1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Aklın yolu bir
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Aklın yolu bir

A+A-
Geçen hafta bu sütunlarda bir yazı yazdım..
Türkiye’nin içinden geçtiği süreç ve 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tablonun gereği olarak, biran önce AKP-CHP hükümetinin kurulması gerektiğini, bu şartlar altında ülkeyi çok erken bir genel seçime sürükleyenlerin, halk tarafından affedilmeyeceğini ve seçimde çok ağır darbe alacaklarına dair görüşlerimi ifade ettim. 
Bu yazıya olağanüstü bir geri dönüş geldi. Deneyimli siyasetçiler, dikkatli okurlar, aklı başında insanlar aradı, “Çok doğru” dediler. Açıkça hissettim ki, bu ülkede çok ezici bir çoğunluk, mevcut siyaset aritmetiği içinden bir koalisyon hükümetinin kurulmasını ve çok fazla uyum içinde olmasa da büyük bir samimiyetle ülkenin karşı karşıya bulunduğu sorunların çözümü için çaba harcamasını istiyor.
Elbette, AKP ile CHP’nin anlaşamamasını, ülkenin bir kez daha seçime gitmesini isteyenler de var. Kim bunlar;
Birincisi AKP içindeki 7 Haziran’da azalışı, iktidarı paylaşma zorunluluğunu içine sindiremeyenler. Ki bunlar, kasım ayında bir erken seçime gidilmesi halinde, AKP’nin yeniden yüzde 50’yi bulup, tek başına iktidara geleceğini öngörüyorlar ki, çok yanılıyorlar. Bu millet, saf değil.. Bu tablo içinden hükümet çıkartılamaz da erken seçime gidilirse-ki böyle bir durumda çok karanlık bir Türkiye tablosu ile karşılaşılır- bunun faturası AKP’ye çıkacaktır. Bir erken seçimde kaybettiklerini geri kazanıp, yeniden tek başına iktidar uman AKP’liler, çok ağır bir darbe ile karşılaşabilirler. 
Biran önce erken seçim isteyen ikinci bir kesim de, CHP içinde bulunan ve kendilerinin milletvekili olmayı çoktan hak ettiğine inanan zavallılar. Sanıyorlar ki, erken seçime gidilirse, bu defa aday gösterilecek ve milletvekili olacaklar. Onlar için, Türkiye’nin huzur ve istikrarının bir anlamı yok. 
Tabii başka küçük gruplar da var..Mesela, ne yaparsa yapsın AKP’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı olan, onları hiçbir şekilde içlerine sindiremeyen ön yargılılar. Bunlar, 
7 Haziran’da AKP’nin hala yüzde 40’ın üzerinde oy almış, birinci parti çıkmış olmasını içlerine sindiremiyorlar. Ekonominin batmasını, Türkiye’nin terör karanlığı içine gömülmesini isteyenler de, Meclis’teki iki büyük partinin anlayıp, koalisyon kurmasından, ülkenin istikrara kavuşmasından korkuyorlar. Bu nedenle, erken seçim ve buna bağlı bir kaos ortamı arzuluyorlar.
………….
Türkiye gerçekten zor durumda.  Yeni bir erken seçim demek, en azından 2015 yılı sonuna kadar bu ülkenin Meclis çoğunluğuna dayanmayan, “Topal ördek” misali hükümetlerle yönetiliyor olması demektir. En erken kasım sonunda seçim yapılır. Kesin sonuçların alınması, Meclis’in toplanması,  milletvekillerinin ant içmesi, Meclis divanının oluşması.  Erken seçimden bir parti tek başına iktidar olarak çıksa bile,  Meclis yıl sonuna kadar çalışamaz. Türkiye çok kan kaybeder. 
Oysa gidişat hiç iyi değil. Türkiye’nin zaman kaybına tahammülü yok. Eğer ülke yönetimindeki belirsizlik devam ederse, bu koşullar içinde erken seçim kararı alınırsa, futbol ligleri başladığında, her hafta her statta olaylar yaşanacaktır. Okullar, hele hele üniversiteler açıldığında çok ciddi olaylarla karşılaşabiliriz. Üniversitelerde büyük olaylar çıkabilir, eğitim özgürlüğü ortadan kalkabilir.
Bu arada, ekonomi tamamen çökebilir. 
Oysa önümüzde çok açık bir çözüm modeli var. AKP ile CHP kaprisi bırakacak,  uzlaşamadıkları konuları bir kenara koyup, ‘Büyük koalisyon’u kuracaklar. Türkiye, birden bire sıçrama yapacaktır. 
………..
Türkiye siyasetinin önünde bu konuda çok güzel bir örnek de var. Değerli büyüğüm, Kocaeli eski Milletvekili İsmail Kalkandelen geçen gün aradı. Kalkandelen 26’ncı dönem Kocaeli Milletvekilidir. 1991 yılında Türkiye çok zor koşullardan geçerken, Süleyman Demirel’in DYP’si ile Erdal İnönü’nün SHP’sinin kurduğu koalisyonu anlattı. 
Cumhuriyet Tarihinde en çok iş üreten, ülkeyi en çok rahatlatan koalisyondu DYP-SHP koalisyonu. 4 yıl 4 ay görev yaptı. Ülkede dengeleri yerine oturttu, toplumsal uzlaşmayı büyük oranda sağladı ve sağlıklı seçimlere götürdü. 
Şimdi, AKP ile CHP bunu yapabilir. Koalisyon kurmak yerine, ülkeyi yeniden bir erken seçime götürmek, gaflettir.. Terörü önlemek adına uçaklarınızı, tanklarınızı, toplarınızı gönderip odakları bombalayabilirsiniz. Ama doğru dürüst hükümeti olmayan ülkenin içindeki terörü, kargaşayı durduramazsınız. 
Çok erken bir seçimden kesinlikle tek başına iktidar çıkmaz. Çok erken bir seçimden, kesinlikle bu ülkeyi seven hiç kimse karlı çıkmaz. Ülke menfaatlerini, ülkenin ve bu milletin geleceğini düşünen herkes için aklın yolu birdir ve AKP ile CHP’nin geniş tabanlı bir hükümeti biran önce kurması gerekir. 
………
Yarın önemli bir gün. Meclis, uzun süredir çalışmıyor. 7 Haziran’da seçilen milletvekilleri, peşin peşin maaşlarını aldılar, yan gelip yatıyorlar. Meclisi çalıştıracak hükümet yok. Ülke kan gölüne dönmüş.. Hem ekonomik açıdan, hem sosyolojik açıdan bir kaosa doğru gidiyoruz. Kim kimi neden vuruyor, belli değil. Barış ve diyalog dili tamamen bırakılmış, savaş dilini konuşur hale gelmişiz. Yarın TBMM olağanüstü toplanacak, terörü tartışacak. Suruç’u konuşacak. 
TBMM’nin yarınki olağanüstü toplantısına sağduyu hakim olmalıdır. Barış dili konuşulmalıdır. Liderler, milletvekilleri birbirlerine hakaret etmek yerine, artık başka Türkiye’nin olmadığını, bu ülkenin huzur ve güvenliği, bu fakir milletin refahı için birbirleriyle uzlaşmaları gerektiğini görmelidirler. 
Bir çok erken seçimi öncelikle AKP’nin göze almaması gerekir. Midyat’a pirince giderken, eldeki bulgurdan olabilirler. Aklın yolu birdir ve Türkiye’nin biran önce koalisyon hükümetini kurması gerekir. En mantıklı, ülkeye en derin nefes aldıracak model de kuşkusuz AKP- CHP büyük koalisyon hükümetinin kurulmasıdır.
Bu yazı toplam 574 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum