1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. AKP, siyaseti iyi yapıyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

AKP, siyaseti iyi yapıyor

A+A-
Çok kuvvetle muhtemeldir ki, geçen pazartesi günü 81 vilayetin tamamında AKP’nin yaptığı “STK temayül yoklaması”nda kullanılan oylar hiçbir işe yaramayacak, kesinlikle değerlendirilmeyecek, illerin aday listeleri hazırlanırken ölçü olarak kullanılmayacaktır. Hatta, belki çuvallara konulup Ankara’ya gönderilen bu oylar, gerçek manada titiz bir şekilde sayılmayacaktır bile.. 
AKP’nin STK’lara yönelik temayül yoklaması, ilimizde Fuar’daki Ay Işığı Derneği binasında yapıldı. Böyle bir organizasyon Kocaeli teşkilatının fikri değildi. Zaten böylesi radikal bir organizasyon yapmak için, teşkilatların karar alması da beklenemezdi. Parti genel merkezi kararı aldı, teşkilatlar organizasyonu yaptılar.
Elbette bir genel seçime gidilirken milletvekili adaylarının; bir yerel seçime gidilirken belediye başkanı adaylarının her siyasi partide gerçek anlamda, hakim nezaretinde ön seçimle belirlenmesi esas olmalıdır. Gerçek demokrasi bunu gerektirir. Adaylar ya da aday listeleri merkez yoklaması ile belirleniyorsa, aday listesi açıklanana kadar olan süreçteki “Temayül, mülakat, anket vs” her şey palavradır. Merkez Yoklaması demek, adayları partinin genel başkanı ile, yakın çevresindeki üç-beş kişi belirleyecek demektir. 
AKP’nin geçen pazartesi günü ilimizde ve bütün illerde gerçekleştirdiği organizasyon, Türk siyaset tarihinde bir ilktir. Umarım, bundan sonra da merkez yoklaması ile aday belirlemek için kullanılan, toplumun gazını almaya yönelik bir yöntem olarak yerleşmez. Çünkü, asıl olan, hakim nezaretinde, YSK’nın belirlediği tarihte yapılacak ön seçimdir. Çünkü, resmi ön seçimde çıkan sonucu, partililerin yaptığı sıralamayı parti genel başkanının, parti genel merkezinin değiştirme yetkisi yoktur.
………..
Tekrar belirtmek isterim. Çok büyük olasılıkla geçen pazartesi günü yapılan “STK temayülü”nün aday belirlemede herhangi bir “kıymet-i harbiyesi” bulunduğunu hiç sanmıyorum. Belki dün ilimizde ve diğer illerde STK yöneticileri gidip AKP aday adayları için oy kullanırken, Ankara’da AKP genel merkezinde pek çok ilin aday listesine son şekli verilmiş, 7 Nisan’da YSK’ya teslim edilecek listelerin bir kısmı, dosyalanıp kilitli kasalara konulmuştu bile. 
Ama hareket getirdiler..  Zaten AKP’ye yakın olan, varlığını AKP iktidarına borçlu olan, bir kısmı bu iktidardan, bu partinin yerel yönetimlerinden beslenen STK’ların başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, doğal olarak koşup, Ay Işığı Derneği’ne gittiler, kendilerini karşılayan AKP’li bütün aday adaylarına gülücükler dağıtıp, kapalı kabine girerek kafalarına uyan aday adaylarının isimlerini işaretlediler. 
AKP teşkilatları hiçbir derneğe, sendikaya, sivil toplum örgütüne ayrıcalık tanımadı. Kimseye özel davet çıkartılmadı. Partiye çok yakın bazı derneklerin yöneticilerine belki “Bütün yönetim kurulunu toplayıp, bu temayüle getirin” telkini yapılmış olabilir. 
Ama enimim, pazartesi günü AKP temayülünde oy kullanmak için gelen STK yöneticilerinin tamamına yakın bölümü, gönüllü olarak oy kullanmaya geldiler. Kendilerinin önemsendiğini, gerçekten aday listesinin belirlenmesine katkı sağlayacaklarını düşündükleri için geldiler. Kimi hemşeri derneklerinin yöneticileri, kendi memleketlerinden, kendi topraklarından aday adaylarına katkı sağlamak için koştular. AKP bu uygulama ile 7 Haziran seçimleri öncesi binlerce kişiyi işin içine katmış oldu. 
Her açıdan iktidar partisine çok yakın olan STK’ların yöneticileri arasında 7 Haziran’da çeşitli nedenlerle kızdığı için AKP’ye oy vermemeyi düşünenleri de, yeniden kendi yanlarına çektiler. 
………
Pazartesi günü, “paralelci” derneklerin yöneticileri de geldi, oy kullandı. CHP’ye yakın olduğu bilinen derneklerin, sendikaların, kooperatiflerin yöneticileri de gidip, AKP adayları için oy kullandılar. 
Zaten CHP’lilerin tamamı,  bu kentte CHP adayları merkez yoklaması ile belirleneceği için kendilerini onurları kırılmış, dışlanmış hissediyorlardı. İbret-i alem için Ay Işığı’na gittiler, AKP aday adayları arasında tercih yaptılar. Onların kullandıkları oy zarfları da AKP’lilerin kullandığı oy zarflarına karıştı. 
KYÖD Başkanı  gitti, oy kullandı.. Genel-İş Başkanı gitti, oy kullandı. CHP’li eski meclis üyesi Gürfidan gitti, oy kullandı. İbret-i alem için oy kullandılar. CHP’ye nispet için oy kullandılar. AKP, kendilerini adam yerine koyduğu için gidip oy kullandılar. 
İsterdim ki, Kocaelispor Kulübü Başkanı, yönetim kurulu üyeleri de pazartesi günü gitsin, Ay Işığı’nda AKP’nin temayülünde oy kullansındı. İsterdim ki, bu iktidara muhalif olduğunu her fırsatta gösteren Halkevleri Derneği, Makine Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri Odası yöneticileri, ÇYDD, ADD yöneticileri, hatta -kesinlikle onlara da açıktı- CHP, MHP, HDP yöneticileri gidip oy kullansaydı. 
Temayül belki sonuç itibariyle hiçbir işe yaramayacak, kale alınmayacak. Ama şeklen de olsa bir demokratik uygulama olarak, sırf CHP’ye nispet olsun diye bu organizasyonun içinde kendilerini gösterselerdi. 
………
Kabul etmek lazım.. AKP’liler siyaseti iyi biliyor. Algı yönetmeyi, insanları hareket halinde tutmayı iyi biliyorlar. Pazartesi günü Ay Işığı Derneği’ne gidip, AKP temayülünde oy kullananların bir kısmı, hiç kuşkusuz 7 Haziran seçimlerinde AKP’ye oy vermeyecek. Ama işin bu tarafı önemli değil.. CHP örgütü daha bir sabah kahvaltısında 39 aday adayının 30’unu bir araya getiremedi. AKP ise bir parmak şıklattı, binlerce kişiyi kendi aday adayları için göstermelik de olsa uy kullanmaya getirdi. Bu açıdan bakıldığında, arada çok fark var değil mi sevgili dostlar?...
Bu yazı toplam 388 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum