1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. AKP’de “Anahtar” olur mu?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

AKP’de “Anahtar” olur mu?

A+A-
İktidar partisi, 2011’deki son genel seçimlerde ilimizde 11 milletvekilliğinden 7’sini kazanmıştı. Küçümsenecek bir başarı değildir. 7 Haziran’da ise hedef  8 milletvekilliği kazanmak.. Elbette hem AKP’nin, hem diğer partilerin 7 Nisan’da belirlenecek aday listeleri çok önemli.  7 Haziran’daki seçim gününe kadar Türkiye’de neler olur, neler biter kimse kestiremiyor. Genel siyasette esecek rüzgarlar da çok önemli. 
Ama bugünden bakıldığında, 7 Haziran’da AKP’nin Kocaeli’de 11’den 8’ini alması “İmkansız, ya da “Mucize” gibi gözükmüyor.
AKP, 2011 genel seçimlerinde ilimizde 502.675 oy almış. 7 Haziran’da milletvekili sayısının 8’e çıkabilmesi için 600 binin üzerinde oy alması gerekiyor.
AKP’nin oyları, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde 518.525’e yükselmiş.  30 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Erdoğan’ın aldığı oy miktarı 521.489. Tablo gösteriyor ki, AKP her seçimde, bir önceki seçimden daha fazla oy almayı başarmış. 
Elbette 7 Haziran’da 600 binin üzerine çıkmak hayli zor. Ama  yine bu tablo gösteriyor ki, imkansız değil.. Adaylar belirlendikten sonra; CHP ve MHP’de ciddi kırılmalar yaşanır, tam tersine AKP en azından parti teşkilatlarını kırmayacak doğru bir aday listesi yaparsa mümkün. 
………..
Buraya kadar anlatmaya çalıştığımız gibi, AKP’nin 7 Haziran’daki hedefine ulaşabilmesi için, Kocaeli’de doğru aday listesi yapması, yani aday gösterilecek 11 ismi çok titiz çalışarak belirlemesi ve bu 11 ismi doğru sıralaması  ilk şartlardan biri.. AKP’de aday belirlemenin 7-8 aşaması var. Aday listesinin oluşumunda hiç kuşkusuz Cumhurbaşkanı’ndan İl Başkanına kadar çeşitli kademelerdeki çeşitli parti yöneticilerinin söz sahibi olacağını da biliyoruz. Aday belirlemede kriter oluşturacak önemli aşamalardan biri yarın gerçekleşecek. AKP’de yarın yapılacak temayül, aday listesinin belirlenmesi sürecinde yaşanacak 7-8 aşama içinde aday listesine en az etki edecek faktör olarak görülüyor. 
Ama bu, yarınki temayül yoklamasının önemsiz olduğu anlamına da gelmiyor. 
Yarın, AKP teşkilatlarında görev almış 1900 partili, 10.00-16.00 saatleri arasında Antikkapı’da oy kullanacak. AKP’nin ilimizde 72 aday adayı var. Bunlardan yeniden aday adayı olan mevcut milletvekilleri (Fikri Işık, İlyas Şeker, Zeki Aygün, M.Ali Okur), eski milletvekili Eyüp Ayar,  eski İl Başkanı Mahmut Civelek, temayüle katılmıyor. Yani yarın, 1900 partilinin oy kullanmak için üzerinde 11 ismi işaretleyeceği aday adayı listesinde 
66 isim bulunacak. Oy kullanma hakkı bulunan her partili,  listede 11 ismi işaretleyecek.  11’den az ya da çok ismin işaretlendiği oy pusulası geçersiz sayılacak. Yıllardır alıştığımız gibi temayül yoklamasında oyların atıldığı sandık, İzmit’te açılmayacak. Kapalı halde Ankara’ya gidecek, parti genel merkezinde oyların tasnifi yapılacak. 
………….
AKP tabanı, temayül yoklamalarına alıştı.  Eminim ki, yarın oy kullanma hakkı bulunan 1900 partili, kendilerine verilen bu görev ve yetkiyi çok önemseyerek kullanacaklardır. Baştan da belirttim; yarın yapılacak temayül yoklamasının sonuçları AKP’nin 7 Haziran seçimlerindeki aday tablosunu belirlemeyecek. Geçmişten örnekler var. 2002’deki genel seçimler öncesi yapılan temayül yoklamasında siyasete yeni adım atan Dr.Nevzat Doğan birinci çıkmıştı.  Dr.Nevzat Doğan’ı aday listesinde 6 ncı sıraya koydular, ama liste dışı bırakamadılar. Dr.Doğan, “Mümkün değil” gibi gözüken sıradan, çok çalışarak, çok bilimsel çalışarak milletvekili seçilmeyi başarmıştı. 
Yarınki temayül yoklamasında ilk 10 içinde yer almak önemlidir. İlk 30’un, 40’ın altına düşenler için de, 11 kişilik listede yer almak herhalde pek kolay olmayacaktır. 
Yarınki yoklamada, partideki kadın aday adaylarının kendi içlerindeki sıralaması önemlidir. Hiç kuşku yok ki AKP, ilimizdeki doğulu oylarını bu defa seçime parti olarak girecek HDP’ye kaptırmamak için aday adayları içindeki doğu-güneydoğu kökenli isimlerden titiz tercihler yapacaktır. Temayül yoklamasında doğu-güneydoğu kökenli aday adaylarının kendi içlerindeki sıralaması önemlidir. 
Aday adaylarının ilçeler bazındaki sıralaması da önemlidir. Gebze bölgesinden gelenlerin kendi içlerinde; Karamürsel’den, İzmit’ten, Kartepe’den, Başiskele’den, Körfez’den aday adayı olanların kendi içlerindeki sıralaması önemlidir. 
Parti genel merkezi 11 kişilik listeye son şeklini verirken, “Hadi şu sıraya bir kadın aday koyalım” dediklerinde, kuşkusuz temayül yoklamasında ortaya çıkan sıralamaya da bakacaklardır. 
CHP’de böyle bir seçim olsa, bugün anahtar listeler havada uçuyor olurdu. Anahtar liste hazırlamanın çok belirgin bir yöntemi vardır. Kendini güçlü gören isimler, kendisini destekleyen, seçmen niteliğindeki partililerine 11 kişili bir isim listesi verirler. “Anahtar” denilen bu listede listeyi hazırlayan, listenin lideri konumunda bulunan kişi, kendisine rakip görmediği, bu seçimlerde en zayıf bulduğu 10 kişinin daha ismini sıralar. 
Parti içi ön seçimlerde, temayül yoklamalarında anahtar liste hazırlamak, demokrasiye de ahlaki kurallara da aykırı değildir. Tam tersine, işin doğasında vardır. 
Yarın ki seçim için, AKP’de hiç kimse anahtar liste hazırlamıyor diyememeyiz. 1900 seçmenli, 66 adaylı bir seçimde, 100-150 kişinin blok olarak kullanacağı bir anahtar liste sonuca çok önemli etkiler yapabilir. Birkaç anahtar liste hazırlanıyor. Ama  öğrendiğim kadarıyla bu konuda organize bir çaba yok..CHP’liler, bu tür seçimlerde anahtar listeleri kağıda dökerek  hazırlarlar. AKP’de kulaktan kulağa, ortada hiçbir yazılı belge bırakmadan yapanlar var. Ama teşkilatlar bu işin içinde değil.
Oysa, il teşkilatları, ilçe teşkilatları, parti büyükleri (örneğin Işık, Karaosmanoğlu, Civelek gibi)  kendi düşüncelerinin, kendi tercihlerinin partinin menfaatine olacağına gönülden inanıyorlarsa, yarınki seçim öncesi anahtar liste hazırlamalıdırlar. Bu yasak da değildir, ayıp da değildir. Yazılı olmayan, kulaktan kulağa dolaştırılarak yapılan anahtar listeler, sandık başında elinde kocaman bir oy pusulası ile baş başa kalan partili seçmeni yanlışa sevk edebilir. CHP’liler bu işi yazılı yapar demiştim. CHP’de böylesi seçimlerde her seçmen sandık odasına girdiğinde cebinde pek çok anahtar liste modeli vardır. İçine en çok sineni masaya koyar, o listedeki numaralara göre oylarını işaretler. CHP’liler, daha sonra oyların tasnifinde çuvallıyorlar. Ama anahtar listeler şakır şakır çalışır. 
Bakalım AKP’de yarın bu işler nasıl olacak?
Bu yazı toplam 380 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.