1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akar: Derince Limanı’nda tam bir köle düzeni hakim
Akar: Derince Limanı’nda tam bir köle düzeni hakim

Akar: Derince Limanı’nda tam bir köle düzeni hakim

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, düzenlediği basın toplantında Derince Limanı’nda yaşanan olumsuzluklara değindi. Akar “Derince Limanı’nda tam bir köle düzeni hakim” dedi.

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İl Başkanı Cihat Altunyuva ile birlikte il binasında basın mensupları ile bir araya geldi. Derince Limanında yaşanan olumsuzluklara değinen Akar, burada yaşanacak iş kazasında ilk sorumlu validir“ diyerek Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nu uyardı. 

ONLARIN YAPMASI GEREKENİ YAPACAĞIZ 

AKP’nin mitingin ardından hala bayrak ve pankartlarını kaldırmadığını ve bunun için gerekli müracaatları yaptıklarını söyleyen Akar, “Bizi mitingin hemen ardından arayıp bayrakları indirin dediler. Bizde kurallara uyarak bu bayrakları indirdik. Ancak AKP’nin mitinginin üzerinden kaç gün geçmesine rağmen hala bayrak ve pankartlar duruyor. Bugün de bunlar indirilmez ise kendi imkanlarımızla bunları indireceğiz. Bunu bir tehdit olarak algılamasınlar. Biz sadece onların yapması gerektiği şeyi yapacağız. Kentin yöneticilerini göreve davet ediyorum” dedi. 

DÜNYA’DA İŞ KAZALARINDA YİNE BİRİNCİYİZ 

Seçim döneminde her şeyin unutulduğu bir ortam olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Kentimizde ki bazı iş yerinde alınması gereken önlemler göz ardı ediliyor. Bunlardan biri de Derince Limanı ile ilgili sıkıntılar “ dedi. Derince Limanında ki iş güvenliği konusuna değinen Akar, “2015’in ilk çeyreğinde iş kazalarında Dünya’da yine birinci sıradayız. Bu yüzden bu konuya hızla dikkat çekmek ve yetkilileri uyarmak istiyorum” diye konuştu. 43 Liman’ın çoğu aktif olarak Körfez’de çalışmakta diyen Akar, “D 100 karayoluna baktığınızda artık tırların E 5’e park ettiklerini görüyoruz. Bu da ciddi bir sıkıntı oluşturuyor” dedi. 

LİMANDA YAŞANAN SORUNLAR 

2, 3 ay önce Derince Limanı’nı özelleştirme sonrası alan şirketin işlettiğini belirten Akar, “Liman İş Sendikası iş güvenliği konusunda hassas davranıyordu. Ancak şuan sendikanın tüm örgütlü işçileri başka yerlere gönderildi” dedi. Safi Derince Limanı İşletmesi taşeron bir şirket tarafından işletiliyor diyen Akar, “Derince Limanında Lam-Lyonela. Magzume Vapur AŞ tarafından faaliyetler gerçekleştiriyor. Bu şirket çalışan işçileri sigortasız işletiyor. Yönetmelikler gereği bu limanlara giren çıkanların giriş çıkış kartları bulunması gerekiyor. Ancak kimsede bu kartlar bulunmuyor. Gümrüklü alanlara herkes girebiliyor. Buda kaçakçılığı arttırıyor. Yevmiye usulü ile çocuk işçi çalıştırılıyor. Limanda ki işin ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Ve çalışan çocuk işçiler genellikle lise öğrencileri. Çalışan işçiler sertifikasız olarak çalıştırılıyor. Ayrıca 18 saate kadar çalışma yapıldığı ve karşılığının ödenmediği tespit edildi. Bu limanda tam bir köle düzeni hakim. Gelir vergisinin eksik verildiğini, iş makinaların ehliyetsiz ve sertifikasız kişiler tarafından kullanıldığı yine tespitlerimiz arasında. Maliyetlerin düşmesi için gerekli tedbirlerin alınmadığını görüyoruz” ifadelerini kullandı. 

İŞ KAZASINDA BİRİNCİ SORUMLU VALİDİR 

Yaklaşık 12 önemli konu var diyen Akar, “Bunların hepsi yönetmelikte yer alıyor. Bu yönetmeliğin uygulaması da Vali’ye verilmiştir. Orda bir iş kazası oluşacaksa bunun birinci sorumlusu olarak valiyi tutarız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından bugünden itibaren bir müfettiş talebim olacak. Eğer kendi görevini yapmazsa bizde kendisine yardımcı olacağız. Çünkü orada olmaması gereken şeyler oluyor. Safi Derince Liman İşletmesini uyarıyorum. Kimsenin kaçak işçi, çocuk işçi çalıştırmak gibi bir lüksü olmayacak. O limanın üzerinden nasıl rant elde edildiğini ise haftaya sizlerle paylaşacağım “ diye konuştu. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum