1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. AK Partili dostlara tavsiyeler
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Partili dostlara tavsiyeler

A+A-

2002 yılı sonlarında AK Parti iktidara geldiğinde, seçimlerde oy vermemiş olmama rağmen bir vatandaş olarak çok sevinmiştim. Türkiye perişan haldeydi. Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları ülke için yeni bir umut, taze bir başlangıçtı. 2002-2007 dönemindeki AK Parti iktidarından hep memnun kaldım. 2004 yılındaki yerel seçimlerde İbrahim Karaosmanoğlu’na oy verdim. 2004-2009 yılları arasındaki yerel iktidardan da herhangi bir şikayetim olmadı. Oy verdiğime pişman olmadım. 
2004’deki yerel seçimlerden sonra bir daha AK Partiye oy vermedim. Hem ülke, hem yerel politikalar konusunda çok farklı görüşlere sahibim. Yaşam şekli, demokrasi anlayışı, dış politikaya, teröre bakış açılarımızda da büyük farklılıklar var. 
AK Parti politikalarının büyük bölümünü onaylamıyor olsam da, bazı ukala kesimler gibi hiçbir zaman AK Parti düşmanı olmadım. Nefret etmedim. Bana göre iyi yapılan bir şey varsa, takdir de ettim. AK Parti içinde, ilimizde gerçekten güvendiğim, dost bildiğim insanlar var. Bugün AK Partili dostlara bazı tavsiyelerim olacak. Tespitlerimi anlatacağım. 
………………..
İktidar partisi bu kentte çok kötü halde geriliyor. Partide baş kim, son kim artık belli değil. Kasıtlı ve planlı şekilde İbrahim Karaosmanoğlu’nun karizmasını çiziyorlar. Fikri Işık’ın zaten çok düşmanı vardı, şimdi “Eski Başbakan Yardımcısı” sıfatıyla, Işık’ı itibarsızlaştırıp, kenara itiyorlar. 
Bu şehirde muhalefet falan yok. Yerel basın zaten kalmadı. AK Parti aleyhinde konuşanlar, yine AK Partililer.. Kiminin kardeşinin nasıl zengin olduğu, kiminin oğlunun nereden nereye geldiği, kiminin özel uçağının bulunduğu konuşuluyor. 
Artık her AK Partili her yerde konuşuyor. Parti içinde “Sen daha çok yedin, ben daha az zengin oldum” kavgası başladı. 
Hiç unutmam.. 1980’li yılların ortasında en güçlü olduğu , “İmparator” diye anıldığı dönemlerde bir sohbet sırasında Sefa Sirmen bana aynen şunları söylemişti: 
“-İsmet bu insanları anlayamıyorum. En yakınımdaki, en çok beslediğim insanları doyuramadım. Hala istiyorlar ve susturamıyorum” demişti.
Sefa Sirmen’in bugünkü durumu ortada. Şimdi AK Parti’de aynı şeyler yaşanıyor. Öyle bir vefasızlık havası var ki, biraz gözden düşen, hemen dışlanıyor. Üç ay öncesine kadar önünde herkesin ceket iliklediklerine, bugün bayramlaşmada konuşma hakkı verilmiyor. 
Seçilmiş bir il başkanı yok. AK Partinin ilimizdeki seçilmişleri içinde (ama milletvekili, ama belediye başkanı) kendi kişisel meziyetleri sayesinde seçilmiş bir kişi bile yok. Herkes biliyor ki, oyları Recep Tayyip Erdoğan alıyor, birileri milletvekili, birileri belediye başkanı oluyor. 
Şimdi parti içinde iki grup var. Bir grup, bulunduğu yeri korumak veya biraz daha yukarı çıkmak isteyenler. Diğeri, henüz milletvekili veya başkan olamamış ama ilk fırsatta bu sıfatlardan birini kapmak isteyenler. Herkes konuşuyor, kötü konuşuyor. AK Parti’nin içinde kazan öyle bir kaynıyor ki, anlatamam. Kimse mutlu değil. Parti içindeki kavga, yerel seçimler yaklaştıkça kızışacak.
Sanki Kartepe zirvesinde, TRT vericisinin bulunduğu yerde bir kartopu kopmuş da aşağıya düşüyor. Kartopu düştükçe büyüyor, çığ olup ilimizdeki AK Partililerin hepsinin üzerine geliyor.
Her şeyi, bütün dedikoduları açık açık anlatmam mümkün değil. Ama bu kentte AK Parti’nin gidişatı hiç iyi değil. Hala “Önümüzdeki mart seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan ceketini koysa kazanır” gözüyle bakanlar var. Bu kent o kadar enayi değil. Artık birilerinin “Ceket”, “Odun” olmaktan çıkıp, “Adam” olmaları gerekiyor. AK Parti’de kimse çalışmıyor, herkes konuşuyor. Partinin kuruluşundan bu yana, hiç Kocaeli teşkilatı bu hallere düşmemişti. 
…………….
Dost acı söyler derler. Benden şimdilik bu kadar. Bir hafta tatildeyim, buralarda yokum. Bu anlattıklarıma itirazı olan, tartışmak isteyen varsa, gelecek hafta konuşmaya hazırım. 

Yatırım ilanı yok;
icra-mahkeme ilanı çok 

Devletin bütün kurumları, belediyeler yerel ve ulusal gazetelere resmi ilan verirler. Basın İlan Kurumu tarafından gazetelere paylaştırılan bu resmi ilanlarda her türlü yatırım ihalesi, alım ihalesi bulunur. 
Ancak son zamanlarda ilimizde özellikle yatırım ihalesi kalmadı. Devletin tasarruf tedbirlerinin en sıkı uygulandığı şehirlerden biriyiz. Belediyeler de abuk sabuk alımlar, organizasyon ihaleleri açıyorlar. Büyükşehir Belediyesi’nin zaten devam eden büyük işleri var, yeni projelere başlamak için para da kalmadı. 
Bu ortamda belediyelerin arsa satışı, eski araba satışı ilanları var. Ayrıca ellerindeki mekanları abuk ihalelerle kiraya veriyorlar. 
Yerel ve ulusal gazetelerde bir de icra ilanları var. Esnaf, bankaya kredi borcunu ödeyememiş. Banka dükkanındaki malları satışa çıkartıyor. Ya da evin kredisi, bankanın kredisi ödenememiş. Banka el koymuş, satıyor. 
Daha kötüsü mahkeme ilanları var. Bu tür ilanlar özellikle ilimizde çoğunlukta. Pek çok kez yazdım. Bu kentte büyük yol geçecek güzergahlar var. Birileri, neresinin kısa sürede değer kazanacağını biliyor. O bölgedeki arsaların sahipleri hisseliyse, aile içine nifak sokuluyor. Arsanın izale-i şüyu ile satışa çıkartılması, böylece ucuza kapatılması sağlanıyor. Bu işler özellikle Kandıra bölgesinde yoğun. Tarım arazileri, dedelerinden atalarından kalmış kişilerin elinden simsarlar aracılığı ile mahkeme satışı yoluyla alınıyor.
Bu konuya çok dikkat çektim. Hatta adliye içinde bu işleri takip eden, geleceği gören siyasi torpilli kişilere gariplerin arsalarını peşkeş çeken tipler var. Yazık oluyor. Günah oluyor. Ama yazık ki kimsenin sesi çıkmıyor. Gazetelerde sadece icra ve izale-i şüyu ilanları yayınlanıyor. 

Bir hafta yokum 
Bugünden itibaren bir hafta tatildeyim. Gergin, üzgün, yorgun günler yaşadım. Herkes tatil yaptı, ben İzmit’te kaldım. Siz bu satırları okurken, ben bu sabah erkenden Girne’ye uçuyorum. Bir hafta yokum. Allah sağlık verirse, 4 Eylül Salı sabahı bu sütunlarda tekrar buluşuruz. İzninizle…

DUVAR YAZISI

Aslında Bakanlar Kurulu
kararıyla tatil bir hafta 
daha uzatılmalıydı. Milyonlarca
insan uzun tatilden çok yorgun döndü.

Bu yazı toplam 3666 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
7 Yorum