1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. AKP’de adaylık formülü
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

AKP’de adaylık formülü

A+A-
7 Haziran seçimlerine uzanan süreç, hızla akıyor. AKP yine rakiplerinin önünde. İktidar partisinde aday adaylığı başvuru süresi doldu. İlimizde 72 aday adayı var. Bunlar içinde çok önemli, çok iddialı isimler olduğu kadar, tamamen iş olsun, adı iktidar partisinde geçsin diye başvuranlar da bulunuyor.
AKP aday belirleme yöntemini en baştan açıkladı. Ön seçimin hiç lafı bile olmadı. 2002’den buyana her seçimde olduğu gibi, “Temayül-kamuoyu yoklaması-yerel kanaat önderleri tercihleri ve son olarak genel başkan tercihi” çizgisinde adayların belirlenip, sıralanacağı biliniyor. Herkes, bu yöntemin de farkında. Bunu bilerek; kabul ederek aday adayı oluyor.
………
Geçen gün, AKP’nin bu dönem ilimizdeki aday adayları arasında bulunan, üstelik son derece iddialı ve kendine güvenli durumda olan, hem partiyi, hem partinin en önemli isimlerini çok iyi tanıyan, siyaseti de, bürokrasiyi de çok iyi bilen bir eski dostla sohbet imkanı buldum. İsmini yazamam, ayıp olur.  Ancak boşa konuşmayacağını bildiğim bu eski dostun söylediklerini önemsedim. 
Sohbette söz, “Listeye kimler girer, kimler harcanır”  konusuna geldi. AKP’den aday adayı olan şahıs, benim masanın üzerinden bir boş kağıtla, bir kurşun kalemi önüne aldı, bir şeyler karaladı. AKP’nin bu seçimlerin ortaya çıkartacağı TBMM tablosu ile Anayasa değişikliğini hedeflediğini, bunun için en az 330-350 milletvekilliğinin hedeflendiğini söyledi, “Hedef büyük, çıta yüksek. Bu dönem bütün seçim bölgelerindeki aday sıralaması çok büyük titizlikle hazırlanacak. En çok oy getirecek isimler ve Anayasa değişikliği gibi zor bir süreçte dik durabilecek isimler tercih edilecek. Aday belirleme 6 aşamadan geçilerek belirlenecek” dedi. 
Bu 6 aşamayı, aday belirlemedeki önem ve ağırlık sıralamasına göre önündeki kağıda yazdı. 
Düşünün, sadece ilimizde 60’dan fazla aday adayı var. Bunlar içinden 11 kişi sıralanacak. Parti genel merkezi, bütün iller için bunu yapacak. Zaten bu titizlik nedeniyle olsa gerek, aday adaylığı başvurularını en hızlı alıp, başvuru süresini en erken bitiren parti AKP oldu. Dünden itibaren aday adaylığı başvurusu bitti, artık her seçim bölgesi için değerlendirmeler yapılıyor.
Bana, partideki aday belirleme formülünü anlatan AKP’li aday adayı, aşamaları önem ve ağırlık sıralamasına göre şöyle sıraladı:
1-) Cumhurbaşkanı, 2-) Başbakan, 3-) MKYK, 4-) Yerel siyasetteki önderler, 5-) Kamuoyu anket sonuçları, 6-) Temayül. 
Yani adayların sıralanmasında en belirleyici faktör Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tercih ve telkinleri olacak. Bu formülü bana anlatan partiliye göre, teşkilatlarda yapılacak temayülün listenin oluşumuna etkisi ise, çok düşük olacak. “Yani” dedi formülü anlatan partili, “Aday listelerinin belirlenmesinde Cumhurbaşkanı’nın payı 30 puansa, temayülün payı ancak 1-2 puan olacaktır.”
AKP’de hedef, en az 330-350 milletvekilliği.  Bu hedefe ulaşılabilmesi için, Kocaeli’den en az 8 milletvekili çıkartmaları gerekiyor. 2011’de 7 milletvekili çıkartan AKP’nin, 
7 Haziran’da ilimizden 8 milletvekili çıkartabilmesi için, 4 yıl önceki seçimlere göre en az 110 bin fazla oy alması lazım. Tabii diğer partilerin alacağı oy miktarları, HDP’nin ya da bir başka partinin barajı aşması, ilimizde bağımsız aday çıkarsa onun alacağı oy miktarı gibi pek çok başka belirleyici sebep var ama, AKP’nin 7/11 olan ilimizdeki milletvekili sayısının 8/11’e yükselebilmesi için ilk koşul 110 bin fazla oy alabilmek. Seçmen sayısındaki artış, 
10 Ağustos’taki son Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaya çıkan tablo dikkate alındığında, bu zor ama, imkansız değil. Üstelik aday listeleri belli olduktan sonra, ilimizde CHP ve MHP’de ciddi fırtınalar bekleniyor. 
Formülü bana anlatan eski dost, özellikle Başbakan Davutoğlu’nun listeler üzerinde çok titiz davranacağını, listenin her sırası için çok büyük özen göstereceğini öngörüyor. Kocaeli listesinin 1 nci sırasında Bakan Işık’ı banko geçiyor. Listeyi hazırlayacak ön ağırlıklı faktörler olan Cumhurbaşkanı-Başbakan-MKYK aşamalarından Işık’ın hep zirvede çıkacağını, 4 ncü ağırlıklı faktör olan yerel siyaset büyükleri tercihinde de zaten kendisinin başrolde olacağını varsayarak bunu söylüyor. 
Nihat Ergün ve Muzaffer Baştopçu’nun bu dönem aday adayı bile olmadıkları malum.  AKP’deki formüle kafa yoran eski dost, “Sibel Gönül de başka bir yerden, Ankara’dan aday gösterilebilir” dedi.  AKP listesinin ilk üç sırası içinde Gebzeli aday bulunacağını öngörüyor. Bu dönem, M.Ali Okur’un kenara çekilebileceğini, AKP listesinde Gebze bölgesi için tek bir isim yer alacaksa, bunun kesinlikle Mehmet Batuk olacağını iddia etti. 
Liste üzerinde fikir jimnastiğini sürdürüyoruz.  Muhatabım, “Mahmut Civelek, teşkilatların önemsendiğini göstermek adına üst sıralarda yer alacaktır. Civelek listeye yerleşirken, Zeki Aygün feda edilebilir. İlyas Şeker’in ise, yeniden üst sıralarda yer almasını bekliyorum.” 
Benim de aynen kabul ettiği bir öngörüsü daha var: “Prof.Dr.Yılmaz Bingöl önemli bir isim. Listede ön sıralarda yer alacaktır.”
Bu anlatılanlardan AKP listesi için kabaca şöyle bir tablo çıkıyor:
1-)Fikri Işık, 2-)İlyas Şeker, 3-) Mehmet Batuk, 4-) Mahmut Civelek, 5-) Kadın aday, 6-) Yılmaz Bingöl, 7-) Formülü bana anlatan aday adayı, 8-) Genç aday adayı, 9-) Belki bir kadın daha, 10-) Belki bir Gebzeli daha, 11-Kim olsa gider. 
……..
Tabii  7 Nisan’da listeler Seçim kuruluna verilip, açıklanana kadar  köprülerin altından çok sular geçecek. Çok fazla formüller, çok değişik aday listesi kombinasyonları ve tahminler ortalıkta dolaşacak. Bu benim ki, gerçekten görüşlerine güvendiğim, partiyi de çok iyi tanıdığına inandığım bir AKP’linin formülü.  Hele 7 Nisan’ı bir görelim, bu formül tutmuşsa,   22 Şubat’ta yazdığım yazıda kimden ilham aldığımı da sizlerle paylaşırım. 
Bu yazı toplam 479 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum