1. HABERLER

  2. AK Parti’nin ilk yılları 
AK Parti’nin ilk yılları 

AK Parti’nin ilk yılları 

Adalet ve Kalkınma Partisi -kısaltmayı (AKP) yazarsanız kızıyorlar, (AK Parti) diyeceğiz- rahmetli Erbakan yönetimindeki Milli Görüş Partileri’nde parti içi demokrasinin işlememesine tepki gösteren Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları tarafından

A+A-

14 Ağustos 2001 tarihinde resmen kuruldu.

AK Parti, “milli görüş gömleğini çıkarttığını” ilan etti. “Parti içi demokrasiyi”, gerçek demokrasiyi,  herkes için adaleti, ekonomik kalkınmayı, refahı ve daha pek çok şeyi vaat etti.

O dönemdeki Türkiye fotoğrafını hatırlayalım. İktidarda Ecevit Başbakanlığı’nda DSP-MHP-ANAP Koalisyonu var. Koalisyon ortakları, her gün 3-5 konuda birbirleri ile ters düşüyor, kavga ediyorlar. Son MGK toplantısında dönemin Cumhurbaşkanı Sezer, hükümet üyelerinin önüne Anayasa Kitabı’nı fırlatmış. Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan buna çok sinirlenip, Başbakan Ecevit’e, “Kalk gidiyoruz” demiş. Titremeleri daha da artan rahmetli Başbakan, yanında Hüsamettin Özkan ile birlikte açıklama yapıp, “Ciddi bir devlet krizi ile karşı karşıyayız” demiş.

Türkiye’nin zaten bozulmuş dengeleri perişan olmuş. Döviz büfelerinin vitrinindeki ışıklı tablolarda, Dolar, Mark, Frank, Sterlin, Riyal kaç çeşit para varsa, hepsinin değerleri fıldır fıldır dönen rakamlarla artmış, TL çakılmış. Türkiye büyük bir krizin içinde. Günlerdir siftah yapamamış esnaf, dükkanından yazar kasasını yüklenip, Başbakanlık Binası önüne gelmiş, Bülent Ecevit kapıdan çıkarken, yazar kasasını Başbakan’ın önünde yere atıp kırmış. 
Bitik bir Türkiye. Halk yeni bir lider, yeni siyasi kadrolar arıyor. Halk, arkasından inanarak gideceği bir yeni siyasi parti arıyor.
…………..
AK Parti Kocaeli Teşkilatı, partinin resmen kuruluşundan yaklaşık 2 ay sonra; 17 Ekim 2001’de resmen kuruldu. Kocaeli teşkilatının kuruluşunun 15’inci yıldönümü, bu akşam kuruculardan oluşan 50 elit partilinin katılacağı mütevazı bir yemekle kutlanacak. Zaten bu yazıyı da bu nedenle bugün yazıyorum. 
Bugün AK Parti sayesinde bu kentte çok önemli görevlere gelmiş, AK Parti sayesinde bugün çok zengin olmuş pek çok kişiden çok daha iyi ve yakından bilirim AK Parti Kocaeli Teşkilatı’nın kuruluş öyküsünü. 
 

NİHAT ERGÜN, BENİM ODAMDA KURDU 
1999 yerel seçimlerinde partisi tarafından yeniden aday gösterilmeyen, Derince Belediye Başkanlığı görevi biten Nihat Ergün, siyaseten boşta bulunuyor. Nihat Ergün, AK Parti’nin kuruluşu aşamasında Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden biri. Partinin tüzüğünü, ilkelerini hazırlayan çekirdek ekip içinde. Kocaeli Teşkilatı’nın kuruluş görevi de Nihat Ergün’e verilmiş. Sayın Ergün o sıralar ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi’nde haftalık yazılar yazıyor. Her hafta çok özenerek hazırladığı makalesini bizzat kendisi elden getiriyor. Benim gazetedeki odamda kahvesini içiyor, yazısının dizgiden çıkmasını bekliyor, okuyup, düzeltmelerini yapıyor. Kendisiyle çok samimiyiz.
Ergün, AK Parti Kocaeli Teşkilatı’nı kurarken çok titiz davrandı. Kurucu yönetime almayı düşündüğü isimlerin hemen hemen hepsi ile ilgili benimle istişare yapmıştır. Pek çok kişiyi,- o zamanlar cep telefonu falan yaygın değil- benim gazetedeki odamdan telefonla aramıştır. Ergün, gerçekten “Çok dürüst, ilkeli, düzgün yaşayan, ailesi ile ilgili sıkıntı bulunmayan” insanlar üzerinde durmuştu. Ben “He” desem, kesinlikle partinin kurucuları arasındaydım. Girsem, kim bilir nerelerdeydim.. Nihat Ergün, partisinin kurucu il yönetimini 17 Ekim 2001’de ilan etti. AK Parti Kocaeli’de de resmen kurulmuş oldu.
O dönemin Kocaeli’sine bir bakalım.. Henüz 17 Ağustos 1999 büyük deprem felaketinin yaraları tam olarak sarılamamış. Çok sayıda insan hala çadırlarda, konteynerlerde yaşıyor. Koalisyon ortağı partilerin kimi önde gelen isimleri sözde yardımları koordine ediyor. Kimileri,  kalıcı konut ve kalıcı işyeri inşaatlarının hafriyat-nakliyat işlerini, kimileri müteahhitlerini, kimileri bu inşaatlar için alınacak malzemeleri koordine ediyor. 
CHP 1999 seçimlerinde barajda kalmış. Milletvekili yok. Yerel yönetimler CHP’lilerin elinde. Ama Sefa Sirmen Belediye Başkanlığı’ndan sıkılmış. Büyük çalkantı içinde olan CHP’de Genel Başkan olmayı planlıyor. CHP içinde, “Sirmen gidince yerine kim gelecek” kavgası başlamış. Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli’de de insanlar artık siyasette yeni liderler, yeni kadrolar görmek istiyor. Dürüstlüğüne,  hoşgörüsüne, özgürlükçülüğüne inandığı siyasi kadroların peşinden gidecek. Buna hazır. 
 

İLK BÜYÜK SEÇİM: KARAMÜRSEL EREĞLİ 
AK Parti kurulduğu andan itibaren hem ülke genelinde hem ilimizde çok büyük bir teveccühle karşılandı. O dönem AK Parti’nin ilimizdeki vitrininde Emin Uygun vardı. Necdet Eksen vardı. Dr. H. İbrahim Kahraman vardı. Bunlar İzmit’in sevdiği, İzmit’i seven insanlardı. 
Kibir yoktu AK Parti’de. Herkesi dinleyen, herkese hoşgörü ile yaklaşan, “Sadece ben bilirim” demeden her konuyu gerçekten istişare eden, “İş yapan müteahhit de, müteahhit kadrosuna asgari ücretle alacağım işçi de benden, benim partimden, bana biat edenlerden olsun” diye düşünmeyen, adil, demokrat, herkese saygılı bir AK Parti vardı o yıllarda. 
Kocaeli teşkilatının kuruluşunun üzerinden bir yıl geçmeden, Kocaeli siyasetinde çok sürpriz bir gelişme yaşandı. Karamürsel ilçesine bağlı Ereğli Köyü’nün-o zamanlar Ereğli’de bile belediye vardı- Belediye Meclisi bir hukuki hata yapmış, Belediye Meclisi komple fes edilmişti. Yüksek Seçim Kurulu 28 Temmuz 2002 Pazar günü Ereğli’de 9 belediye meclisi üyeliği için seçim yenileme kararı aldı. 
Ereğli, 4 bin nüfuslu, 2679 seçmeni olan küçük bir köy. Ama o 2002 yılının yazındaki Ereğli Belediye Meclisi yenileme seçimi, Türkiye siyaset tarihi için çok önemli bir olaydı. AK Parti İl Başkanı Nihat Ergün ile yakınlığımız devam ediyordu. Dönem, koalisyon hükümeti dönemi. Ama hükümet çatırdıyor. DSP, MHP, ANAP için Ereğli’deki mini seçim çok önemli. CHP mecliste yok. Baykal’ın koltuğu sallanıyor. Bu nedenle Ereğli seçimi CHP için de çok mühim. 
AK Parti yeni kurulmuş. Ne ülkede ne yerel yönetimde söz sahibi değil. İl Başkanı Nihat Ergün, Ereğli Köyü’nde sahildeki eski bir binada teşkilatını kurdu. Binanın önünde bir tahta sandalye. Nihat Ergün her gün orada, o sandalyede oturuyordu. Ereğli’deki herkesle konuştu. İktidardaki koalisyonun ortakları seçimi kazanmak için Ereğli’ye yağdırıyorlar. Biri itfaiye hibe ediyor, ötekisi asfaltı olmayan köye silindir gönderiyor. Halka hediyeler, hediyeler. Halka “Oyunu bize ver, köşeyi dön” vaatleri havada uçuşuyor. Baykal, koltuğunu kurtarma umudunu Ereğli seçimine bağlamış. Sık sık köye geliyor. Akşama kadar çalışıyor, hava kararırken Ereğli iskelesinden bir sandala binip karşı tarafa, Gülyalı Sahili’ndeki Sefa Sirmen’in evine dinlenmeye gidiyor. 
Nihat Ergün o seçimde büyük mucizeyi gerçekleştirdi. Ereğli Belediye Meclisi’ndeki 9 üyeliğin 5’ini AK Parti kazandı. CHP 2, ANAP 2 üyelik elde etti. Seçimde AK Parti (605), CHP (449), ANAP (376) oy almıştı. Bu minik Ereğli’deki sonuçlar o dönemde ülke çapında çok geçerli bir kamuoyu yoklaması kabul edildi. AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan yükselişi, işte o Karamürsel Ereğli seçimleriyle başlamıştır. 
 

BU AKŞAM BİRBİRİNİZE LÜTFEN SORUN: NEREDEN GELDİK, NEREYE GİDİYORUZ 
Aradan birkaç yıl geçti. AK Parti iktidara gelmişti. Nihat Ergün artık ÖZGÜR KOCAELİ’de yazı yazmıyordu. Ülke yönetiminde söz sahibiydi. Bir gün bana aynen şunları söyledi:
“İsmet Çiğit, bilirim sen bizim kafadan değilsin. Sen bizden değilsin. Ama benim için bu şehirdeki güvenilir adamlardan birisin. Sen benim dostumsun. Eğer bir gün beni bir kişinin bir yere atanması için, bir müteahhidin bir işi alması için ararsan, seninle selamı sabahı keserim. Ama bu kentte senin tanıdığın biri, devlet tarafından haksızlığa uğratılmışsa, mazlumsa, o kişi ister ateist, ister komünist olsun. İsterse benim partimin en azılı düşmanı olsun. O kişinin ismini bana bildireceksin. Bütün işimi gücümü bırakıp, haksızlığa uğrayan o vatandaşın hakkını savunmak için çalışmazsam, sen benimle selamı sabahı kes.” 
Buydu AK Parti. Kuruluş yıllarında buydu. 2002’de genel seçimden tek başına iktidar çıktı. 2004’de yerel seçim yapılıyordu. Büyükşehir’de Sefa Sirmen yoktu artık. AK Parti içinde büyük bir yarış vardı. Büyükşehir adaylığı için ben Cengiz Özdemir’in tarafındaydım. İbrahim Karaosmanoğlu’nu çok seven, çok sayan biri olmama rağmen, Cengiz Özdemir’in çevresindeki çok değerli insanları tanımıştım. Cengiz Özdemir Büyükşehir Başkanı olursa, Kocaeli uçar gider diye düşünüyordum. Karaosmanoğlu Başkan olursa, şehrin kuruşu boşa gitmez, kimse haybeden para kazanamazdı. Bunu biliyordum. Ama Kocaeli ne kadar ilerler, ne kadar gelişir, Kocaeli nasıl bir yaşam biçimi içine girer, bu açılardan tereddütlerim vardı. Cengiz Özdemir, Genel Başkan Tayyip Erdoğan’a çok güveniyor, kendisini kesin Kocaeli Büyükşehir adayı ve başkanı görüyordu. Ama Parti İbrahim Karaosmanoğlu’nu tercih etti. 
Türkiye Recep Tayyip Erdoğan’a, Kocaeli İbrahim Karaosmanoğlu’na teslim edilmişti. İlk yıllar, hatta 2011’e kadar olan dönemle ilgili herhangi bir sıkıntım yoktur. Hatta ben, “Bunlar iyi işler yapıyor. AK Parti yönetimindeki Türkiye’de, Kocaeli’de 2002 öncesinden çok daha iyi durumdadır” diye her yerde konuştuğum için kendi çevremde dışlanır hale gelmiştim. Bir dönem, sanırım Kocaelispor yüzünden Başkan Karaosmanoğlu’nu çok eleştirmiştim. Başkan bana küsmüştü. Bir gün, sanırım bir bayram günüydü, yine de büyüklük gösterip geldi. Gazetenin eski binasının önündeki minik havuzun başında,  banka oturup, ıhlamur içiyorduk. Karaosmanoğlu bana aynen şöyle demiştir:
“-Benden ne bekliyorsun İsmet Çiğit. Ben Yuvacıklı bir inşaat ustasının din bilgisi dersi veren öğretmenin oğluyum. Ben köylüyüm. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Sen benden ne istiyor, ne bekliyorsun?” 
Bir dönem -o zamanlar il başkanıydı- Fikri Işık’la çok yakındık. Fikri Işık’ın en küçük bir okul onarım ihalesinde bile, devletin, milletin 1 kuruşu boşa gitmesin diye nasıl çırpındığını, ne kadar düzgün adam olduğunu en iyi bilenlerdenim. Allah’a şükür. Allah muhtaç etmedi. Bugüne kadar Nihat Ergün’den,  İbrahim Karaosmanoğlu’ndan bir tek talebim olmamıştır. Fikri Işık’ın bana bir kıyağı var ki, hayatım boyunca unutmam. Uzun Kurban Bayramı tatiliydi. Oğlum Kars’ta Ermenistan sınırında askerlik görevini yapıyordu. Kıştı. Annesi, “Beni oğluma götür” diye tutturmuştu. Bayram tatili dönemi. Kars’ı bilmem, kimseyi tanımam. Kars’a gidecek, Ermenistan sınırına ulaşacak, oğlumuzu göreceğiz. Tesadüfen öğrenmiştik Fikri Işık. Beni ve eşimi Kars’ta AK Parti Teşkilatı karşılamıştı. Bizi oğlumuzun birliğine götürdüler. Sonra şehre getirdiler. Kars’ta her işim yolunda gitmişti ve Fikri Işık sayesindeydi. Ben kötülüğü de, iyiliği de unutmam. Fikri Işık’a bu olay nedeniyle hala minnet borçluyumdur. Eşim de kendisini çok sever ve müteşekkirdir. 
………….
Bu akşam AK Parti Kocaeli Teşkilatı’nın 50 kurucusu bir kebap lokantasında yaş günü yemeğinde bir araya gelecekler. Onlar içki içmez. Yaş günü kutlaması yapmaz. Zaten bu yemekten 2 saat sonra 5 bin partilinin katılımı ile İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katılacaklar. 
Rica ediyorum. Bu akşam kuruluş yıldönümü yemeğinde bir araya gelen AK Parti Kurucuları birbirlerine sorsunlar:
“-Biz nereden geldik, nereye gidiyoruz” diye sorsunlar. 
“-Biz bu millete neler vaat ettik, şimdi ne yapıyoruz” diye sorsunlar.
“-Bu Kocaeli halkı her seçimde bize nasıl destek verdi de, biz 15 yılda bu şehre ne verdik?” diye sorsunlar.
“Biz, bizden olmayan, bizim gibi yaşamayanları neden düşman gibi görüyoruz?” diye sorsunlar. 
Sonra, yemek bitince, hepsi şoförlerini makam arabalarından indirip, arabanın direksiyonuna geçsin, şehir içinde kendi kullandıkları araba ile bir tur atsınlar. Ama Karabaş’a, Ömerağa’ya, M.Alipaşa-Bekirdere- Yenişehir-Yahya Kaptan’a girsinler. İzmit’i bir görüp, yaşasınlar. 
AK Parti kuruluş yıllarında bu ülkenin, bu kentin aradığı, özlediği, istediği ve beklediği bir siyasi hareketti. Aradan 15 yıl geçti. Kuruluş yıldönümlerini kutluyorum. Biraz bu şehri, biraz bu şehri sevenleri anlamalarını bekliyorum. 

i2-003.jpg

BU FOTOĞRAFI KULLANMIŞTIM-  Yıl 2001.. Muhtemelen AK Parti’nin ilimizde resmen kuruluşunu ilan ettiği günler. Karaosmanoğlu,  Ergün, Pepe, Doğan, Baştopçu gibi isimlerin de bulunduğu partinin kurucularından kalabalık bir grup, ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi’ni eski binasında ziyarete gelmiş. Kurucu İl Başkanı Nihat Ergün’ün partinin kurucu yönetimini gazetedeki benim odamda hazırladığını söylesem abartmış olmam. O dönemlerde AK Parti’de yer alsam, bugün kim bilir nerelerdeydim. Ama bugün dönüp baktığımda,  iyi ki muhalif kalmışım diye şükrediyorum. Bu fotoğrafı daha önce kullanmıştım. AK Parti bugün ilimizde kuruluşunun 15’inci yıldönümünü kutluyor. Günün mana ve önemine binaen, bir kez daha kullanıyorum.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum