1. HABERLER

  2. AK Partililer ne kadar doluymuş
AK Partililer ne kadar doluymuş

AK Partililer ne kadar doluymuş

Cumartesi günü AK Parti Kocaeli Teşkilatı, 17 Ekim 2001’deki kuruluşunun 15’inci yıldönümünü kutladı.

A+A-

AK Parti Kocaeli Teşkilatı’nın 15’inci yaş günü aslında bugün. Ben, cumartesi günü bu sütunlarda “AK Parti’nin ilk yılları” başlıklı bir yazı yazdım. Yazı biraz uzun kaçtı ama 2001 yılının bu günlerinde Nihat Ergün AK Parti Kocaeli Teşkilatı’nı kurarken çok fazla işin içindeydim. Olaylara, temaslara, vaatlere ve söylemlere tanıktım. Bir yıl sonra yapılan, AK Parti’nin tarihinde katıldığı ilk seçim olan “Karamürsel Ereğli Belediye Meclisi yenileme seçimleri”nin çok içindeydim. Bunları yazdım. AK Parti’nin nasıl temiz insanlar tarafından, nasıl temiz duygularla kurulduğunu anlattım.

Ama geçen 15 yılın ardından AK Parti’nin ilimizde geldiği duruma getirdim lafı. Kibrin öne çıkışını, artık kentten gelen seslerin dikkate alınmadığını, özellikle İzmit’in çok kötü bir hale geldiğini belirtip, “Yaş günü yemeğinin ardından makam şoförlerinizi bırakıp, arabaların direksiyonuna geçin, şu kentte araba kullanın da şehrin halini bir görün” çağrısı yaptım. Dahası, partinin ilimizdeki kurucularına, “Biz nereden geldik, nereye gidiyoruz sorusunu kendinize bir sorun” dedim.

Emin olun, ben yazılarımın AK Partililer tarafından bu kadar okunduğunu, bu kadar dikkatli okunduğunu bilmiyordum. Cumartesi günü pek çok kişiden telefon aldım. Hepsi AK Partiliydi. Kimi partinin kurucusu, kimi partiye sonradan katılmış; kimi kurulduğundan buyana Recep Tayyip Erdoğan sevgisiyle her seçimde “ampulün” altına mührü basmış insanlar. Öyle ya, bu kentte bugün seçim olsa, her şeye rağmen AK Parti’nin hala en az yüzde 50 oyu var.

AK Parti yöneticileri, kurucuları, seçmenleri, Recep Tayyip Erdoğan’ı seven insanlar.. Çok fazla insan aradı. “Allah razı olsun, eline sağlık” dediler. “Ne güzel yazmışsın, ne kadar doğru yazmışsın. Keşke dediğini yapsalar da arabaların direksiyonuna oturup İzmit’te trafiğe çıksalar” dediler. Bugün ilimizde AK Parti adına yönetim  mekanizmasının içinde bulunanlar, onların alt kadroları, AK Parti Teşkilatları’nda görev alanlar.. Artık 16’ncı yıla girilirken çok dikkatli olmalıdırlar. Ben cumartesi günü yazıya geri dönüşlerden fark ettim. İnsanlar dolu. Hem de muhalefet değil.. Bu partiyi seven, oy veren insanlar dolu. Dikkate alınmamaktan, şehirle ilgilenilmemesinden şikayetçiler. Yorulmuş insanlar.. Partililere ulaşamamaktan yakınıyorlar. Herkes, AK Parti’nin bu kentteki kuruluş günlerine, fabrika ayarlarına dönmesini, biraz halkı, kenti dinlemesini biraz kibirden uzaklaşmasını istiyorlar. AK Partili dostlar gaz verdi, “Yaz abi “ dediler. “Daha çok yaz” dediler. Lisan-ı münasiple, elimden geldiği kadar yazmaya çalışıyorum. Ama bunun bir “tık” ilerisine geçersem, beni de “FETÖ’cü” diye almalarından korkuyorum. O zaman peşimizden gelecek, bizi savunup, kollayacak kimse bulabilir miyiz?

O katilleri bulamadık mı?

Tam, uzun Kurban Bayramı tatilinin arefesiydi. 9 Eylül Cuma günü.. Kilez Deresi’nin Kullar Vezirçiftliği bölgesinden geçen kesimine  vidanjör tipli bir kamyonla getirip, çok büyük miktarda, çok etkili bir zehirli atık boşaltılmıştı. O bölgede insanlar, bütün Kurban Bayramı tatilini çok pis bir kokuyu soluyarak geçirdiler. Derenin o bölgesinde binlerce balık zehirlenip, telef oldular..

Bölge halkı, muhtarlar dereye zehir bırakanları protesto etti, sorumluların bulunması için OHAL’e rağmen gösteri yaptılar. Bütün yetkili kurumlar gelip, zehir atılan bölgeden, ölen balıklardan numuneler aldılar.

Bugün 17 Ekim.. Olayın üzerinden 1.5 ay geçti. Hala herhangi bir devlet kurumundan, Kocaeli Valiliğinden, Vezirçiftliği bölgesinde bu çevre katliamını yapan katiller bulundu, cezalandırıldı diye bir açıklama gelmedi, duymadık..

Bir süre önce İSU Genel Müdürü Sayın İlhan Bayram’la uzun bir sohbetimiz olmuştu. Bu konuyu sormuştum. İSU, her an şehre verilen suyun kalitesini kontrol ettiği çok geniş kapsamlı, uluslararası sistemde kabul gören analiz laboratuvarlarına sahip. Sayın Genel Müdür, Vezirçiftliği bölgesinden alınan numunelerle ilgili analizlerin tamamlandığını, raporların ilgili kurumlara gönderildiğini söylemişti. Dereye atılan zehir belliydi. Bu zehirli kimyasalın hangi fabrikalara ait olabileceği de saptanmıştı. Zaten aynı bölgeden alınan örnekler TÜBATAK ‘ta, Çevre Bakanlığı laboratuvarlarında da analiz edildi. Mutlaka onlar da aynı sonuçlara ulaşmışlardır. Olay ne biliyor musunuz sevgili okurlar:

Bizim şehrimizde tehlikeli atık yakma tesisi var. Adı İZAYDAŞ. Bütün sanayi kuruluşlarının tehlikeli atıklarını bu tesise göndermeleri gerekiyor. Ama İZAYDAŞ’a atığı göndermek, orada imha edilmesini sağlamak için bir miktar para ödeniyor. İşte bu parayı ödemek istemeyen doğa katili sanayiciler piyasada bu tür atıkları toplayıp, çok ucuz bedel karşılığında doğaya dökerek yok eden kiralık katillerle anlaşıyorlar. Fabrikadan imha edilmesi gereken zehirli atığı alan kiralık katiller, götürüp bunları doğaya atıyor. Ya da geçmişte ortaya çıktığı gibi, variller, çuvallar içinde gömüyorlar.

Kocaeli gibi bir kentte, bu kadar gelişmiş teknolojinin kullanıldığı bir kentte, Vezirçiftliği’nde yaşanan olayın mutlaka çözülmüş, suçlularının mutlaka cezalandırılmış olması gerekirdi. Birileri korunuyor, kollanıyor mu diye merak ediyorum. Yetkililerin, böylesi durumlarda bağış yaptıracakları bir spor kulübü, futbol takımı kalmadı ilimizde. Çevre katillerini belirlediler de acaba okul mu, camimi yaptıracaklar diye merak ediyorum. 9 Eylül’de yaşanan bu olayın sorumlularının mutlaka kamuoyuna açıklanmasını, en ağır cezaya çarptırılmalarını bekliyorum. 9 Eylül’deki bu olay, FETÖ’cü teröristlerin darbeye kalkışmalarından daha hafif bir olay değildir.

İki garibanın feci ölümü

Derince Harikalar Sahili’nde Derince Belediyesi’nin çok övündüğü, çok önemsediği bir projenin inşaatı yapılıyor. İzmit SEKA Sahili için yıllar önce böyle bir proje gündeme gelmiş ama sonra vazgeçilmişti. Dubai’de Yelken Otel (Burj-el Arap) benzeri bir yelken bina inşa edilecek. Deniz manzaralı kafe-  restaurant yapılacak. Yaklaşık 3 milyon TL’lik bir iş. İşi üstlenen firma da büyük bir firma.

Geçen cuma akşamı, bu inşaat sırasında 25 metre yukarıya kaldırılan vinçin kulesindeki sepet, halatı koptuğu için yere düştü ve iki gariban işçi feci şekilde hayatını kaybetti. Biri 31, diğeri 32 yaşında, evli, çoluk çocuk sahibi insanlardı ölenler.

Acı tesadüf.. Bu kazanın meydana geldiği gün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu ilimizdeydi. Türkiye, işçi sağlığı ve güvenliği konularında son yıllarda çok önemli yasalar çıkarttı. Bu konuda denetimlerin yapıldığını, özel iş güvenliği firmalarının büyük paralar kazandığı biliniyor. Ama Derince’deki olay, bir kazadan çok bir cinayet gibiydi. 25 metreye yükseltilen vinç kulesi. Bu kulenin ucuna asılı işçi sepeti. Ve bu sepeti vinçe bağlayan halat çürük.. Olacak iş değil.. Çalışma Bakanı’nın ilimizde bulunduğu, işçi sağlığı ve güvenliği konularında temaslar yaptığı bir günde meydana gelmiş olması çok daha mühim.. Bu konunun da mutlaka üstüne gidilmesi lazım.. Bu korkunç iş kazasının sorumlularının mutlaka bulunması ve cezalandırılması lazım. Bir Belediye’nin yaptırdığı inşaatta, firma nasıl bu kadar sorumsuzca iş yapar, nasıl işçilerin hayatını böylesine tehlikeye atar?. Bunun hesabının verilmesi lazım.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.