1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. AKP listesi değişir, diğerleri aynı kalır
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

AKP listesi değişir, diğerleri aynı kalır

A+A-
“Tekrar seçim” kapıda. Takvim o kadar hızlı işleyecek ki, şaşırıp kalacaksınız. Önceki seçimlerde ve 7 Haziran’da her parti  aday adaylığı başvuruları için birkaç haftalık zaman dilimi ayırmıştı.. Özellikle büyük partilerde aday adayları, davul-zurna ile, amigo taraftarlarını yanlarına alıp gövde gösterisi yaparak partilerinin il merkezlerine gittiler,  başvuru dosyalarını verdiler. 
Sonra, aday adaylığı başvuruları toplandı, uzun bir bekleme süresi verildi. Özellikle AKP, CHP ve MHP’de elinizi sallasanız bir aday adayına çarpardı. AKP’de 70, CHP’de 40 küsur aday adayı vardı. İstinasız hepsi, kendisini ilk 5 içinde görüyor, aday adayı olmasına rağmen, sanki milletvekili seçilmiş gibi dolaşıyordu. Zaman genişti. Bu arada, sözde partilerin genel merkezleri kamuoyu yoklamaları yaptırıyor, AKP teşkilatları aday adaylarını o yoklamadan ötekine koşturup duruyordu. 
……….
Bu defa öyle değil. Herş ey yalapşap olup bitecek.. Şunun şurasında seçimin kendisine 2 aydan 4 gün fazla var. 
Partilerde görevli olanlar, kamuda görevli olanlar, milletvekili aday adayı olmak istiyorlarsa pazartesi günü akşamına kadar bu görevlerinden istifa etmek zorundalar. Hemen bu hafta sonu veya gelecek hafta içinde aday adaylığı başvuruları toplanacak. Her parti, başvurular için en fazla bir hafta 10 gün zaman ayırabilecek. Yine bir türlü dersini almayan, her seçimde bir umuda kapılan kıdemli siyasetçiler evraklarını hazırlayıp, partilerinin hesabına yüklü bir para da yatırıp, aday adaylığı dosyalarını verecekler.
Ne mutlu ki, bu kez öyle aday adayı sıfatıyla çok uzun süre bekleme yapılmayacak. Yüksek seçim Kurulu, her siyasi partinin bütün seçim çevreleri için 14 Eylül Pazartesi günü mesai bitimine kadar aday listelerini teslim etmesi gerektiğini açıkladı. 
Bu defa siyasi partilerin kendilerine para yatırıp aday adayı olanları uzun süre uyutma, oyalama imkanı da yok. “kamuoyu yoklaması yapıyoruz”, “teşkilat yoklaması yapıyoruz” gibi palavralar için bile zaman yok. 
14 Eylül günü saat 17.30’a kadar aday listeleri açıklanacak, 1 Kasım’da da –inşallah ülkemizde büyük tatsızlıklar yaşanmaz- seçim yapılacak.
…………
Pekiyi, 1 Kasım seçimlerinde, 7 Haziran seçimlerindeki aday listeleri ne kadar değişir. CHP ön seçim yapmayacağını açıkladı. CHP, 7 Haziran öncesi Kocaeli için çok sürpriz bir liste yapmıştı. Başlarda birinci sırasında bir kadın bulunan, partinin kaşarlanmış isimlerinin yok sayıldığı bu liste herkese cazip gelmişti. Ama seçim döneminde yetersizliği ortaya çıktı. Buna rağmen, CHP’nin 7 Haziran listesinde değişiklik olacağını sanmıyorum. Belki 7 Haziran listesinde 3 ncü sıranın altında kalanların bir kısmı, “Ben artık bu hengamenin içinde yokum” diyerek çekilebilir, onların yerine isim yazılabilir.
MHP listesinde aslında bir değişime ihtiyaç var. MHP listesinin zirvesine lütfü Türkkan adının, Saffet Sancaklı’dan daha fazla yakışacağını, hem parti tabanında çok kişi, hem kamuoyu kabul ediyor. Ama Devlet Bahçeli’nin de bu süreçte listede büyük değişiklik yapacağını sanmıyorum. MHP’de de alt sıralardaki kimi isimler, “Bu defa benim adımı kullanmayın” diyebilirler ki, haklarıdır. Bu alt sıralarda bir değişiklik olabilir. 
……….
AKP’de ise durum bir hayli karışık gözüküyor. AKP’nin Kocaeli aday listesi Hisareyn Gölbaşı’nda açıklandığında şok yaşanmıştı. Listede mutlaka yer alacağı tahmin edilen önemli isimler harcanmıştı. Hiç beklenmedik isimler listeye girmişti. Ama AKP’de hemen herkes, “Mükemmel bir liste yaptık. Parti tabanı bu listeye sahip çıkacak” diye beyanat vermişti. Adaylık beklerken elenen isimlerden bazıları çok kırılmış, ama pek fazla sesini çıkartmamıştı. 
7 Haziran seçimi yapıldı, bitti. Parti Kocaeli’de yine Türkiye ortalamasının üzerinde oy almıştı, ama bir hayli kan kaybına uğramıştı. Liste açıklandığında, “Partimin üst aklı ne güzel düşündü. En ideal listeyi nasıl da yaptı” diye ortalarda dolaşanlar, “Bu listeyle oylarımızın azalacağı belliydi. Aday listemiz yüzünden bu seçimde geriledik” demeye başladılar. Seçim öncesi AKP listesini herkes sahipleniyordu da, ne tuhaftır seçim sonrası bütün ihale Fikri Işık’ın üzerinde kaldı. 
AKP şimdi çok ilginç bir sürece girdi. Bu seçim için, 3 dönem kuralı askıya alınıyor. Yani üçüncü döneminde olan Fikri Işık için yeniden aday olmak konusunda risk yok. Ama  bakalım  Davutoğlu, şu iki aylık geçici hükümete Işık’ı alacak mı?. Teknik nedenlerle Işık geçici hükümete alınmazsa, itibarı ne olacak?.. 
Bir Nihat Ergün durumu var. 7 Haziran’da aday olamadı, “3 dönem” kuralı cezası bitti. Aynı şekilde Muzaffer Baştopçu olayı var. Cumhurbaşkanı’nın en güvendiği isimlerden biridir.  Ergün ve Baştopçu yeniden adalık talep edecek mi?.. Sonra bu denem Kadın Kolları Başkanı olarak kenara çekilen Sibel Gönül var. Milletvekilliğini özlemiş olabilir. 12 Eylül’deki kurultayın ardından pozisyonu değişebilir. 
AKP’de hiç tartışmasız bir Mahmut Civelek konusu var.  İtibarı iade edilecek mi?.. AKP teşkilatlarında herkes, 7 Haziran listesinde değişiklik bekliyor. Lisede önemli bir yerde bu kentte çok sayılan bir Kürt kökenli, doğulu aday isteniyor. HDP milletvekili Konca’nın bakan olmasının ardından bu konu daha da önem kazandı. Bu konuda Prof.Dr. Bingöl üzerinde bir yoğunlaşma var. Mutlaka bir İzmit yerlisi listede bulunsun isteniyor. Tabii, AKP’nin 1 Kasım seçimlerine ülke genelinde Saadet ve BBP ile ittifak yaparak girme olasılığı da var. Böyle bir ittifak olursa, Saadet  AKP’nin Kocaeli listesinde, ilk üçte en az bir kontenjan istemeyecek mi?.. 
Bütün bunlar, yanıtı kritik sorular. Ama şu bir gerçek.. 1 Kasım seçimleri için AKP’nin 7 Haziran listesinde önemli değişiklikler bekleniyor. Belki ilk 11’de 5-6 isim, belki ilk 7’de 2-3 isim; belki listenin tamamında komple bir değişiklik.. 
Yanıtı çok uzun süre beklemeyeceğiz. 14 Eylül akşamı, bütün sorular cevabını bulacak. Ama bir de 14 Eylül’de listeler açıklandıktan sonra ortaya çıkacak olumlu ve olumsuz tepkiler var ki, bunları şimdiden kestirmek kolay değil.
Bu yazı toplam 372 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.