1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. AK Parti’ye karşı yapılan muhalefetin sonuçları
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’ye karşı yapılan muhalefetin sonuçları

A+A-
On üç yıldır, AK Partisine bilinçli bilinçsiz, maksatlı maksatsız, hasetlikle, kin ve siyasi intikamla,  şer güçlerin tekinleriyle AK partisine karşı yapılan muhalefetin sonuçlarını, maddeler halinde sıralamaya çalışalım.
1-Bazı siyasi partiler, aydınlar, yazarlar, akademisyenler sivil toplum örgüt temsilcileri, cemaat liderleri,  iş adamları,  sendika temsilcileri,  AK partisinin siyasi gücünü kırmak için, siyaset mühendislerinin telkinlerine alet olmaları ülkenin ve milletin yararına olmadığını görmüşlerdir.
2-Yapılan siyasi matematik hesaplara uymak üzere, fikren ve zihnen yan yana gelemeyen siyasi partiler, seçimden önce ortak söylemlerle muhalefet cephesinde birleşerek, kendilerinin de beklemedikleri bir şekilde AK partisinin iktidardan düşürülmesine milletimiz sevinmemiştir.
3- secimden önce AK partisine karşı aynı cepheden muhalefet edenler, seçimden sonra bir araya gelerek hükümet kurmanın kendi partilerinin aleyhinde olacağını düşünenler, kendi aralarında anlaşarak meclis başkanlığı için ortak bir aday çıkaramadıklarının neden ve sonuçlarını milletimiz çok daha yakından görmüştür.
4- Kendilerini % 60 saydıkları halde, meclis başkanlığını %40 oya sahip olan AK partisinin alması, koalisyoncuların siyasi beceriksizliklerinden veya MHP sinin geçersiz oy kullanmasından dolayı olmadığını, zihniyet uyuşmazlığından kaynaklandığına milletimiz şahit olmuştur. Dolayısıyla ülkenin siyası ve ekonomik istikrarı için herhangi bir partinin tek başına iktidar olmasının ne derecede önemli olduğunu milletimiz çok daha iyi kavramıştır.
5- AK partisinin iktidarından kurtulmak için, koalisyon hükümeti kurmak ülkenin yararınadır diyenlerin basiretsizliğini ve AK Partisine karşı olan hasetliklerini, milletimiz çok daha net görmüş oldu.
 
6- Bazı iç ve dış medya güçlerinin telkinleriyle AK partisine karşı yapılan seçim işbirliğinin sonuçları ülkemiz ve milletimizin yararına olmadığı görülünce, önümüzdeki seçimlerde, iktidar ve muhalefet partileri, milletten okkalı bir Osmanlı şamarını yememek için siyasi söylemlerini ve icraatlarını yeniden gözden geçirmeye ve ayaklarını yere sağlam basmanın dersini almış oldular.
7-  Yapılacak muhtemel olan bir erken seçimde, milletimiz çok daha isabetli karar vereceğini, koalisyonların ülkeye faydalı olmayacağını,  zaman kaybettireceğini, böyle bir sonuçtan sadece dış şer güçlerin sevineceğini gören milletimiz,  Yapılacak bir erken veya tekrar seçimde seçmenler güvendikleri bir partiyi tek başına iktidara taşımanın şart olduğunu görmüş oldular.
8- ülkenin siyasi ve ekonomik istikrarı için, tek başına iktidarın ne kadar önemli olduğunu gören ve anlayan milletimiz, bundan böyle takım tutar gibi parti tumanın doğru olmadığını, mensubu olduğu partinin yanlış söylem ve tutumlarına itibar etmeyeceğini, doğru olanın yanında yer alacağının dersini de almıştır.
9- Milletin bu şekildeki bir düşünce ve anlayışa doğru yöneldiğini gören,  muhalefet ve iktidar partileri de bundan böyle halkın karşısına muhalefet olmak için değil, tek başına iktidar olmak için söylemlerini, geleceğe yönelik hedeflerini, projelendirerek siyaset yapmanın şart olduğunu da anlamış oldular.
10-  Haziran 2015 seçimlerinin öncesinden başlayarak, yapılan algı operasyonlarıyla AK partisine karşı kurulan muhalefet cephesi, kem küm yapmadan CHP, MHP, HDP birlikte hükümet kurarak, milletimize yaptıkları vaatleri yerine getirmeleri gerekir. Öyle veya böyle hükümet kurmaktan kaçınmaları karşısında yapılacak bir erken seçimde milletimize haklı olarak, AK partisini yeniden ve güçlü bir şekilde iktidara getirmenin yolunu da açmış oldular.
 
 
11- Çok partili dönemden bugüne kadar yapılan dış  destekli iç darbeleri, siyasi krizleri milletimiz az çok bilmekte ise de, yeni nesil gençlerimiz, 17- 25 Aralık-2013 operasyonlarının, gezi parkı eylemlerinin daha önce yapılan 367 karabetinin,  muhtıranın, kuvvet komutanlarının istifası, AK partisine kapatma davaları, ülkenin siyasi istikrarının bozulmasına ve ekonomik kalkınmanın önlenmesine yönelik bir çok siyasi operasyonlara şahit olmuştur. Milletimiz ve yeni nesil gençlerimiz 7-Haziran 2015 seçim sonuçlarını ve muhalefetin tutumunu gördükten sonra, yapılan bütün bu algı operasyonlarının neden yapıldığını çok daha iyi anlaşılmasına vesile olmuştur.
Meseleyi daha fazla maddelere boğmadan toparlarsak, Muhalefet cephesini destekleyen yerli ve yabancı işbirlikçilerin,  AK partisinin muhalefete kalmasıyla, yapılacak bir erken seçimde çok güçlü bir şekilde iktidara gelmesini önlemek için, AK partisi ve CHP koalisyonun kurulması hususunda nasıl devreye girdiklerini milletimiz görmüştür.   AK partisini tuzağa düşürmek için,  AKP-CHP/ AKP-MHP/ AKP-HDP koalisyonu, kimler tarafından hangi maksatla konuşulduğu halkımız yakinen takip etmektedir.
İç ve dış rantiyeciler, planlı bir şekilde kurulacak hükümetlerin kendi menfaatleri istikametinde oluşması için, içlerinde bir grup. AKP-MHP koalisyonunun kurulmasının daha uygun olduğunu söyleyerek milletin gazını almaya çalışıyorlar. Bir başka grup, Parti tabanları istemediği halde sözde ülkenin siyası ve ekonomik istikrarı için herkes fedakârlık yaparak HDP destekli AK-CHP koalisyonu kabullenilmeli telkinleriyle, milletin AK partisine olan güvenini zayıflatmaya çalışıyorlar.
 AKP-MHP koalisyonunun kurulması için sol gösterip sağ vurmayı düşünenler,  gelecek seçimlerde MHP'yi AK partisinin uyuşmazlığına rağmen ülkenin yararına elini taşın altına koyan bir parti olarak, CHP ve HDP uyumlu ve yapıcı bir muhalefet yaptıklarını şişirip iktidara taşıma hesaplarını yapıyorlar.
 
  AK partisi birinci parti olması ve muhalefete 258 milletvekili ile kalması 276 veya 280 milletvekili olmasından çok daha fazla elinin güçlendiğini görmeli ve ona göre hareket etmelidir.  AK partisi HDP'nin dışında ister CHP, ister MHP ile koalisyon kursun tek şart yeni bir anayasa yapmaktır. Kabul edenler gelsinler kabul etmeyenler kendi aralarında hükümet kursunlar diyerek muhalefete geçerek, erken veya tekrar seçimi sabırla ve hazırlıklı bir şekilde beklemelidir.
Bazı köşe yazarlarının makalelerini okursanız,  bazı gazetelerin atıkları manşetlere bakarsanız, AK partisine karşı nasıl senaryolar yazıldığını çok rahatlıkla görmüş olursunuz.  Birkaç örnek vermek gerekirse;  bazı köşe yazarları mealen şöyle bir algı operasyonuna çanak tutuyorlar.  "AK partisi erken seçim istememeli, bir erken secim olursa ülke yeni bir secimin maddi külfetini kaldıramaz. Ayrıca AK partisi tek başına iktidar olamaz, parti içinde Tayipçiler, Gül'cüler, Ahmetçiler, eskiler yeniler gibi bir kutuplaşmanın ayak sesleri duyulmaktadır."
 Niyet okuyucusu olmadığım için düşüncelerini iyi niyetle bu şekilde yazanlara, bende iyi niyetle cevap vermek istiyorum. 17-25 Aralık 2013 operasyonlarında ve gezi parkı eylemlerinde ülkenin 150 milyar dolara yakın bir ekonomik kaybı olduğunda kalemlerini oynatmayanlar bir erken seçim külfetini Türkiye ekonomisi kaldırmaz diyenlere kargalar bile güler. Parti içinde kutuplaşmaların olacağı rüyasını görenler, önümüzdeki secimde AK partisi kayıp eder diyenler ya siyaset bilmiyorlar veya iyi niyetlerini kötü senaryoların kurbanı yapıyorlar.  
Bu yazı toplam 513 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum