1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Partili üyeler: “Hürriyet toplu mesajların hesabını versin”
AK Partili üyeler: “Hürriyet toplu mesajların hesabını versin”

AK Partili üyeler: “Hürriyet toplu mesajların hesabını versin”

İzmit Belediye Meclisi'nde tartışmaların hedefine getirilen AK Partili meclis üyeleri yaptıkları açıklamalarda gerilimi Fatma Kaplan Hürriyet’in çıkarttığını anlattılar. Öte yandan AK Partili üyeler “Hürriyet toplu mesajların hesabını versin” dedi.

A+A-

Geçen salı günü gerçekleşmesi beklenen İzmit Belediye Meclisi, AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin yeni yapılan grup odalarını beğenmediklerini gerekçe gösterip meclise katılmayarak protesto edilmişti. Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, meclis toplantısını yaptırmayarak ertelemiş ve bir gün sonra yapılan mecliste de büyük tartışmalar yaşanmıştı. Tartışmaların hedefindeki AK Partili meclis üyeleri yaptıkları açıklamalarda meclisteki gerilimi Fatma Kaplan Hürriyet’in çıkarttığını anlattılar.

NELER OLMUŞTU?
3 Mart salı günü İzmit Belediye Meclisi toplanacaktı. Toplantı saatinde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve CHP’li meclis üyeleri meclis salonuna gelerek yerlerine oturdu. Ancak toplantıya AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri katılmadı. Başkan Hürriyet, yedek meclis kâtiplerini kürsüye davet ederek meclisi açtı. Ancak mecliste çoğunluk sağlanamadığı için toplantı bir gün sonrasına ertelendi. AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri, toplantıya katılmama nedenlerini, grup odalarını beğenmemeleri olarak gerekçe gösterdiler.

BİNLERCE MESAJ ÇEKEREK ŞİKÂYET ETTİ
Başkan Hürriyet, yapılan boykot nedeniyle ertelenen meclisten sonra cep telefonundan on binlerce insana mesaj atarak meclis üyelerini halka şikâyet etti. Hürriyet’in attığı mesajda “İzmit Belediyesi AKP ve MHP’li meclis üyeleri kendileri için yaptırdığımız odaları beğenmedikleri için meclisi sabote etti. Cedit Kentsel Dönüşüm, Halk süt, Kreşler, Sokak Hayvanları sorunlarının çözümünün konuşulacağı meclis toplantısını terk edip hizmet etmemizi engelleyenlere inat halkımız için hizmet etmeye devam edeceğiz” ifadeleri yer aldı.

MECLİS İKİNCİ GÜN TOPLANDI
İlk gün iptal edilen toplantı 4 Mart Çarşamba günü yeniden gerçekleştirildi. Toplantıya ilk gün protesto ederek katılmayan AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri de katıldı. Oylama yapıldı. Çoğunluk sağlandı ve gündem maddeleri görüşülmeye başlandı. Mecliste Cedit Mahallesi'ndeki kredi talebi AK Parti ve MHP’li üyelerin de oylarıyla meclisten oy birliğiyle geçti. Başkan Hürriyet’in çok istediği Halk Süt Projesi onaylanmadan yeniden komisyona gönderildi. Toplantı devam ederken AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş, gündem dışı söz istedi. Başkan Hürriyet, gündem maddelerinin çok daha önemli olduğunu belirterek “Gündem maddeleri çok daha önemli. Gündem dışı konuşmak isteyen olursa bir gün öncesinde yazılı olarak divana sunarsanız konuşursunuz” sözleri mecliste tansiyonu yükseltti.

AK PARTİLİ ÜYELERE BAĞIRDI
Gündem dışı konuşmaya izin vermeyen başkan Hürriyet ile AK Partili Meclis Üyeleri Mustafa Soydabaş, Hayrettin Ünlü ve Fikret Hacıoğlu arasında karşılıklı sert tartışmalar yaşandı. CHP’nin yeni seçilen il başkanı Harun Yıldızlı ve kurmaylarının da bulunduğu salonda ses tonunu yükselterek AK Partili meclis üyelerine bağıran, azarlayan Hürriyet, “Siz beni neden çalıştırmıyorsunuz” diyerek tepkisini daha da yükseltti. İzmit Belediyesi’nin mart dönemi toplantısı tartışmalı sona erdi. Başkan Hürriyet, meclis sonrasında da AK Parti ve MHP’li meclis üyeleriyle ilgili açıklamalarını sürdürdü, üyelerin meclisi çalıştırmadıklarını gerekçe gösterip konuyu yargıya taşıyacağını söyledi.

ÜNLÜ: BİZE HİÇ SAYGISI YOK
Meclis toplantısının ardından başkan Hürriyet’in açıklamalarına AK Partili üyeler de karşılık verdi. İzmit Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü yaptığı açıklamada meclis toplantısında yaşanan gerilimin nedeninin Belediye Başkanı Hürriyet olduğunu belirtti. Ünlü “Diyelim ki, Hürriyet’in bize saygısı yok; İl Başkanı'na da mı saygı duymuyor. Meclis toplantısında bağırıp çağırıp ses tonunu yükselterek şov yaptığı toplantıda destek verdiği kendi il başkanı da vardı. Hürriyet bu haliyle bize değil, kendi il başkanına ‘patron benim’ mesajını vermiştir. Patronun kim olduğunu kendi il başkanına göstermiştir” ifadelerini kullandı.

KENDİSİNİ HER ŞEYİN ÜZERİNDE GÖRÜYOR
AK Parti Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü, açıklamasının devamında “Grup Başkanvekilimiz Sayın Mustafa Soydabaş, başkan Fatma Hanım'dan defalarca nazikçe söz hakkı istedi. Her seferinde kendi üyelerine konuşma hakkı veren Fatma Hanım bize konuşma hakkı tanımadı. Milletvekiliyken TBMM’de istediği gibi konuşabiliyordu. Şimdi kendisinin meclis üyelerine en ufak saygısı yok. Meclis üyelerine oy veren insanlara saygısı yok. Kendini her şeyin üstünde görüyor. Genel Başkanları geldiğinde belediye başkanlığı koltuğuna, “Aman efendim siz varken ben bu koltukta oturamam” diyecek kadar kibarlaşan, iki büklüm olan Fatma Hanım, en azından Genel Başkanını temsil ediyor diye meclis salonunda bulunan il başkanı önünde daha sakin olabilirdi. Fatma Hanım'ın durumuna bir teşhis koymak adına bunları söylüyorum. Halkın meclisinde herkes biraz daha sakin ve saygılı olmalıdır” ifadelerini kullandı.

ATTIĞI MESAJLARIN PARASINI SORDU
AK Partili İzmit Belediye Meclis Üyesi Güzin Taştekin, tartışmalı meclisten sonra yaptığı açıklamada, başkan Hürriyet’in Kocaeli genelinde on binlerce vatandaşa çektiği toplu mesajların hesabını sordu. Belediyenin halka duyuru yapmak amacıyla kullanılan kısa mesaj hattının Başkan Hürriyet tarafından keyfi kullanıldığına dikkat çekti. Taştekin, “İzmit Belediyesi'ni yönetenler geçen hafta bugüne kadar hiç görülmemiş ve şık olmayan bir uygulamayla İzmit Belediye Başkanı'nın kendi görüş ve yorumlarını içeren cep telefonu mesajı Kocaeli’nin tamamına gönderildi. Kocaeli’de 1 milyon 953 bin kişi yaşıyor. Üstelik gönderilen mesaj o kadar uzundu ki, en az iki mesaj hakkını kapsıyordu. Bu da yaklaşık 4 milyon kısa mesaj hakkı demektir. Daha önce de çok gereksiz, halka belediyenin işleyişi ve faaliyetleri hakkında bilgi vermekten çok siyasi içerikli mesajlar gönderilmişti.

TASARRUFU DİLİNDEN DÜŞÜRMÜYOR!
Taştekin, sözlerinin devamında “Günümüzde sosyal medya var. Basın-yayın organları var. Her gün buralardan açıklamalar yapılırken, kısa mesaj sisteminin bu tür keyfi işler için kullanılmasını yanlış buluyoruz. Sonuçta bunun parası milletin ödediği vergilerden çıkıyor. Her fırsatta tasarrufu dilinden düşürmeyenlerin, aslında ne kadar savurgan ve halkın parasına karşı sorumsuz olduğunu anlamak mümkün... Birileri bunun hesabını vermelidir. Kısa mesaj sistemine hangi kaynaktan, ne kadar harcandığı açıklanmalıdır. Ayrıca bu keyfi işler son bulmalıdır. İzmit Belediye Başkanı'nın Gebze’ye, Çayırova’ya, Karamürsel’e mesaj atmasının ne amacı ne olabilir? Birileri kendini farklı hedeflere hazırlıyorsa bunu kendi bütçesinden yapmalı, milletin parasını kendi ihtirasları için kullanmamalıdır” dedi.

SOYDABAŞ: CHP İL BAŞKANINI RENCİDE ETMEDİK!
Tartışmalı meclis toplantısından sonra basına açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş, uzun yıllardır yerel yönetimlerde görev aldığını fakat hiçbir dönem bu kadar işi çığırında çıkartan, saygıyı ayaklar altına alan bir anlayışın sergilenmediğini söyledi. Soydabaş “Meclis toplantısının yapıldığı salonun bir düzeni vardır. Konuklar ve izleyiciler locada oturur, meclisi izler. O gün meclise CHP’nin yeni seçilen il başkanı da gelmişti. Herkesin dikkatinden kaçan bir durum vardı. CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, CHP’li eski belediye başkanları ve Yıldızlı’nın ekibi tıpkı meclis üyeleri gibi alt kata oturdular. Locada izleyici bölümünde değillerdi. Bizim buna tepki göstermemiz gerekti fakat ben bu tepkiyi nezaketsizlik olarak gördüm. Çünkü Yıldızlı yeni il başkanı olmuştu ve ona ‘Üst kata geçin’ dememiz rencide edici olabilirdi. Fakat benim fark ettiğim bir şey var: Fatma Kaplan Hürriyet, meclisin başlamasından itibaren tutturduğu saldırgan tavrı sırf bize karşı yapmadı. Fatma Kaplan Hürriyet, meclis üyeleri bölümünde oturan Harun Yıldızlı’ya ‘Bakın sizin sahibiniz benim, bu kentte CHP’nin patronu benim, istediğim her şeyi söyleyebilecek kadar güçlüyüm’ mesajı verdi” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
17 Yorum