1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Akmeşe Barajı bölge için önemli
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Akmeşe Barajı bölge için önemli

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir süre önce Karamürsel’de DSİ’nin yaptığı bir önemli baraj tesisinin temel atma töreni için ilimize gelmişti. Eroğlu, bu törende ilimiz Akmeşe bölgesinde de devletin DSİ üzerinden yeni bir baraj yapacağını açıklamıştı.

Bu söz tutuluyor.  Akmeşe Barajı projesiyle ilgili olarak ÇED toplantısının 8 Mart günü saat 10.30’da Akmeşe Mecidiye Mahallesi Muhtarlık binasında yapılacağı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Bizim ilimizde devletin yapacağı her yatırımla ilgili ÇED toplantılarını protesto etmeyi, engellemeyi, projeler üzerinden gürültü kopartmayı alışkanlık ve iş edinmiş gruplar var. Her şeye karşı çıkmayı marifet sanıyor, insanları tahrik edip, kafaları karıştırıyorlar.

Bu Akmeşe Barajı işi önemli. Hem bölgedeki 100’e yakın yerleşim alanının uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak, hem bölgede çok lezzetli sebzeleri-meyveleri yetiştiren tarım alanlarının sulanmasını sağlayacak. Akmeşe Barajı’nı engellemeye çalışmanın, ÇED toplantısında gürültü çıkartmanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Tam tersine, DSİ’nin bu baraj ve sulama tesisini biran önce inşa etmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Akmeşe Barajı’nın yapılacağı bölge, ilimizde özellikle yaz ayları çok ciddi su sıkıntısı yaşanan bölgedir. Akmeşe Barajı’nın bölgeye su temini, tarım arazilerini sulayacak olması, İzmit’in Akmeşe bölgesi için son derece önemlidir. Bu yatırımın biran önce başlaması gerekiyor.

-BİR DE GAZ GÖTÜRSENİZ

DSİ’nin Akmeşe bölgesi için baraj planlaması, harekete geçmesi elbette çok önemli. Ama bir de bu bölgeye yıllardır sözü verilip, bir türlü götürülmeyen doğalgaz işi var. Aslında bölge için daha öncelikli ihtiyaç, doğalgazı getirmek olmalıydı. AK Partililer, her seçim döneminde Akmeşe halkına “Bu kış gaz gelecek” diye söz verdiler, yıllardır tutmadılar. Baraj iyi yatırım, bölge için çok önemli. Ama artık şu “Akmeşe’ye doğal gaz gelecek” sözünün de tutulmasını bekliyoruz.

*Milli Emlak’tan kiralık iki önemli arazi

İlimizde kamu kurumları, Belediyeler, Milli Emlak, son yıllarda çok fazla gayrı menkul satışı yapıyor. Bunlar ihale ile yapılıyor ama, çok fazla da dikkat çekmiyor. Kamuoyu bilgilenmiyor.

Malum, ilimizde örneğin TOKİ “Emekli konutu” yapacak arazi bulamıyor. İlimizin pekçok bölgesinde ihtiyaç olan yeni okul binaları için arazi bulunamıyor. Valilik, mevcut, biraz eskimiş okul binalarını yıkarak yerlerine yeni ve daha büyük okullar yaptırıyor. Bu da hem daha fazla zaman kaybı, hem daha büyük masraf oluyor.

Son olarak Kocaeli Defterdarlığı Milli Emlak Dairesi Gebze Emlak Müdürlüğü, iki büyük arsayı ihale ile satışa çıkartmış. Hazineye ait arsalardan biri  Gebze Mustafapaşa bölgesinde, 3.451 metrekare büyüklüğünde . Bu arazi, 30 yıllığına  “Öel hastane, özel sağlık tesisi” yapılmak üzere kiralanacak. Yıllık tahmini kira bedeli 103.530 TL.

Yine Gebze Emlak Müdürlüğü,  Çayırova Şekerpınar Mahallesi’nde devlete ait 19.603 metrekarelik bir asayı ihaleyle 5 yıl süreyle kiralayacak. Bu arazi için yıllık kira bedeli 784.121 TL. Bu arazi üzerinde de kiralayan firma lojistik tesisi kuracak.

3 dönümlük hazine arazisinde okul, yaklaşık 20 dönümlük hazine arazisinde yüzlerce konutluk Emekli Evleri yapılamaz mıydı? Arsa hazinenin. Yani milletin. Ama biri Özel Hastane, diğeri lojistik merkezi yapılmak üzere kiralanıyor. İhaleler 7 Mart günü yapılacak. Sanki bu ihaleler bana adrese teslim gibi geliyor.


*Bazen, vatandaşa kulak vermek; inadı bırakıp geri adım atmak lazım

Ak Parti, 2002 yılı sonunda iktidara geldi. Aradan geçen süre içinde, AK Parti hükümetlerinin bu ülkede faydalı hiçbir iş yapmadığını söylemek, haksızlık, günah olur. Önemli işler yapıldı. AK Parti iktidarları ve Erdoğan, pekçok konuda dik durdu. Türkiye’deki kimi olumsuz alışkanlıkları değiştirdiler.

Ama özellikle son yıllarda “Dik duruş” kavaramı çok katılaştı. Sanki, “Bir konuda geri adım atarsak, halkın ve medyanın bir kısmının istekleri karşısında bir kere geri çekilirsek, bir daha ayağa kalkamayız” gibi bir halet-i ruhiye içine girdiler. Halkla inatlaşmak, kendilerinden olmadıklarını düşündükleri medya grubu ile inatlaşmak, yönetimin tarzı haline geldi.

Son örnek, Artvin olayları. Artvin, geçmişte hem CHP’nin seçimlerden birinci çıktığı kent. Son seçimlerde, AK Parti. Artvin’de de birinci oldu. Bölgenin coğrafyası malum. Artvin, dünyanın en yeşil, doğası in güzel bölgelerinden biri. Bu kentin en yeşil bölgesinde, üstelik hükümete yakınlığı ile bilinen bir işadamının şirketine altın madeni işletme izni verildi.

Artvin ayağa kalktı.  Cerattepe bölgesinde altın madeni kurulup işletilmesine, bütün Artvinliler karşı çıktılar. Eylem yaptılar. Polise karşı durdular. Artvin’de altın madenini protesto edenler arasında AK Parti’ye oy verenler de vardı. Ama hükümet, “Dik duruş” adına Artvin halkını “Devlet düşmanı, terörist “ ilan ettiler. 

Yanlış oldu. Neyse ki, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun farklı yaklaşım tazı var. Artvin’deki olaylar iyice büyüyüp, tatsızlaşınca, Artvin halkı temsilcilerini Ankara’ya davet etti, görüştü. Bu görüşmenin ardından Altın Madeni ile ilgili bütün çalışmaların, mahkeme karar verene kadar durdurulduğu açıklandı.

İşte bu kadar. Doğru olan budur. Halkın tepkisi karşısında, bu tepkiye kulak vermek, halkın istediğini yapmak, “Geri adım” değildir. “Dik duruş” zedelenmez. Tam tersine,  halk gerçekten siyaset farkı gözetmeksizin bir konuda tepki veriyorsa, siyasetçilerin, ülkeyi yönetenlerin bu konuya özel ilgi göstermesi gerekir.

Artvin Cerattepe’deki Altın Madeni konusunda ortaya çıkan yeni durum, zaten pekçok konuda başı dertte ve sıkıntılı olan Türkiye için, bir önemli sorunun çözümü yolunda atılmış önemli bir adım olmuştur.  Umarım, yargıdan da Artvin halkının istediği, beklediği sonuç çıkar. 

*Ucuz akaryakıt almak karlı mı?

Geçen gün, dost meclisinde sohbet ediyoruz. Yaptığı her alışverişte harcadığı her kuruşun hesabını titizlikle yapan dostum, “Falanca yerde bir akaryakıt istasyonu var. Bilinen bir markanın bayisi değil. Ama sattığı benzinin de, mazotun da fiyatı, diğerlerine oranla çok daha ucuz. Bu akaryakıt istasyonunun pompaları önünde kuyruk oluyor. Hesabını bilen herkes gibi, ben de arabamın deposunu buradan dolduruyorum” dedi.

Sohbet ortamında, uzun yıllar akaryakıt bayiliği yapmış, bu işi çok iyi bilen bir başka arkadaşımız vardı.  Bu sözlere itiraz etti, “Akaryakıt litre fiyatı bellidir. Bir markaya ait istasyonun, bir başka bayiye ait istasyonu göre çok daha düşük fiyatla benzin, mazot satması imkansız. Bu işte bir iş vardır. Ya yakıtın içine su katılıyordur, ya da pompa eksik basıyordur” diye uyardı. 

Aslında akaryakıt bayilerinin işi kolay değil. Neredeyse her gün benzin ve mazot fiyatlarına 3 kuruş indirim, 5 kuruş kaldırım geliyor. Her gün pompaların yeniden ayarlanması gerekiyor. Ama bir akaryakıt bayi ile, bir başkasının arasında, satılan benzin veya mazotun litre fiyatında 10-15 kuruşluk fark olması da mantıklı değil.

………

Geçen gün bir okur aradı. Kamyonları varmış, hafriyat nakli işi yapıyormuş. Şunları söyledi:

-Mazotu diğerlerine oranla çok daha ucuza satan bayiden kamyonlarımın deposunu dolduruyordum. Kar ettiğimi düşünüyordum. Geçen gün, bir kamyona başka bir bayiden mazot aldım. Baktım ki, ucuzcu istasyondan aldığım mazota göre depoya çok daha fazla mazot girmiş. Ucuz istasyondan alışveriş yapmak aslında karlı değilmiş. Bu konuda tüketicilerin uyarılmasını isterim” dedi.

Bu iş, ilginç bir iş.. Akaryakıt bayilerinin pompa ayarlarının ne kadar sağlıklı denetlendiği konusunda şüpheler var. Aynı malı, mazot ve benzini- aynı dağıtıcıdan alıyor olmalarına rağmen- farklı fiyatlarla satan akaryakıt istasyonları konusunda vatandaşın dikkatli olması, hesabını iyi yapması gerekiyor. Benden uyarması. 

*CHP Bekirpaşa örgütü planlıyor

Geçen gün, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ile konuşma imkanı buldum. Söz, İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın parti örgütüne yeni bina almak konusundaki çabalarına geldi. CHP Kocaeli örgütünde herkes, partinin kendi malı yeni bir binaya sahip olması gerektiğini savunuyor.

CHP Genel Merkezi’nin de Kocaeli Örgütü’ne yeni bina alımı konusunda 400 bin TL destek vereceği bildiriliyor. Sarıbay, İzmit merkezde, yani eski Saraybahçe bölgesinde bina arıyor. Ama başta İzmit ilçe Başkanı M.Ümit Küçükkaya olmak üzere, bazı partililer de yeni il binasının şehrin doğusunda, M.Alipaşa-Bekirdere bölgesinde olması gerektiğini düşünüyor. İlçe Başkanı Küçükkaya, bu konudaki fikrini şöyle açıkladı:

“-Bence il binası şehrin doğusunda olmalıdır. Bunu her ortamda söylüyorum. Tabii bina konusu hassas bir konu. Eğer il binası şehrin doğusunda bulunamaz,  yine merkezde bir bina alınırsa, parti genel merkezine bir rapor sunup,  eski Bekirpaşa Bölgesinde CHP için bir belde örgütü kurulmasını önereceğim. CHP’nin,  M.Alipaşa, Bekirdere, Yenişehir bölgesinde ayrıca örgütlenmesinin yararlı olacağına inanıyorum.”

Bence doğru fikir.

*Klima alacaksanız şimdiden alın

Meteoroloji uzmanlarından önümüzdeki yaz sezonu için ciddi uyarılar var. Önümüzdeki yaz mevsiminin ülkemiz coğrafyasında çok sıcak geçeceği iddia ediliyor. Bazı uzmanlar önümüzdeki temmuz ayında, bazı günlerde  sıcaklığın 45 derece üzerine çıkacağını öngörüyorlar. 

Sıcak ve uzun bir yaz sezonu bizi bekliyor.. Belediyelerin sivrisinek konusunda gerekli önlemler alması gerekiyor. Siz de vatandaş olarak, evinize veya işyerinize klima alacaksanız, bu işi yaz sıcaklarına bırakmayın,. Hem klima fiyatları artacaktır, hem de satın aldığınız klimanın tesisatını kurdurmak için günlerce sırada bekleyebilirsiniz. 

Tabii, sıcak yaz günlerinde, çok fazla klimanın devreye girmesiyle birlikte yaşanabilecek olası elektrik arızaları için de şimdiden Sedaş’ın önlemler alması gerekiyor. Yazın birkaç saat elektrik kesilmesi, kışın kesilmesine benzemez. Maazallah, bütün yiyecekler çöpe gider.

Bu yazı toplam 2588 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum