1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Aklın yolu bir; BAL statüsü değişiyor
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Aklın yolu bir; BAL statüsü değişiyor

A+A-
Önceki gün Demirspor’un Bolu Kıbrıscık ile oynadığı U19 maçıyla ilgili Amatör Kurul’a yaptığı itiraz hakkında bir karar verilip verilmediğini sormak için Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve aynı zamanda Amatör Kurul Başkanı Ali Düşmez’i telefonla aradım. Düşmez’den itirazın reddedildiği bilgisini aldıktan sonra fırsat bu fırsat hepimizin ortak sevdası Kocaelispor’dan dolayı hepimizin çok merak ettiği BAL statüsünde değişiklik düşünüp düşünmediklerini de sordum. Türkiye’de amatör futbolun 1 numaralı ismi, başka anlamda patronu Düşmez’in açıklamalarını ana sayfamızda detaylı olarak okuyacaksınız. Sevgili Düşmez’in telefonda bana ilk söylediği şey, “Kocaeli’ne özel bir ilgim, sevgim vardır. Kocaelili sporseverler şunu çok iyi bilsin ki, asla bu ilin haklarını zayi ettirmem” oldu. Geçen yıl Kocaeli takımları iki gruba ayrılıp, iki takımıza birden 3.Lig’e çıkma şansı verilmesinde Düşmez’in rolü büyüktü. Hayır dese bu iş olmazdı.  O günlerde de kendisine teşekkür etmiştim. Bu ilin haklarının zayi edilmeyeceğine yönelik sözlerini samimi bulduğumu özellikle belirtmek isterim. 

YÜKÜ KALDIRAMAYIN BU LİGDE OLMASIN 
Kocaelispor Başkanı sevgili Bahri Yavuz basın toplantısında ligin süresinin kısalığından şikayet etmiş ve nisan başında maçların bitmesinin futbolcular için önemli bir handikap olduğuna vurgu yapmıştı. Sevgili Yavuz, ligin süresinin uzatılmasının en doğru yolunun da gruplardaki takım sayısını arttırmak olduğunu belirtmişti. Aklın yolu bir.  Ali Düşmez de aynı düşüncede. Kimi takımların zorlanacağını ancak gruplardaki takım sayısını 17-18’lere çıkartmak durumunda olduklarını telefonda söyledi.   Kimi illerde, ekonomileri kötü kulüplerden bu karara tepkiler olacaktır ancak gerek Kocaelispor, gerekse bu ilin diğer BAL ekiplerinin gruplardaki takım sayısının artırılmasından, ligin boyunun uzatılmasından memnun olacağını düşünüyorum. BAL, kağıt üzerinde amatör bir lig olarak gözükse de, kulüplerin ciddi paralar harcadığı bir oluşum. Yılda 32-34 maçlık maratonun yükünü kaldıramayacak durumda olan kulüpler varsa, zaten bu ligde olmasınlar. 

DÖRDÜ BİR ARAYA OLACAK 
Bizim en çok merak ettiğimiz konulardan biri de Kocaeli takımlarının geçen yıl olduğu gibi yine iki gruba mı, yoksa tek gruba mı verilip verilmeyeceği. Sevgili Ali Düşmez, bu konudaki sorumu, “Şartlar geçen yıldan farklı. 5 değil, 4 takım var. Büyük olasılıkla hepsi bir grupta olur” dedi. Bu konuyu köşemde daha önce işlerken, iki grupta olmamızın avantaj olduğunu, 4 takımın da bunu isteyeceğini belirtmiştim. Ancak bunun çok zor olduğuna da dikkatleri çekmiştim.  Daha önceki uygulamalar ortadaydı. 4 takımla mücadele ettiğimiz sezonlarda tek gruptaydık. Sonra, sadece Kocaeli için böyle bir ayrıcalık söz konusu olamazdı. İstanbul’un 12 takımı var. 4 takımı olan ile iki grup hakkı verirseniz, o zaman İstanbul’da 12 takım için 6 grup talep eder. Bu durum tüm dengeleri alt üst eder. Diğer illere haksızlık olur.  Zaten işin başındaki isim de açıkladı. Bu işi daha fazla konuşmanın, tartışmanın anlamı yok. Yeni sezon dört Kocaeli bir arada. Hayırlısı olsun. 

PLAY-OFF SİSTEMİ UYGULANACAK
Ali Düşmez, 3.Lig’e çıkma statüsünde de zorunlu olarak değişime gitmek durumunda olduklarını söyledi. Zira geçen yıl 3.Lig’e 11 takım çıkmıştı, bu yıl sayı 8 veya 9’a inecek. Ali Düşmez, bu durumda Play-Off sistemini uygulayacaklarını belirtti. Ne olabilir, nasıl olabilir? 9 takımın 3.Lig’e çıktığı sezon Play-Off sistemi uygulanmıştı. 13-14 takımlı 11-12 grup oluşturulmuş ve ilk ikiler Play-Off’a yükselmiş, birinciler bir, ikinciler iki eleme maçı oynamak suretiyle 9 takım belirlenmişti. Yeni sezon gruplardaki takım sayısı 17-18 olacağına, ligdeki toplam takım sayısı 150 dolayında olduğuna göre grup sayısının 8 veya 9 olması kesin. Ali Düşmez Play-Off olacak diyorsa demek ki, sadece birinciler 3.Lig’e çıkmayacak. Zaten 17-18 takımlı gruplarda, 32-34 haftalık maratonda sadece birincileri üst lige çıkartır, diğerlerine şans vermezseniz kulüpler buna kesinlikle büyük tepki koyar. Böyle bir uygulama kabul görmez. 

BENİM BİR ÖNERİM VAR
 17-18 takımlı gruplarda ilk iki takımı Play-Off’a yükseltmek de sağlıklı, doğru bir yöntem olmaz. Takım sayısı bu kadar çoksa en azından 3 takıma üst lige çıkma şansı vermek gerekir. Şu olabilir: İlk 3 takım Play-Off’a yükselir. İkinci ve üçüncülük aralarında ön eleme maçları oynar. Turu geçen 8 veya 9 takım, grup birincileriyle terfi maçlarına çıkar. Yani iki ve üçüncülük ikişer, birinciler tek maç oynamak suretiyle üst lige çıkan takımlar belirlenir. Çıkma statüsüyle ilgili başka alternatifler, fikirler de ortaya koyulabilir. Tümü üzerinde tartışma yapılıp en uygunu bulunabilir. Ancak benim ortaya attığım 3 takımın Play-Off’a çıkartılıp ikinci ve üçüncülerin ön eleme oynaması ve birincilere hakları olan tek maçta üst lige çıkma imtiyazın verilmesi en doğru, en adil yöntem gibime geliyor. Bu sisteme kulüplerin de sıcak bakacağını düşünüyorum. Dilerim Amatör Kurul dikkate alır. 
Bu yazı toplam 549 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum