1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. AKP’de bugün önemli bir başvuru yapılıyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

AKP’de bugün önemli bir başvuru yapılıyor

A+A-
İktidar partisinde siyaset yapmaya meraklı pek çok kişi var. Akın akın, 7 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adayı olabilmek için başvuru yapıyorlar.
Bugüne kadar çok değerli, önemli ve büyük bölümü gerçekten milletvekili olmaya hak eden isimler başvuru yaptılar. Mevcut milletvekilleri yeniden başvurdular. Elbette haklarıdır. Ama yeniden seçilmeyi ne kadar hak ettikleri tartışılabilir..
Partinin kuruluşundan buyana hizmet veren Hüseyin Yusuf var. Bu partide emeği olan, çok önemli görevlerin altından başarıyla kalkan İsmail Barış var.  Döneminde partiye büyük zaferler kazandıran eski İl Başkanı Mahmut Civelek var. Dr.Hasan Aydınlık var..Recep Bilal Şengün var.Avukatlar, hekimler, diş hekimleri, teşkilatlardan gelen partililer var. 
Bugün saat 13.00’de  AKP il binasına bir aday adaylığı başvurusu daha yapılacak. Adı kent gündeminde çok fazla bilinmeyen, kent kamuoyunun çok tanımadığı bir isim AKP’ye aday adaylığı dosyasını verecek. 
Bu kişi, Prof.Dr.Yılmaz Bingöl. Ben de hiç tanımıyordum. Geçen gün, gazeteyi ziyarete geldi, o zaman tanıştık. Bence, Prof.Dr.Yılmaz Bingöl’ün bugün AKP’de aday adaylığı başvurusu yapacak olması,  kendisi ve partisi için olduğu kadar, bu kent için de önemlidir.
………
Prof.Dr.Yılmaz Bingöl’ü kent kamuoyu pek tanımıyor. Ama O, bu şehri çok iyi tanıyor.  1970 Bingöl doğumlu.  2002-2012 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi’nde görev yapmış. Siyaset bilimcisi. 2012 yılında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok önemseyerek kurduğu Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Kurucu Dekanlığı teklif edilmiş. Dönemin KOÜ Rektörü  Prof.Dr.Sezer Komsuoğlu’nun da onayını ve iznini alarak, KOÜ’den ayrılıp,  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Kurucu Dekanlığı görevini üstlenmiş.
Prof.Bingöl, siyasetin merkezi olduğu için Ankara’dan gelen bu görevi kabul ettiğini söyledi.  Kendisiyle tanışır tanışmaz, Yılmaz Hoca’ya sordum; “Hocam, mutlaka adaylık konusunda bir alt yapı çalışması yapmış olmanız gerekir. Yoksa, çok önemli bir üniversitede dekanlık görevini yürütürken, Kocaeli gibi, siyasetin karışık, parti kadrolarının sıkışık olduğu bir yerden aday adayı olunur mu?” dedim. 
Prof.Yılmaz Bingöl,  tevazuyu elden bırakmayan, ama kendisine güvenen ve kendisini çok iyi ifade edebilen biri.  2008 yılından beri, kamu görevlerinden istifa ettiği 10 Şubat’a kadar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanı olduğunu,  2002’den buyana, İzmit’te hiç ön plana çıkmadan, kamuoyunda gözükmeden AKP’nin ilimizdeki seçim stratejilerini hazırladığını anlattı.  Uzun yıllardan beri Başkan Karaosmanoğlu ile yakın çalışma içinde. Eski Genel Sekreter Münir Karaloğlu’nun, mevcut Genel Sekreter Tahir Büyükakın’ın referanslarını cebinde taşıyor. Kocaeli’deki 12 ilçe teşkilatını yılda en az 2’şer kez ziyaret ettiğini, parti teşkilatlarında tanındığını ve 1 Mart’taki temayül yoklamasından da çok umutlu olduğunu anlattı. 
Prof.Bingöl, 1970 Bingöl doğumlu. Yani hem genç, hem doğulu. Aday adaylığı için görevlerinden istifa etmeden önce parti genel merkezinde de gerekli çalışmaları yaptığını anlattı. Prof Bingöl şunları söyledi:
“2015’le birlikte oluşacak Yeni Türkiye modelinde, özellikle çözüm sürecinde siyaset bilimci bir akademisyen olarak partiye, devlete çok önemli katkılar yapabileceğimi biliyorum. Zaten,  barış süreci içinde önemli görevler üstlendim.” Yani, parti üst düzey yöneticileri de bir bakıma, “Siyasete gel Yılmaz Hoca. Sana ihtiyacımız var” demişler. 
Prof.Yılmaz Bingöl, tanıdığım AKP’liler içinde Türkçeyi en güzel kullanan, kendisini en iyi ifade eden kişilerin başında gelir diyebilirim. Dahası, İngilizce’yi çok iyi derecede, Farsça,  Osmanlıca, Özbekçe, Türkmence’yi iyi derecede, Almanca’yı orta seviyede konuşup, yazabilen bir akademisyen. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ndeki danışmanlık görevi sırasında Ersin Yazıcı ve Tahir Büyükakın ile birlikte  “İl sınırında Büyükşehir Belediye Modeli” isimli kitabı hazırlamış. Yani,  il sınırları içinde yetkili Büyükşehir Belediyesi modelinin de teorisyenlerinden. 
Yılmaz Hoca bugün, iş olsun torba dolsun diye, şu göle bir de ben maya çalayım da tutarsa tutar diye başvuru yapmıyor. Kendisiyle yarım saat kadar sohbet ettik. Özellikle Nihat Ergün’ün çok takdir ettiğim siyasi ahlakından konuştuk. Yazdığı kitabı, hazırladığı broşürü verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile pek çok konuda yakın çalışmış biri. Konuşmasıyla, vücut diliyle, her haliyle inançlı bir insan olmakla birlikte çağdaş, medeni bir insan görünümü veriyor. 
Ziyareti bitip, yazı işlerinden uğurlarken, yazı işlerinin kapısında işime dönmek için veda ederken, “Hocam, aday adayı seviyesinde buraya kadar geçiriyorum. Bir gün bu gazeteye Bakan olarak ziyarete gelirseniz, binanın dış kapısına kadar geçiririm” dedim. Güldü, “Hayırlısı” dedi. 
Yani, Prof.Dr.Yılmaz Bingöl bugün, “İktidar partisinin milletvekili listesine gireyim de kariyer yapayım”, ya da “Ben aday adayı başvurusu yapayım da, beni aday göstermezlerse  siyasi iktidardan daha iyi görevler talep edeyim” düşüncesiyle başvuru yapmıyor. 
Çok kaba bir tahminle, 7 Haziran’da AKP’nin ilimizden çıkartacağı milletvekili sayısı, 5’in altına düşmez, 8’in üzerine çıkmaz. Ben Prof.Bingöl’ün listenin ilk 5 sırasında yer alacağına ve 7 Haziran’dan sonra, AKP’nin hazırlayacağı “Yeni Türkiye” modelinin oluşmasında bir akademisyen olarak çok önemli rol oynayacak isimler arasında bulunacağına inanıyorum. 
AKP’deki en ciddi, en güçlü aday adayları bile, kendilerinin adının üzerinde bir Prof.Yılmaz Bingöl isminin yer alabileceğini mutlaka hesap etmelidir. 
Bu yazı toplam 925 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum