1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. AK Parti’nin meclisini nasıl yorumlamalıyız
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’nin meclisini nasıl yorumlamalıyız

A+A-

AK Parti’nin 105. İl Danışma Meclisi yapıldı.

Ne olacağını merakla bekledim. Ben iki şeye bakarım: Birincisi kalabalık nasıldı, coşku var mıydı, ikincisi konuşmacılar neler söyledi?

İlk veri açısından alalım. Danışma Meclisi’nde;

Coşku vardı.

Katılım vardı.

Sinerji vardı.

Bekliyordum. Bekliyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Bence 3 bini aşkın kişi vardı. Ve insanların partilerini sahiplenme enerjileri vardı. Coşku da vardı. Meclis sonrası konuştuğum AK Partililer tablodan çok memnundu. Bence de memnun olacakları kadar iyiydi.

***

Gelelim ikincisine, bir de söylenenlere de bakalım.

Bir- AK Partililer seçim kayıplarına çok takılı kalmışlar.

Milletvekilleri adına konuşan Sami Çakır, İzmit Belediye Başkanlığını kaybettikleri için üzgün olduklarını söylemiş.

Mehmet Ellibeş, İzmit topuna çok girmezdi. O da girmiş:

-Eğer biz çalışmazsak belediyeler kimlerin ellerine geçiyor görüyoruz. İstanbul’u sel alırken Bodrum’da tatil yapanlara, Atatürk’e hakaret edenleri festivallere çağıranların eline geçiyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, 31 Mart seçimlerinden alınlarının akıyla çıktıklarını vurgulamış ama onda da İstanbul’a gönderme var:

-Sizlere ve milletimize layık olmak için var gücümüzle çalıştık. Tatil yapmadık. Tatil bize yakışır ama tatil zamanı değil. Memlekette yağmur yağarken, her yeri sel götürürken biz tatil yapamayız.

***

Bence Ak partililerin İzmit için İstanbul için üzülme dönemini AK Parti’nin aşması- bırakması gerekir.

Gerçi konuşmalarda motivasyon cümleleri de bolca vardı.

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş de İstanbul kalesini kaybettikten sonra artık amiral geminin Kocaeli olduğunu söylemiş:

-Amiral gemi olmanın gereğini yapacağız. Bizlere büyük bir sorumluluk düşüyor. Tüm arkadaşlarımızı Türkiye’ye ışık tutacak şekilde düşünmeye, üretmeye davet ediyorum. Vahvahlanmak bizim işimiz olmamalı.

Ellibeş ayrıca şuna da dikkat çekmiş:

-Belediyelerimiz çok güzel işlere imza atıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımızın girişimi ile metro projesi Cumhurbaşkanımız tarafından kentimize hediye edildi.

Sami Çakır da geleceğe dikkat çekiyor:

-Siyaset hizmet alanıdır. Bizim 18 yıllık tarihimizde hizmet var. Önümüzdeki süreçte omuz omuza ve dik durmak için herkes burada. Önümüzde sıkıntılı bir süreç var. Biz bu sürecin de üstesinden geleceğiz.

***

Motivasyon cümleleri Tahir Hoca’nın konuşmasında daha fazla…

Bu tablonun nedeni elbette, partiye dönük yeni girişimler. Yeni parti kurulma çabaları…

Kalabalığın sebebi de bu…

İnsanlar durdukları yeri göstermek istiyorlar. Büyükakın da bu tabloya dair güzel cümleler kurmuş:

-Yeni parti kuruluşu ile ilgili tartışmalar önümüze konuluyor. Yeniden eski maceraları devşirmeye çalışıyorlar. Bizim cevabımız net ve açık. Bizim görevimiz okçular tepesi gibi nöbet yerimizi terk etmedik, etmeyeceğiz. Yapacak daha çok işimiz var.

***

Evet, AK Parti, Erdoğan karizmasının gücüyle- gölgesinde siyaset yapmaktan isteyerek elini taşın altına koyanların partisi kıvamına dönüşüyor. Kalanlar, yol arkadaşlığı konusunda kararlı olan isimler olacak.

İlginç bir siyaset zemini oluştu.

Bu yazı toplam 2794 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum