• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 18 °C

Akıl baştan gidince…

Cem ŞAKOĞLU
Allah kimsenin dengesini, düzenini bozmasın. Herkese sağlık sıhhat versin ve herkese farkındalık nasip etsin. Pazar Pazar bu adam yine ağır girdi konuya demeyin. Aslında konu komik. Komik ama bir o kadar da trajik. Yani eşittir trajikomik bir olay. Başına gelen adamda benim. Çok güldüm kendi kendime. Başıma geleni de önüme gelen herkese gösterdim. Bu gibi durumları kafasına takan bir adam olsam var ya, kaçacak delik arar insan. Ben aramadım, Allah başka keder vermesin dedim, güldüm ve geçtim. 
Geçtiğimiz hafta Pazartesi akşamı bilgisayarda Sevgili Yaşar Can’ın amcasının vefat ettiği haberini alınca, ertesi gün erkenden ailece İzmit’e gitmek üzere yola çıkmaya karar verdik. Sabah apar topar olunca bazen unutulanlar, aksaklıklar falan yaşandığından, ben hazırlığımı akşamdan yapayım istedim. Ertesi gün yağmur bekleniyordu. Ayakkabı dolabını açtım, botlarımı çıkarttım. Üstleri biraz toz, biraz kurumuş çamur olduğundan elime boyayı alıp her iki ayakkabıyı da bir güzel boyadım ve kenara koydum. Aslında zaten Salı günü İzmit’e gelecektik ancak, cenaze haberi bizi biraz daha erken yola çıkmaya sevk etti. Ailece kahvaltımızı yaptık, hazırlıklar falan derken çantalar, bavullar kapının önündeydik. Arabamıza bindik ve yolcu yolunda gerek Bismillah çıktık yola. 
Ben İzmit’te eşim ve kızımdan ayrıldım. Cenaze namazının kılınacağı Hayırseverler camiine geldiğimde aracı park edecek yer bulamadım ama tam Orman İşletmesinin önündeyken kapının önünde duran birkaç kişiye camı açarak ‘Çok özür diliyorum, cenazeye geldim ama park yeri bulamıyorum, müsaade ederseniz içeriye park edebilir miyim?’ dedim. ‘Buyurun’ deyip beni içeriye aldılar. Nasıl mutlu oldum anlatamam size. Aracımı park edecek yer bulduğum için değil, insanların birbirine karşı anlayışlarının hala bitmemiş olduğunu görmekten son derece mutlu oldum. 
Aracı park ettim, camiye yetiştim. İçeriye girerken ayakkabılarımı çıkarttım, camiden çıkarken tekrar giydim. Şimdi diyeceksiniz ki adam ayakkabıları üzerine senaryo yazdı. Yazdım hakikaten çünkü konunun özü onlar. Çok uzatmadan bağlıyorum şimdi. Derken cenaze namazı için herkesle birlikte saf tuttuk ve hocanın Allahuekber demesi ile birlikte ellerimizi bağlayıp duaya başladık. 
Bilirsiniz bu gibi durumlarda elleriniz bağlı durumda iken pozisyon olarak başınız önde olur genellikle. Yani aşağıya doğru bakar bir durum. Tam o vaziyetteyken Cem Şakoğlu’nun o gün ki fotoğrafıyla karşılaştım. Gözlerim bir an ayakkabılarıma takıldı. Birisinin burnunda çizgi var, ancak diğerinde yoktu. Bir daha baktım, sonra bir daha ve bakmayı bırakıp dualara ve namaza geri döndüm. Döndüm dönmesine de Allah kabul etsin. Gülsem bir türlü, gülmesem bir. Hoca ile birlikte selam verdik, sonra Rahmetlinin ruhuna Fatiha okuduk. Namaz bitti. Tam önümde Ramazan Kadıçeşme ve İsmail Uslu. Hal hatır falan derken, cenazeye omuz verdik. Sevgili Gökhan Ergin ve Sevgili Mehmet Akgün ile ayaküstü şöyle bir sohbet ettik. Sonra Sevgili Gökhan Ergin ile Aynalı Pastanesinde oturup bir şeyler içip iki sohbet etmek üzere sözleştik ve ayrıldık. Ayrıldık ayrılmasına da aklım ayakkabılarda. Aklım ayakkabılarda ama ev İstanbul’da. Yitirmezsek bulduk yani. Hani deliliğe vurmak diye bir durum vardır ya, ben de öyle yaptım. Deliliğe vurdum. Başladım önüme gelene ayakkabılarımı göstermeye. Millet belki fark etmiyordu bile ama ben herkese durumu gösteriyordum. Derken can yeğenim Sevgili Fatih ile birlikte her İzmit’e geldiğimde Allah bir mani vermezse mutlaka uğradığım can dostum Sevgili Cihat Filiz’in İnegöl Köftecisine gittik. Ona da gösterdim ayakkabılarımı. ‘Dur’ dedi, ‘Dur da bir fotoğraflarını çekeyim. Sonra da internete koyayım’ Hemen poz verdim. Çek kardeşlik dedim çek, çek ki bu bana bir ders olsun. Sen internete koymasan da ben Pazar günü yazacağım bunu. Yazacağım ki bu kentte belki birçok insanın yaşam tarzını bilmediği için özendiği bir adamın bile tekir bekir ayakkabı giyip sokaklarda dolaşabileceğini herkes okusun. Okusun ki, hiç kimse kimseye özenmesin. 
Yaklaşık bir yıl kadar önce kızımın İstanbul’da özel bir liseyi kazanması üzerine NCity’deki dükkanımızı devredip İstanbul’a yerleştik. O dönemden bu yana da hiçbir iş yapmıyorum. Yapmayıp yan gelip yatıyor muyum? Hayır. Yeteneğim olan, becerim olan işlere başvuru yapıyorum çalışmak için. Çünkü evde oturmak hem maddi, hem de ruhsal olarak inanılmaz sarsıyor insanı. Televizyonlar, radyolar, medya sektörünü içeren hemen hemen bütün kurumlarla görüşmeye çalışıyorum. Oralarda çalışan İzmit’li kardeşlerimizin de destekleri ile görüşmeler gerçekleştiriyorum. Ancak her şey dönüp dolaşıp kısmette bitiyor. Tamam oldu dediğimiz, birkaç gün ya da hafta sonra başlamayı beklediğimiz bir çok şey olmadı. Nasip değilmiş. 
Bazen dostlar ‘Ticaret yapmayacak mısın?’ diye soruyorlar. Nisan ayı içinde 49 yaşıma gireceğim ve maalesef geçtiğimiz 48 sene bana şunu öğretti ki, Cem Şakoğlu’ndan ticaret adamı olmazmış. Bunu hem kendime, hem bana destek verenlere verdiğim bir dolu zararla anladım. Onun için bu saatten sonra ben sadece bu güne kadar edindiğim tecrübelerimden kişileri ve kurumları faydalandırabileceğime karar verdim. Çevremle, iletişim konusundaki tecrübe ve birikimlerimle benim için en doğru kararın bir yerlerde çalışmak olduğuna karar verdim. Biliyorum çok geç alınmış bir karar oldu ve bu kararı alana kadar yakınımdaki birçok insana ciddi zararlar verdim ama kimseye kasıtlı bir yanlışım olmadı hiç. Bilerek kimsenin canını acıtmadım. Kimsenin yüzüne söyleyemeyeceğim şeyi arkasından konuşmadım. Kiminle bir derdim varsa, gidip kendisi ile konuştum. Hep başkaları benden daha iyi olsun istedim ki bunu en iyi Allah biliyor. Kimseyle böyle bir yarışın içerisine girmedim ama bu süreç bazı dibe çökmüş tortuların suyun yüzeyine çıkmasını ve onları görmemi de sağladı. Demem şu ki, her şerde bir hayır olduğu gibi her hayırda da bir şer olabileceği gerçeğini direk uygulamalarıyla görmüş oldum. 
Yani benim güzel dostlarım konunun özü şudur ki, insanın kafasında bu ve buna benzer bir milyon tane şey dolaşırken, bazen ayağına giydiği ayakkabıların ikisinin de farklı çiftlere ait olduğunu göremiyor. Bakıyor, sonra bir daha bakıyor, sonra bir daha ama göremiyor. Hayatta aynen öyle değil mi bazen. İnsanlara, olaylara, yaşadıklarımıza, kazandıklarımıza, kaybettiklerimize bakıyoruz sadece. Bakıyoruz ama insan olup olmadıklarını, bizim için hayırlı olup olmadıklarını, kazandıklarımızın aslında kaybettiklerimiz, kaybettiklerimizin de bazen aslında kazandıklarımız olduğunu maalesef göremiyoruz. 
İki farklı çift ayakkabının, iki farklı tekini geçirdim ayaklarıma farkında bile olmadan. Sonra çıktım sokaklara. Onları fark ettiğimde sanki başka bir keyifle ve sanki bu yaptığımı herkese göstermek istermişçesine dolaştım kentimin sokaklarında. Sefam olsun. İyi ki de öyle olmuş, bu da bana bir ders olsun…

BİRBİRİMİZİ KANDIRMAYALIM HANGİ DEMOKRASİ…
Siyaset çok acayip bir şey. Sevseniz bir türlü, sevmeseniz bir. İlgilenseniz, bir türlü, ilgilenmeseniz bir. Bir çamurun içerisinde sürekli debeleniyor insanlar. Sanki aralarındaki en temiz insanı seçmek için elleriyle yüzünü gözünü temizlemeye çalışıyorlar ama kendi elleri de çamurlu. Değilse de ister istemez o çukurun içerisinde birazdan bulaşacak. Sonuç, kısır döngü. Ne kadar debelenirseniz o kadar çamura bulaşıyorsunuz. Deli bir kısır döngü. 
Bir dönemin siyasetçilerinin sıkı sözlerinden birisidir ve ben bu sözü siyasi arenalarda çok kullandım. Evet ‘Siyasetle ilgilenmeyenler, bu ilgisizliklerinin cezasını kendilerinden daha yeteneksiz insanlarca yönetilmekle çekerler’ Süper bir söz. Ayakta alkış alır nerede kullanırsanız. Öyle de bu siyasetin içerisine giren herkes kafasında kötü düşüncelerle mi giriyor yahu? Bunun hiç mi idealisti yok, bunun hiç mi memleket sevdalısı, toplumunu düze çıkartma hasretlisi yok. Kim bu kapıdan içeriye adımını atsa, başka bir ruh haline bürünmüş buluyor kendisini. Ya nasıl kaçacağını şaşırıyor, ya da susup oturuyor kendi köşesinde çaresiz ve öylece. 
Oysa siyasetin kapısından her yeni giren insan bir idealle giriyor. Tertemiz, pırıl pırıl düşünceler. Benim gibi klasik ‘Çözümün bir parçası değilsen, sorunun bir parçasısın’ zihniyetiyle. Ben en azından mücadele ettim diyebilmek için can hıraş giriyor siyasete. Sonra? Sonra ne mi oluyor? İnsanları görüyor, tanıyorum sandığı insanları tanımadığını, değiştiririm zannettiği kuralları değiştiremeyeceğini görüyor. Sonra? Sonrası tam bir bayır aşağıya peygamber vitesi. Dost bildiğin, birlikte yola çıktığın, yağmur çamur demeden peşine koştuğun insanların saman altından su yürüttüklerini görüp, sen de onun karşısına başka yanlış birilerinin kadrolarıyla ve başka yanlışlarla dikiliyorsun. Eee netice? Neticeyi yazmaya gerek duymuyorum. Türkiye’nin siyasi düzenini anlatan kitabın önsözü bile olamayacak minik bir parçasıdır bu yazdıklarım. 
Siyasetle ilgileniyorsanız içinde yer aldığınız topluluğu şöyle öngörüsüz bir inceleyin. Hani sanki kimseyi tanımıyormuş da yeni tanımaya çalışıyormuş gibi. İçerideki insanlara şöyle bir bakın 20 yıldır sürekli isimleri dolaşan insanlar etrafınızda değiller ise şayet, onların adamları, ya da onların adamlarının adamları etrafınızdakilerin birçoğu. Seçim zamanlarında sizin yanınızda görünüp aslında diğer adayın yani o 20 senelik, 30 seneliklerin ajanlığını yaptığını ve her ne hikmetse görünmediğini, tanınmadığını sanan kişiler birçoğu. Koca koca adamlar, sırtlarına kaya koysanız kaya taşıyacak adamlar boylarından poslarından utanmadan laf taşıyorlar. Müzevirlik yapıyorlar, ispiyonculuk, tavşana kaç, tazıya tutçuluk yapıyorlar. Ve kabul de görüyorlar acı tarafı. Adam yerine konuluyorlar. 
Sorarsanız bir düzen var siyasette. Şimdi Genel Seçim zamanı yaklaşıyor ya, partiler de İl, İlçe kongreleri yapılıyor. Atanmış olarak gelenler, seçilmiş olarak seçime girsinler isteniyor. Bu genel yapı üzerinde hep böyle olmuştur. Delegeler belirlenir, yazılır, çizilir, hesaplar yapılır ve seçime gidilir. Gücü olan mevcudun karşısına aday çıkartır, olmayan susup oturur köşesinde. Oturur oturmasına da, oturmaz aslında. Siz onu ya da onları oturuyor sanırsınız. Onlar yine yıllardan bu yana gerçekleştirdikleri senaryolarını kapalı kapılar ardından yazmaya devam ediyorlardır. 
Nedir efendim delegelik sistemi. Demokrasidir. Hem de tam bir demokrasi. Partili insanlarınızı kendi mahallelerinin delegesi ilan eder, o mahalleyi temsilen seçimde kimi istediklerine karar vermelerini beklersiniz. Şahane bir yöntem değil mi? Aslına bakarsanız Türkiye Büyük Millet Meclisinin mahalli hali. Çok önemli bir satıh aslında. Peki, bu önemli satıhtaki delegeleri kim seçiyor, ya da kim yazıyor? Kim bu delegeler ve bunları belirleyen kimler?
Efendim zaten film burada başlıyor. Ya da daha net bir tespitle film aslında burada bitiyor. Partisinde erki ve iktidarı elinde bulunduran güç tüm delegeleri kendisi yazıyor. Diğerleri de içeriye çaktırmadan böcek kaçırabilir miyiz derdi ile çabalıyor. Sonuç? Sonuç diye bir şey yok. Var olan güçler çok kritik hatalar yapmamışlarsa düzenlerini ve yanlışlarını sürdürmeye devam ediyorlar. İdealler, demokrasi için verilen mücadeleler, memleket sevdaları falan bir anda yalan oluveriyor. Seçilen de biliyor aslında doğru işler yapmadığını. Bir dolu yanlışı olduğunu. Ama onu seçtiren isim veya isimler perde arkasında başını okşadıkları için, e biraz da gazetelerde haber olmak, gündemde kalmak, reklam yapmak gibi sınıf egosunu tatmin etme zaafları var ise, bundan iyisi Şam’da kayısı. 
Delege listesine bir bakıyorsunuz, adamın karısı, çocukları, yeğenleri, akraba-i tarikatı ve hatta yedi ceddi delege yazılmış. Bırakın onları adam aslında başka partili ama başkan adayının arkadaşı olduğu için delege yazılmış. Yemin ediyorum bunlar bile küçük örnekler. Şimdi böyle bir delegasyon sisteminin seçtiği insanlar sizce gerçekten seçilmiş insanlar mıdır? 
E savaş esnasında her şey mubah. Hadi canım sende. Herkesin bir hesabı var aslında. Herkes bir dümenin peşinde ya da herkes dümeni ele geçirmenin peşinde. Suyun başında ben olayım da gerisi önemli değil. Yıktıkların, kırdıkların, döktüklerin, idealler, yılların mücadelesi falan yalan. Herkes ben olmanın derdinde. Genel seçimlerde milletvekili çıkmak, ya da çıkartmak amaçlı bir çoğunun yapılanması. 
Şimdi fotoğrafa biraz daha genel açıdan bakalım. İyiliği ya da kötülüğü açısından yazmıyorum isimleri bir tespit için yazıyorum. MHP’ye bakıyorsunuz, bu şehirde ben bildim bileli hep iki isimle anılıyor. Cumali Durmuş veya Kemal Köse. İl ve İlçe yönetimleri, delegeler hep bu isimler üzerinden ilerletiliyor. CHP’ye bakıyorsunuz 20-25 senedir her dem piliç, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya. Bir yere aday olunacak ise şayet bu iki isimden arda bir şey kalırsa aday olabiliyor diğerleri. AK Partide bu düzen daha da ileri demokrasi. Onlarda Genel Başkan sandıktan şu çıkacak dedi mi, emir demiri kesiyor. E ne oldu demokrasiye? Halkın delegesine, halkın sesine ne oldu. Kısıldı. 1938’den bu yana kısılmaktan öte, maalesef kesildi.
Elimle koydum oldu delegeler İl ve İlçe Başkanlarını seçecekler, bu başkanlar halkın karşısına çıkartacakları Milletvekili adaylarını belirlemekte çok ciddi bir etki oluşturacaklar, sonra oradan demokratik bir şekilde (!) seçilen vekiller TBMM’de seni beni temsil ederek memleket idaresinde söz sahibi olacaklar. Memleket için çalışıp, halk için koşturacaklar. 
Kimseler üzerine alınmasın. Çünkü bunların hiçbir tanesi bu günün problemleri değil. Bunlar maalesef bize diretilen siyasi ama çökmüş bir sistemin sürdürüle gelen yansımaları. Herkes bir öncekinden gördüğünün daha beterini uygulayarak ya da uygulatarak daha da içinden çıkılmaz bir hale sokuyor sistemi. Düzen el birliği ile ‘Padişahım sen çok yaşa’ düzenine doğru itiliyor. Herkes de buna artı olarak katkı sağlıyor. 
Ne yapmak lazım peki bu düzeni değiştirmek için. Bir yerden başlamak lazım. Hani meşhur bir fıkra vardır, Kadının elinin nezaketen neden öpüldüğünü sormuşlar Fransız’a ‘Kadın değerlidir, onun için’ demiş Fransız. Aynı soruyu Alman’a sormuşlar ‘Kadın anadır, kutsaldır. Onun için’ demiş. Sıra bizim Türk’e gelmiş. Sormuşlar ‘Kadının eli nezaketen neden öpülür?’ diye, yanıtlamış bizimki tam bize yakışır bir üslupla ‘E bir yerden başlamak lazım gelir’ demiş. Bir yerden başlamak lazım. O başlangıçta kişinin kendisinden olması lazım. İşi bencillikten çıkartıp, çoğullaştırmak, kendimizden ziyade toplumun genel faydası üzerine hareket etmek lazım. Kişilere değil, sisteme odaklanmak lazım. Yoksa o nutukları ‘Demokrasi, demokrasi’ diye sadece TBMM TV yayındayken kürsülerden atarsınız. Gazete sütunları, televizyon ekranları, dergi sayfaları değildir demokrasinin yeri. Demokrasi kişilerin vicdanlarında yaşar ve orada büyür. Onun için siyaset ve demokrasi çoğu zaman aynı eksende karşılaşmıyorlar uzun süreden bu yana. Yani birbirimizi kandırmayalım lütfen hangi demokrasi. 

ADIM ADIM YÜRÜYORUZ ZAFERE..
Bazen küçücük bir konu için sayfalarca yazı yazmak gerekir, bazen de kocaman konular için bile birkaç satır yeter her şeyi anlatmaya. Bunun için ne yapmalıyım bilmiyorum. Çünkü birçok İzmitli gibi benim için de vazgeçilmez bir konu. Konu KOCAELİSPOR. Hal böyle olunca da konu ile ilgili kitap yazabilecek kadar gevezelik yapabilirim. Ancak bu kez durum farklı. KOCAELİSPOR mücadele ettiği Bölgesel Amatör Ligde kendi gurubunun lideri. Allah’ın izni ile sezonun sonunda çıtasını bir üst lige yükseltecek. Şampiyon olacağız yani. Yıllardır sürekli düşerek geldiğimiz bu yerden şimdi İnşallah her sene bir lig atlayarak yine ait olduğumuz yere geleceğiz. Ancak yine söylüyorum konu bu da değil. 
Eskiden sadece yerel gazeteler değil, ulusal medya da televizyonları, gazeteleri ve dergileri ile KOCAELİSPOR’DAN bahsederlerdi sürekli. Üç büyüklere kök söktüren, Süper Lig Şampiyonluğu için üç büyüklerle çekişen, önüne geleni deviren, Anadolu Kralı lakabını alan ve bu lakapla anılan bir takımdık o zamanlar. Ancak kötü gidişatın hızlı kayıpları ile gazeteler ve televizyonlar neredeyse bizden hiç söz etmez, etse bile kötü haberler yaparlardı hakkımızda. İki hafta önceki Kozlu Belediye maçı sonrasında ulusal gazetelerde yine yer almaya başladık. Çünkü bir Bölgesel Amatör Lig maçında 14 bin taraftarın olması Süper Lig takımlarının taraftarlarını bile kıskandırmaya yetti. Şimdi bu işi resmileştirme zamanı. Yani durum şu ki bu gün işinizi gücünüzü bırakıp İsmet Paşa Stadına rekora ortak ve şahit olma zamanıdır. Bu gün İsmet Paşa Stadının tribünlerinin tek bir koltuk bile boş kalmadan doldurulma zamanıdır. Bu gün Büyükçekmece Belediyespor maçında takımımıza hem destek, hem de rekora ortak olmak için İsmet Paşa Stadında olmak lazım. 
Maç saat 13.30’da. Ancak stadın gerçekten hınca hınç dolacağı için size tavsiyem maçtan en az bir saat önce statta olmanız yönünde olacak. Çoluk çocuk, ailece, formalarınız, bayraklarınız, atkılarınızla bizi takip etmeye gelen bütün ulusal medya guruplarına kendimizi bir gösterelim. Şu rekoru da bir elimize alalım ki, herkes yeniden bizi konuşmaya başlasın. 
Haydi oturmayın yerinizde. Kalkın ve doğru İsmet Paşa Stadının yolunu tutun. Çünkü bu gün günlerden KOCAELİSPOR’DUR. Bu kentin insanı bir rekorun altına imzasını atacaktır. Yarın ben de oradaydım demek için, tarihe şahitlik etmek için bu gün sen de orada ol. Haydi kalk giyin ve çık dışarı İsmet Paşa Stadyumu bu gün her zamankinden daha yakın..

ÇALIŞMAK VE HER GÜN DAHA HIZLI ÇALIŞMAK..
Afrika’nın balta girmemiş ormanlarında, her sabah bir ceylan uyanarak güne başlar. 
Kafasında tek bir düşünce vardır: En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşabilmek, yoksa aslana yem olacaktır.
Aynı ormanda, her sabah bir aslan uyanarak güne başlar. Kafasında tek bir düşünce vardır: En yavaş koşabilen ceylandan daha hızlı koşabilmek, yoksa açlıktan ölecektir.
İster aslan olun, ister ceylan olun güneş doğduğunda koşuyor olmak, hem de bir önceki günden daha hızlı koşuyor olmak menfaatiniz gereğidir. Bir önceki günden daha hızlı koşmanız gerekmektedir. Çünkü eğer aslansanız ve en yavaş koşan ceylanı bir gün önce yakalamışsanız ve bugün bir tane daha ceylan yakalamak niyetindeyseniz, artık bilmelisiniz ki en yavaş ceylan sizden daha hızlıdır, o halde düne göre hızınızı artırmanız gerekmektedir.
Eğer ceylansanız ve henüz aslan tarafından yakalanmamışsanız hızınızı düne göre artırmalısınız, çünkü sıra size gelmiş olabilir.”

TEMEL’CE…
Adamın biri çok zenginmiş, hayatta her istediğini yapmış, bir şeyi merak ediyormuş. Doğum sancısı. Hemen aile doktorunun yanına gitmiş.
- Doktor ben hayatta her türlü zevki tattım. Bir tek şey içimde uhde kaldı, oda doğum sancısı. Çok merak ediyorum nasıl duygudur bu. Sana 20 milyar para bana bu duyguyu tattırırsan sana helal olsun. Doktor :
- Aman beyefendi bu imkansız bir şey, siz kadın değilsiniz ki bu kadınlara mahsus bir olay.
Doktor bir yandan da servet denilecek parayı da kaçırmak istemiyormuş. Aklına samimi olduğu biraz da cin gibi olan başka bir doktor arkadaşı geliyor.
-Beyefendi ben bu işi beceremem ama çok samimi olduğum iyi bir doktor arkadaşım var ona bir telefon edeyim bakalım o ne diyecek. Adam : 
- Ne yaparsan yap bana bu duyguyu tattır, diyor. Doktor hemen arkadaşını arıyor, durumu anlatıyor işin içinde büyük para olduğunu söylüyor. Arkadaşı da ‘hemen bana gönder o arkadaşı’ diyor. Doktor arkadaşının muayenehanesinin adresini adama veriyor. Aradan zaman geçiyor 3 saat sonra doktorun telefonu çalıyor. Karşısında adamı gönderdiği doktor arkadaşı
- Hemşerim hemen arabana atla muayenehaneme gel işi hallettim payına düşen 10 milyarı al çünkü bu salağı bana sen gönderdin. Doktor arabasına binip doğru arkadaşının muayenehanesine gidiyor. Arkadaşı içerde adam görünürlerde yok. Doktor arkadaşına
- Yahu nasıl hallettin bu işi bu imkansız bir olay. Arkadaşı ;
- Çok kolay oldu zaten gönderdiğin adam yan odada. İnanmazsan nasıl kıvranıyor aç kapıyı gör istersen. Doktor yavaşça yan odanın kapısını aralıyor gerçekten adam içerde kendini yerlere atıyor bağırıyor inliyor. Doktor arkadaşına:
- Arkadaş iyide nasıl yaptın onu bana anlat 
- Çok kolay oldu. 2 şişe muhsili içirdim. Kıçına da 2 dikiş attım. Bu kadar basit. Hadi
çıkarsın bakalım çıkarabilirse.

GÜNÜN ÖZÜ…
Pirincin içerisindeki siyah taşlardan korkma, beyaz taşlardan kork ( Japon atasözü )
Bu yazı toplam 239 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Cengiz Ağabey, konuyu anlayamamış
  • Acıtma
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37