1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. AKP’den MHP’ye; CHP’den HDP’ye
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

AKP’den MHP’ye; CHP’den HDP’ye

A+A-
7 Haziran Genel seçimleri çok çetin geçecek. Çok ince hesaplar yapılacak. Hiç beklenmedik, hiç öngörülmedik sonuçların çıkması da kimseyi şaşırtmayacak.
7 Haziran genel seçimlerine gidilirken, Türkiye siyasetinde iki ana tablo var:1-) İktidar Partisi AKP , 2-) Ötekiler.. 
AKP’nin hedefi, seçim sonunda Meclis’te tek başına Anayasa yapacak çoğunluğu yakalamak.  Bunun için 376 milletvekili yetiyor ama, Cumhurbaşkanı Erdoğan çıtayı 400’e kadar yükseltti.  Ötekilerin, ya da “Ötekiler Grubunda” topladığımız siyasi partilere oy verenlerin hedefi, amacı ve beklentisi ise, seçimden AKP birinci parti olarak çıksa bile, tek başına hükümet kuracak çoğunluğu alamamasını sağlamak. Yani, Meclis aritmetiğinde, AKP’nin dışındaki partilerin bir araya gelip bir koalisyon hükümetini kurabilecek sayıya ulaşmak. Hiç kuşkusuz; içinde hem MHP’nin, hem HDP’nin yer alacağı bir koalisyonu öngörmek siyasette eşyanın tabiatına aykırıdır. Ama böyle bir tablonun, AKP’yi hükümet kurmak için HDP veya MHP ile koalisyona zorlaması da mevcut iktidar muhaliflerinin önemli hedeflerinden biri olsa gerektir. 
………..
Öylesine önemli, öylesine kritik bir seçime gidiyor, bu seçim öncesinde öylesine ince hesaplar yapılıyor ki, siyasi partilerin yöneticileri, 52 milyon küsur seçmenin bulunduğu ülkemizde bırakın 1 milletvekilliğini, 1 tek oyun bile çok değerli olduğunu biliyorlar. Bu nedenle, bütün partilerde her seçim bölgesi için aday belirleme çalışmaları, bundan önceki bütün seçimlerle kıyaslandığında en detaylı, en titiz biçimde yapılıyor. 
Her demokraside, her genel seçimde, seçim sonuçlarını, bir önceki genel seçimde (A) partisine oy vermişken, bu defa (B) partisine oy verecek, yani bir önceki seçime göre tercih değiştirecek seçmenler belirleyecektir. 
2002’den buyana tek başına iktidar olan AKP, bu defa kendisine hedef olarak “Meclis’te Anayasa’yı değiştirecek, Başkanlık sistemini getirecek bir çoğunluk” vizyonunu koydu. Yani AKP,  bu ülkedeki herkesin oyuna talip..AKP, Kürt kökenlilerin de, Roman’ların da, Karadeniz’in, Ege’nin, Trakya’nın da oylarını istiyor. Bu hedefe varmanın, oy kullanırken sadece dini duyguları ve inançları ile hareket edenlerin oylarıyla mümkün olmadığının da farkındalar. AKP’liler, 7 Haziran’da bir önceki seçimde CHP’ye, MHP’ye, o dönemdeki BDP’nin bağımsız adaylarına oy vermiş insanların, Milli Görüş potansiyelinin tamamının.
 7 Nisan’da aday listeleri ortaya çıktığında diğer partilerde oluşacak bütün küskünlerin, oylarını istiyorlar. 7 Haziran’da HDP yüzde 10 barajını aşarsa,  CHP yüzde 30’un üzerine çıkabilirse, MHP yüzde 20’lere yaklaşırsa, kendisini başarılı kabul edecektir. AKP için ise, bu seçimde yüzde 50’nin altında kalmak başarısızlık olarak kabul edilecektir.
……….
AKP bugün, siyaset tarihimizde daha önce benzeri görülmemiş bir temayül yoklaması yapıyor. İl Başkanı Ceyhan, ilimizdeki bütün sivil toplum örgütlerine çağrı yaptı. Hemşeri derneği, yardım derneği, cami koruma derneği, okulların mezunları derneği, aklınıza gelen her sivil toplum örgütünün yöneticilerini, meslek odaları, sendikaların yöneticilerini, partisinin aday tercihleri için oy kullanmaya davet ediyor. 
Düşünün sivil toplum örgütleri içinde mevcut yöneticilerinin tamamının AKP’ye yakın olduğu bilinen Müsiad,  KİHMED gibi dernekler de; mevcut yöneticilerinin tamamının AKP’ye karşı olduğu bilinen KYÖD gibi dernekler de var. Rizeliler Derneği de, Tuncelililer Derneği de var.  Pazarcılar Odası, Fırıncılar Odası,  Makine Mühendisleri Odası da var. Hizmet İş de,  Birleşik Metal İş de var. Belli ki, AKP genel merkezi aday listesi üzerinde çok titizleniyor.  Eldeki mevcut verileri (temayül, mülakat, anket, parti büyüklerinin görüşleri vs.) yeterli bulmuyor. Toplumun her kesiminden fikir almayı tercih ediyor. Elbette bugün yapılacak bu çok geniş kapsamlı temayülün sonuçları aday listesini belirlemeyecek. Çok sağlıklı bir sonuç çıkmasını beklediklerini de sanmıyorum. Ama bir ölçüdür. Bir veridir ve AKP genel merkezi aday listesi için bu denli titizleniyor. 
………
MHP’nin ilimizdeki önemli aday adaylarından biriyle görüştüm. Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin bu dönem bütün seçim bölgelerindeki adayları doğrudan kendisinin belirleyeceğini anlattı. MHP, bütün teşkilat mensuplarına vatandaşlık numaraları üzerinden kullanacakları birer şifre vererek,  internet üzerinden de bir yoklama yapmaya hazırlanıyormuş.  MHP de aday listesinde çok titizlenecek. Çok sürpriz listeler bekleniyor. 
CHP’den aynı yönde bilgiler geliyor. Parti genel merkezi elbette ön seçim yapılan seçim bölgelerinde ön seçim sonuçlarını uygulamak zorunda kalacak. Ama merkez yoklaması yapılacak Kocaeli gibi illerde liste çok titiz çalışma, çok farklı nüanslar dikkate alınarak hazırlanacak. HDP,  belki bir Kürt kökenliyi değil, bir Karadeniz kökenliyi listesinde üst sıraya koyacak. Çünkü, bütün partilerin temel hedefi, bir önceki seçimde başka partilere oy vermiş seçmenlerin bir kısmını bu kez kendi partilerine oy vermeye yöneltebilmek.. 
……..
Azdan az, çoktan çok gider derler. Durumu en kritik parti, kuşkusuz en büyük parti olan AKP.. HDP’nin seçime parti olarak girmesi, HDP’nin yüzde 10’luk barajı geçme ihtimali,  AKP için en büyük sıkıntı gibi görünüyor. Özellikle Türkiye’nin batısında, ilimin de içinde bulunduğu bölgelerde daha önce BDP’nin gösterdiği aday adaylarına bütün Kürt kökenliler oy vermiyor, onların büyük bölümünün oyu, AKP’ye gidiyordu. Şimdi “HDP barajı geçsin. Partimize sahip çıkalım” fikri öne çıkarsa, AKP, HDP’ye gidecek oylardan önemli kayıp yaşayabilir. Ancak ben, listelerin yanlış olması halinde, asıl CHP’den HDP’ye büyük kayış olabileceğini düşünüyorum. 
Varsayın ki, seçimdeki tek beklentisi “AKP’nin daha az milletvekili çıkartmasını isteyen” bir seçmenin yerine kendinizi koyun. Bu seçmenin birinci tercihi elbette CHP diye düşünülebilir. Ama bu seçmen, 7 Haziran’a gidilirken şunu düşünecek: “Ben CHP’ye oy versem ne olacak?.. CHP’nin 130 ya da 150 milletvekili çıkartması arasında ne fark var. Ama HDP’ye oy verip, onları yüzde 10’un üzerine taşırsam, iktidar partisine daha büyük zarar veririm”  diyecek. CHP’den HDP’ye çok oy gidebilir. Bu arada, sosyolojik olarak sağ siyasete yakın olan, 2002’den buyana AKP’ye oy veren kitle içinde de AKP’nin “Barış süreci”ne tepki koyan, bu nedenle bu seçimde MHP’ye yönelmeye hazırlanan seçmenler bulunuyor. Çok karmaşık bir denklemle karşı karşıyayız. Hele şu 7 Nisan’da listeler açıklansın, belki bu çok bilinmeyenli denklemde bazı bilinmeyenlerin yeri dolabilir.
Bu yazı toplam 453 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum