1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AKP'nin son reklamı etkileyici
AKP'nin son reklamı etkileyici

AKP'nin son reklamı etkileyici

Bu seçimlerde propaganda için en çok kullanılan mecra televizyon oldu. Bayrak, bez afiş kullanımında YSK'nın getirdiği kısıtlamalar var. Gazete reklamları pek kullanılmıyor. İddialı partiler

A+A-

Bu seçimlerde propaganda için en çok kullanılan mecra televizyon oldu. Bayrak, bez afiş kullanımında YSK'nın getirdiği kısıtlamalar var. Gazete reklamları pek kullanılmıyor. İddialı partiler televizyon reklamları ile seçmene ulaşmaya çalışıyor.

Kılıçdaroğlu'nun CHP'sinin reklamları iki aydan beri televizyonlarda. Ana muhalefet partisi harcamalarının önemli bölümünü bu reklamlar için yaptı. Oldukça etkili metinler, iyi kurgulanmış filmlerle bu reklamların seçmen üzerinde etki yarattığını düşünüyorum. MHP reklamları bana donuk geldi. DSP de meramını televizyon reklamları ile anlatmaya çalışıyor. Son dönemde Numan Kurtulmuş'un Has Parti'si de tv reklamlarına başladı.

Ahmet Reyiz'in Genel Başkanlığını yaptığı MMP de televizyonlara bol bol reklam verdi. Son dönemde başında fes, altında şalvarla çizgi film kahramanı çoçuklu bir reklam yayınlanıyor. Bu reklamı hangi amatör hazırlamış, kim beğenip üzerine para vererek televizyonlarda yayınlatıyor çok merak ettim.

Hazineden aldığı yardım itibariyle en zengin parti konumundaki AKP, tv reklamı konusunda CHP'nin gerisinde kalmıştı. Yaklaşık bir ay önce yayınlanmaya başlayan reklamlarda son dokuz yılın icraatları anlatılmaya çalışıldı. Bolu Tüneli, hızlı tren, yeni hava alanları gibi konular işlendi. Hoş reklamlardı ama çok etkili olduğu söylenemezdi. İktidar partisi vurucu reklamını son iki haftaya saklamış. Önceki günden itibaren yayınlanmaya başlayan reklam çok etkileyici. “Aynı yoldan geçmişiz biz” diyerek başlayan bir şarkı eşliğinde Türkiye'den insan figürleri sıralanıyor. Laz, Kürt, Alevi var. Çiftçi, İşçi, Memur var. Her türde bağlanmış başörtüsü var. AKP'nin ülkenin tamamını kucakladığı, kimseyi dışlamadığı anlatılmak isteniyor. Dediğim gibi çok hoş, izleyeni etkileyen bir reklam filmi. Hazırlayanların bu işin ustası olduğu kesin. Böyle bir reklamı üreten ekip, 1 dakika 20 saniye süren görüntüler boyunca bir kare de mini etekli kadın figürü kullanmak istemiştir.

AKP'liler, mini etekli kadınlarla aynı yolda olmadıklarını düşünüyor olacaklar ki böyle bir görüntüye izin vermemişler…

Hani Mayıs sonu bitecekti?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bütün büyük projelerinde olduğu gibi D-130 karayolu üzerindeki Bahçecik Tüneli projesinde de vade tutmadı.

Aylar önce başlayan tünel çalışması, bütün kış boyunca, bu yoldan her gün gidip gelenleri perişan etti. Aslında Bahçecik Tüneli projesinin çok öncelikli bir iş olduğu da söylenemez.

Son yıllarda parayı bulan AKP'nin ve Büyükşehir Belediyesi'nin bütün üst düzey yöneticileri Bahçecik sırtlarında kendilerine süper lüks villalar yaptılar. Büyükşehir'in, bu villalarda oturanların yolculuğunu kolaylaştırmak adına Bahçecik Tünelini yaptırdığı, yine bu villalara ulaşımı sağlayan Bahçecik içindeki yolları da çok gereksiz paralar harcayarak alabildiğine genişlettiği konuşuluyor.

Bahçecik Tüneli için “Mayıs sonu bitecek. Yaz başlamadan hizmete girecek” demişlerdi. Haziran geldi, bitmedi.

Ankara Belediyesi, bu boyutlarda battı-çıktıları iki, bilemediniz üç ayda bitiriyor. Bizim Büyükşehir yaptığında bir türlü bitirilemiyor.

Bahçecik Tüneli'nin durumuna bakınca, Büyükşehir'in Gölcük içinde yapmayı planladığı, uzunluğu yaklaşık 1 kilometreyi bulacak battı-çıktı işinden de şimdiden korkmaya başladım. Yüz metrelik tüneli bir yılda bitiremeyenler, 1 kilometrelik tüneli 10 yılda bitiremeyebilirler.

Onur Hoca, tazminatı alabilir

Kocaeli kamuoyunun dikkatle takip etmesi gereken önemli bir dava Kocaeli 2 nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Toplum Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, görevi gereği ilimizin Dilovası bölgesinde bir araştırma yapmış, Kocaeli Üniversitesi adına yaptığı bu bilimsel araştırmanın çok çarpıcı, çok vahim sonuçlarını kamuoyuna açıklamıştı. Prof. Hamzaoğlu, bilimsel verilere dayanarak, “Dilovası'nda kanser riski çok yüksek. Yeni doğan bebeklerde bile kanser riski var” demişti.

AKP'liler bu rapora çok kızdılar. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kişiliğine de hiç yakışmayacak biçimde, bilim adamı için “Şarlatan, şov yapıyor” suçlamasında bulundu.

Dahası, AKP'liler Prof. Onur Hamzaoğlu hakkında “Halkı tahrik ediyor” diyerek suç duyurusunda bulundular. Prof. Hamzaoğlu da boş durmadı. Kendisi için “Şarlatan” diyen Karaosmanoğlu hakkında 50 bin TL'lik tazminat davası açtı.

Tazminat davasının ilk duruşmasında davacı Prof. Hamzaoğlu'na önemli destek de gelmiş. Başkan Karaosmanoğlu bu davanın sonunda 50 bin TL düzeyinde olmasa bile, bir miktar tazminata mahkum edilebilir...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.