1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. AK Parti’nin yükselişini ve inişini nasıl okumalıyız
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’nin yükselişini ve inişini nasıl okumalıyız

A+A-
Öncelikle şunu ifade edelim ki, her şeyin var ve yok oluşu Yüce Allah'ın kader palanında tecelli etmektedir. Meşru ve gayrı meşru olarak alınan hiçbir tedbir Yüce Allah'ın takdirini değiştiremez. Kulun görevi aldığı tedbirlerle sınırlı olduğundan, meydana gelecek netice hoşuna gitse de gitmese de, isyan etse de etmese de, ister/istemez sonuca razı olacaktır. Kul alacağı tedbirlerden sorumlu tutulacağından bu hususta çok dikkatli olmalıdır.
İslam dinini inkâr etmeden, batıl düşüncelerin ve nefsin tesirinde kalarak alınan tedbirler insanı günaha ve yanlışa, Hak ölçülerine dayalı olarak alınan tedbirler, insanı sevaba ve doğruya götüreceğini düşünerek hareket etmelidir. İslam dininin helal ve haramlarını inkâr ederek alınacak tedbirler insanı cehenneme, İslam dinini inkâr etmeden emredilen helalleri yerine getirerek ve haramlardan sakınmak hususunda alınan tedbirler insanı cennete götürür.
Özetle anlatmaya çalıştığım bu hususlarda Yüce Allah (CC)  şöyle buyuruyor;  ["Gaybın anahtarları onun yanındadır, onları ancak O bilir. Karada ve denizde ne varsa hepsini bilir. Bir yaprağın düşmesi, yerin altındaki bir tanenin yeşermesi onun ilminde ve bilgisindedir." (Enam 59) ",, yapacağın işlerde onlarla istişare et, sonra da karar verdin mi, artık Allah'a tevekkül et. Çünkü Allah kendisine tevekkül edenleri sever."( Ali İmran 159) "  babaları ey yavrularım, aynı kapıdan girmeyin, ayrı, kapılardan girin. Bununla beraber ne yaparsam yapayım, Allah'tan gelecek bir takdiri sizden uzaklaştıramam. Hüküm ancak Allah'ındır. Ben ona tevekkül ettim ve bütün tevekkül edenler de O'na tevekkül etsinler."] (Yusuf suresi 67)
AK partisinin yükselişi,  kendiliğinden oluşan bir hareketle olmamıştır. Yılardır insanların hür iradelerine, inanç değerlerine yapılan saygısızlıkların ve hakaretlerin birikmesiyle meydana gelen bir patlamanın ürünüdür.
Ülkemizdeki siyasi patlayışları, söndüğünü sandığımız, sessiz bir şekilde duran yanardağın yeniden lav püskürtmesi ve arkasından volkanik paklamalarla çevresine ben buradayım, sönmedim diyen herhangi bir yanardağa benzetebiliriz. Yanardağın içindeki sıkışan gazın patlaması gibi, milletimiz sıkışınca 1950 de DP'sine 1965 de AP' sine 1983 de ANAVATAN Partisine,1995 de RP' sine 2002 de AP' sine patlamıştır. Bu tarihlerde halkın hür iradesi yükselişe geçmiştir vesayet geriye itilmiştir. Herkes bilir ki,  siyasetin yükseliş dönemlerinde ülkenin ve milletin refah seviyesi de yükselmiştir.
 07- Haziran-2015 seçimlerinde AK partisine anayasa yapma çoğunluğunu vermemek için, içten ve dıştan yapılan telkinleri milletimiz de iyi okuyamadığından,  AK partisine dikkatli ol mesajını verirken, kantarın topuzunu birazcık kaçırınca anlamadan AK partisini iktidardan düşürmüş, dolayısıyla ülkenin siyasi ve ekonomik istikrarın bozulmasına vesile olmuştur.
AK partisi çok az bir oy farkıyla iktidardan düşüşünü milletle birlikte konuşarak hal etmeli ve yeniden yükselişe geçmelidir. AK partisi ilk defa yaşadığı bu düşüşü, 7- Haziran 2015 de yapılan seçimlerde değil, iktidar olduğu 2002 yılında görüp o günden tedbirini almalıydı.  Efendim sonuç gözüktükten sonra herkes konuşur diyenlere,  sabırlı olurlarsa elbette cevabımız olacaktır.
 "Mü'minin ferasetinden korkunuz" hadisi şerefini herkes bilir.  İyilerimizi tenzih ederek söylüyorum,  iktidar sarhoşluğuna düşenler, ayaklarını yere sağlam basamadıklarından feraset melekelerini kullanamazlar.  Ülkenin ve milletin selameti için dünyevilikler peşinde koşmayanlar, yaşanan ve yaşanması muhtemel olaylara objektif baktıklarından parti ayırıma yapmadan yazmaya konuşmaya çalışırlar. Bendeniz 1995 tarihinden itibaren çeşitli gazetelerde makaleler yazarak iktidar ve muhalefet partilerine fikirlerimizi duyurmaya çalışırken ayrıca siyasi parti liderlerine özel raporlar yazarak vatandaşlık görevimizi yapmanın gayreti içinde olduk.
 
 
Bildiğiniz gibi, bir Tavuk bir yumurta yapar, bütün mahalleyi ayağa kaldırır.  Bir At bir tay doğurur ev sahibinin bile haberi olmaz. Bizimki de bu misal,  tay gibi laf ederiz, makale ve rapor yazarız, kimse duymaz. Adam yumurta gibi bir laf eder, herkes o yumurtaya sarılır. Sonuç da, 40 asker bir yumurtayı sağlam getirmedikleri gibi, yumurta gibi ebatsız ve kolay kırılan fikirlere sarılanlar hüsrana uğrayabilirler.
AK partisinin tüzüklerine koydukları üç dönem kuralının yanlış olduğunu, illerde bunun sancısını çekersiniz dediğimiz halde dinleyen olmadı.  Bazı liderler ve milletvekilleri bir defa seçildiler mi bir daha o postan kalkmıyorlar anlayışının önüne geçmek için, üç dönem kurallının faydalı olacağı düşüncesiyle tüzüğe konulmuştur. Bana göre üç dönem kuralı ilkesel olarak beyinlerde yazılıp, tüzüğe konulmamalıydı. Bir dönem seçilen ikinci veya üçüncü dönem seçilir gibi bir anlayışın yerine, vatanın ve milletin menfaati için ehliyetli insanlara her dönem görev verilmelidir anlayışı yerleştirilmelidir.
  Dünden bugüne kadar, Sayın Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan'la birlikte hareket eden Milletvekili, Belediye başkanı, il ve ilçe başkanları, medya mensupları, köşe yazarları, yorumcular, akademisyenler, bürokratlar sivil örgüt temsilcileri, vakıf, dernek sair kuruluşlar ve seçmenler ne yapmalıdır sorusuna cevap arayalım. Önümüzde ki günlerde veya aylarda görünen o ki, ufukta bir erken seçim ihtimali kuvvetli muhtemeldir. Yapılacak secime tekrar seçim denilmemeli, yeniden seçim denilmelidir.
Siyasi partiler, partilerin hafızası olan milletvekilleri haricindeki diğer vekilleri değiştirebilmelidirler.  Aynı adaylarla, aynı söylemlerle halkın karşısına çıkan partiler,  milletten istedikleri desteği alamazlar. Erken veya zamanında yapılacak bir seçim için, yeni adaylarla listeler takviye edilmelidir. Siyasi partiler, şu hususu da ihmal etmelidirler. İl bazında faydalı olacağını düşündükleri insanları tespit ederek, genel merkez tarafından değerlendirilip, aday adayı olmalarını bir şekilde teklif etmenin yollarını arayıp bulmalıdırlar.
AK partisi 13 yılda birçok hizmet yaptığı halde,  bir kısım AK partililer ayaklarını yere basmadılar, ülkenin ve partinin geleceğinden çok yeniden seçilme hesaplarını yaptılar.  2023 ve 2071 hedeflerini, başkanlık sistemini, yeni anayasanın faydalarını anlatamadıklarından milletin ufkunu açamadılar. Partinin iç ve dış muarızlarına karşı yapılacak olan siyasi mücadeleyi tek başına Sayın T.Erdoğan'a bıraktılar. AK partinin iç ve dış siyasi muhaliflerine, karşı güçlü bir organizasyonu gerçekleştiremediler. Medyasından, bürokrasisine. Sivil ve resmi kurumlara kadar istenilen manada bir fikir birliği oluşturamadılar. Bürokrasiye kontrol edemediler AK partisine hakaret edenlere makam ve mevki verilirken kendilerini samimiyetle destekleyenlere sırtlarını döndüler. Bu hususta, Bakanlar Milletvekilleri, Belediye başkanları, İl başkanları yetersiz kalmıştır.
Paralel yapıyı basit bir cemaat olayı olmadığı dış destekli olarak ülkenin siyasi ve ekonomik istikrarına vurulan bir darbe olduğunu anlamayan adaylara yol verilmemeli. AK partisinin İl, İlçe başkanları, belediye başkanları ve milletvekilleri,  milli ve manevi değerlere önem veren insanlarla bir araya gelip istişare yapma yerine,  geçmişte ve halen CHP'li, MHP'li, DYP'li, ANAP'lı olan liberal görüşlü insanlarla istişare yapmayı ve onların söylediklerini yerine getirmeyi marifet bilmişlerdir. Bu durum AK partisinin içinde ve dışında küskünlüklere sebebiyet vermiştir.
AK partisi; bugüne kadar yerel ve genelde aday gösterdiği bay ve bayanların, İl ve İlçe başkanlarının aday olmadan önceki siyasi, sosyal ve ekonomik durumlarıyla bugünkü durumlarını iyice araştırarak yeni bir yapılanmaya gitmelidir.  Dünyeviliklere karşı yumuşak demir gibi bükülen, zoru gördüğünde şer güçlere karşı süklüm püklüm olan, karakter değerleri düşük adaylara dikkat edilmelidir. Özetleyerek anlatmaya çalıştığım bu hususlar ciddi bir şekilde dikkatte alınmazsa yapılacak bir seçimde sonuç faklı olmayacaktır. Kalın sağlıcakla
Bu yazı toplam 393 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.