aşkın zamanda da binlerce insan kayıpları ile maddi kayıplarla acı çekmiş, çile çekmiş toplum olarak varlığımızı sürdürdük. Bu sürece karşı olduğunu bildiğimiz bu çevrelerle böyle bir eylemle AK Parti hükümetini ve Adalet Bakanlığı’nı hedef almış olabilirler.”

"BU SADECE AK PARTİ'YE YAPILMIŞ BİR EYLEM DEĞİL"

İçişleri Bakanı gibi Adalet Bakanı gibi bir basın toplantısı yapacak olsaydı, şu şu delillerden yola çıkarak sonuç şudur diyebileceğini ancak akıl yürütmekle ve bir takım kendisine ulaşan bilgilerle hem çözüm sürecinin baltalanmak istendiği hem de DHKP-C operasyonlarına bir cevap niteliğinde olduğu olarak tahmin edildiğini ifade etti. Yine korkutmak, sindirmek, toplumda endişe ortamı çıkarmak amacıyla böyle bir şeyin yapıldığını tahmin ettiğine aktaran Arınç, “Umarım ki bunlar tekrarlanmaz, bunları yapanlar yargının önüne çıkartılır ve gereken adli soruşturmalar tamamlanır. Ben bunu AK Parti’ye sadece yapılmış bir eylem olarak değil, siyasi partilere, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve siyaset yoluyla çözüm aramak isteyen demokrasinin gerçek taraflarına yapılmış bir saldırı olarak görüyorum. Milletimize geçmiş olsun.” şeklinde konuştu.

Bakan Bayraktar: Barış sürecini sabote etmek isteyenler avuçlarını yalayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırılar için “Barış ve kardeşlik sürecini sabote etmek isteyenler avuçlarını yalayacaklar.” dedi.

Bakanlıkta gerçekleştirilen kabul sırasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Bayraktar, Türkiye’de çok ciddi manada barış ve kardeşlik süreci yaşandığını söyledi. Bayraktar, “Bu süreci sabote etmek isteyenler olacak ve olacaktır. İkazlarımız ve uyarılarımız oldu. Bunları görüşüyorduk. Türkiye çok iyi yoldadır. 76 milyon insanın hasret ve hararetle beklediği barış ve kardeşlik süreci var. Bu süreci sabote etmek isteyenler avucunu yalayacak. Halkımızın büyük desteği ile Türkiye yoluna devam edecektir”. diye konuştu.

Bozdağ saldırıları twitter'dan kınadı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Merkezi'ne ve Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırı ile ilgili twitter'den yaptığı açıklamada, “AK Partimiz ve Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırılar; demokrasiye, milli iradeye ve çözüm iradesine yöneliktir.” dedi.

AK Parti’nin; hak bildiği yolda yürümede, milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkmada ve milletin yararına olan her adımı atmada kararla olduğunu vurgulayan Bozdağ, “Bizim milletimize hizmet sözümüz ve bu yolda yapacak çok işimiz var. Hiç bir terör eylemi, bizi yolumuzdan alıkoyamaz.” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.