1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AKP’nin yumuşak karnı: İlçe Belediye Başkanları
AKP’nin yumuşak karnı: İlçe Belediye Başkanları

AKP’nin yumuşak karnı: İlçe Belediye Başkanları

Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi, bizim ilimizde çok sağlam temeller üzerinde oturmuştur. Kocaeli, AKP’nin kuruluşu aşamasında bu yapılanmanın en önemli

A+A-

Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi, bizim ilimizde çok sağlam temeller üzerinde oturmuştur. Kocaeli, AKP’nin kuruluşu aşamasında bu yapılanmanın en önemli illerinden biriydi. Nihat Ergün, İbrahim Karaosmanoğlu, Osman Pepe gibi isimler yeni partinin temel taşlarıydı.

Bu yapı içinde istikrarlı bir gelişim gösterdiler. Partinin kuruluşunda görev alan, aktif olanlar siyasette yükseldi. Teşkilat yapısı çok sağlam oluşturuldu. Bugün AKP’nin ilimizden seçilmiş Kocaeli milletvekillerinin tamamı- önceki dönemlerde milletvekili olup, şimdi kenarda bekleyenler dahil- 2001 yılında partinin kuruluşu sırasında ön planda görev alan isimlerdir.

AKP Kocaeli’de kadro sıkıntısı, insan malzemesi sıkıntısı da çekmedi. Yapının temelinde kuruluşta görev alan parti büyükleri bulundu ve ipleri hep ellerinde tuttular. İlçe ve il başkanları, gençlik kolları, kadın kolları başkanları hep üstlendikleri görevin altından kalkabilecek yapıda insanlardı.

İlimizde AKP’nin insan malzemesi açısından ilk zorlandığı alan, ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesi olmuştur.

2009 yerel seçimlerine Kocaeli kenti çok farklı bir siyasi yapılanma ile girdi. Belde belediyeleri kapandı. Yeni, büyük ilçeler oluşturuldu. Yerel seçimlerden aylar önce kağıt üzerinde ilimizdeki Büyükşehir dahil 13 belediyenin tamamını AKP’nin kazanacağı açıkça görülüyordu.

AKP’nin Büyükşehir adaylığı konusunda herhangi bir sıkıntısı, alternatifi yoktu ama, ilçe belediye başkanlıklarına çok fazla talip vardı. Kapanan belde belediyelerin son başkanlarının hepsi, yeni oluşan ilçe belediyesi için aday olma hakkını kendilerinde görüyorlardı. Aday belirleme aşamasında ilçe örgütleri ister istemez aday adayları arasında taraf oldular. Bu yapı, AKP’nin ilimizdeki dengelerini önemli ölçüde sarstı. Belediye Başkanlığı aday adaylığı sürecindeki kırılmalar, milletvekilliği aday adaylığındaki kırılmalardan çok daha kalıcı ve etkili oldu.

Bugün, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu, siyasi güç, üstlendiği çok büyük görev ve sorumluluğu insan olarak taşıma kapasitesi açısından tartışamayız. Ama ilimizdeki 12 ilçedeki AKP’li Belediye Başkanlarının hepsinin, bu göreve en uygun isimler olduğunu, yakıştıklarını, yerlerini iyi doldurduklarını ve başarılı olduklarını söylemek mümkün değildir.

İlimizdeki statü ve yapılanma modelinde, ilçe belediye başkanı olmak da çok zor bir iş. İnsanın kimyasını bozabilecek bir görev.

Düşünün, bizim ilçelerimizin çoğu, Türkiye’nin pek çok vilayetinden daha büyük ve kalabalık. Üstelik, hemen her ilçemizde çok farklı sosyal, kültürel ve ekonomik sınıflardan insanlar yaşıyor. Bir ilçede 10, bir başka ilçede 6 belde birleştirilmiş. İlçe Belediye Başkanı, çevresinde “Başkanım, başkanım” diye pervane olmuş binlerce insanı görünce, havaya giriyor. Kendisini çok önemli, çok değerli görmeye başlıyor. Ama buna karşın, elindeki yetki, yaptırım gücü çok az. Bütün ilçe belediyeleri, bir el arabası asfalt için bile Büyükşehir’e göbekten bağlı.

Kendilerini çok güçlü, çok büyük, çok önemli gören, ama bulunduğu görevde çok fazla bir şey yapamayan Belediye Başkanlarının hemen tamamı, kendilerinin siyaseten daha üst görevlere layık olduğunu düşünmeye başlıyor. Bu ruh hali, insanın kimyasını bozar. Nitekim, öyle oluyor.

Mart 2009’daki yerel seçimlerden buyana, ilimizdeki 12 ilçe Belediye Başkanından herhangi birinin yaptığı, başardığı önemli iş gösteremezsiniz. Kişilik olarak Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ile, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in bu işi taşıyabilen insanlar olduğuna inanıyorum. Bir de kim ne derse desin, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı çalışkan ve üretken buluyorum.

Diğer ilçe belediye başkanları bir açmaz içindeler. Giderek komplekse giriyorlar. Seçimler öncesinde halka verdikleri sözleri yerine getiremiyor olmanın-çünkü bunları yapacak yetkileri ve güçleri yok- ezikliğini hissediyorlar.

İçişleri Bakanlığı müfettişler gönderiyor. Müfettiş de AKP’nin kadrolarından, Belediye Başkanı da AKP’nin başkanı. Ama bu yapı içinde bile, üstü örtülemeyen, görmezlikten gelinemeyen olumsuzluklar çıkmaya başlıyor.

İlimizdeki ilçe belediye başkanlarının, ilimizde iktidar partisinin yumuşak karnı olduğuna inanıyorum. Önümüzdeki aylarda yapılacak ilçe kongrelerinde, ilçe belediye başkanları, kendi geleceklerini garanti altına almak adına kongre mücadelelerine bodoslama dalacaklar. O zaman sıkıntılar daha da artacak.

Öyle tahmin ediyorum ki, 2014 yerel seçimlerinde AKP bugün ilçe belediye başkanı olanların önemli bölümünü yeniden aday göstermeyecek. Karamürsel, Körfez, Derince, Kandıra, Kartepe Belediye Başkanları için hızlı yükselişle başlayan siyasi kariyer, 2014 yılı mart ayı başında bitebilir. İzmit’te Doğan’ın durumu da tartışılacaktır.

AKP’nin tek şansı, karşısında hala muhalefet olmamasıdır. CHP ya da MHP, ilçe belediye başkanlıkları için şimdiden düzgün adaylar bulup, hazırlamaya başlarsa, 2014’de AKP’nin kalelerinden önemli bölümü yıkılabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.