1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. AKP’ye uyan; CHP’ye uymaz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

AKP’ye uyan; CHP’ye uymaz

A+A-
CHP Genel Merkezi’nin, Kocaeli’yi “Milletvekili adayları merkez yoklaması ile belirlenecek 30 ilden biri” olarak ilan etmesi, kent kamuoyunda, özellikle CHP’li çevrelerde büyük bir infial yarattı ve bu büyük hatanın, saçmalığın tartışmaları devam ediyor. 
CHP’nin 7 Nisan’da açıklanacak aday listesi nasıl olursa olsun bu tartışma devam edecektir. Diyelim ki, parti genel merkezi ilk iki sıraya Hurşit Güneş ile Yalçın Kuşkan’ı koydu. Siyasi hayatları boyunca “Biz olmuyorsak CHP de olmasın”  felsefesiyle hareket edenler çok açık biçimde partinin aleyhine, hatta belki AKP’ye çalışacaklardır. Hiç kimsenin de onlara  “Neden böyle yapıyorsunuz?” demeye hakkı olmayacak.
Hiç olacak şey değil.. Ama yetki partinin genel merkezinde. Varsayalım ki, 7 Nisan’da CHP Kocaeli listesi 1-Sefa Sirmen, 2-Hikmet Erenkaya şeklinde açıklandı. Yine kıyamet kopar ki, bu tabloya ihanet edenlere de kimse, “Siz ne yapıyorsunuz?” diye hesap sorma hakkına sahip değildir.
…………
İktidar partisi AKP’de aday adaylığı başvuruları devam ediyor. Dün akşam itibariyle, herhalde aday adayı sayısı 30’u bulacaktı. 2011 genel seçimleri öncesi, AKP’de 71 aday adayı başvuru yapmış. Hatırlıyorum;  parti genel merkezinin aday listesini açıklayacağı gün, bütün aday adayları, teşkilat yöneticileri Başiskele ilçesinin sırtlarında bir tesiste toplamışlardı. 
11 kişilik aday listesi, parti genel merkezinden telefonla il başkanına yazdırıldı. Liste orada okundu. Elbette büyük hayal kırıklığı yaşayanlar vardı. Ama kimsenin sesi çıkmadı. Herkes, kaderine razı oldu. Sessizce dağıldılar ve çok umutlu oldukları halde hayal kırıklığına uğrayanlar bile, seçim döneminde pek fazla ortalıkta gözükmeseler de partilerine ihanet etmediler. 
CHP’de böyle olmaz, olamaz.. Zaten AKP ile CHP arasındaki temel fark budur. Daha doğrusu, bütün dünyada, siyasette sağ partiler ile, sol partiler arasındaki temel fark budur. 
AKP ilimizde 12 ilçede ana kademe kongreleri yaptı. 12 ilçede gençlik kolları, kadın kolları kongreleri yaptı. Hiç birinde ikinci adaya, ikinci listeye izin verilmedi. Parti yöneticileri listeleri hazırladı, partili delegelerin eline verdi, sandığı arttırdı. 
AKP İl Kongresi yaptı. 6 partili, bu göreve talip oldular. Birlikte oturup, birlikte kalktılar. Ankara’ya götürüldüler, mülakata alındılar. Önce, 2’si elendi.  Kalan 4 kişi ile Başbakan bizzat görüştü. Görüşme bitti, “Adayımız Ceyhan’dır” dedi. İl Başkanı adayı kesinleştikten sonra, ilk anda elenenlerden sadece biri (İsmail Araç)  tepki verdi, “Biz parti üzerindeki perdeyi kaldırmak istedik. Ama bu kez partinin üzerini branda ile kapattılar” dedi. Ortaya çıkan tablodan Bakan Işık’ı sorumlu tutan Araç, “Birkaç gün içinde kapsamlı basın toplantısı yapacağım” dedi. Bir daha hiç sesi çıkmadı. 
CHP’nin herhangi bir kongresinde adayı, listeyi dayatabilir misiniz?.. Bırakın il başkanını, partili milletvekillerini, partinin genel başkanı herhangi bir ilçe kongresinde  “Falanca kişi tek aday olsun” dese, bünye bu dayatmayı kabul edebilir mi?.. 
…………
Ülkemiz siyasetinde, AKP’nin uyguladığı “Biat kültürü” seçim kazandırıyor, iktidar yapıyor. Parti halkın gözünde kendi içinde kavga etmeyen, birbirine, özellikle liderlerine saygı gösteren insanların partisi haline gelip, değer buluyor. 
Demokrasi adına, özgürlükler adına, aslında CHP’deki tablo bir siyasi erdem göstergesidir. Ama halk nezdinde tutmuyor. CHP’yi “Birbiri ile kavga eden, birbirini sevmeyen insanların partisi” konumuna getirip, halkın gözünden düşürüyor. 
Dün de yazdım; CHP Parti Meclisi 81 ilin tamamında adaylarını merkez yoklaması ile belirleme kararı almış olsaydı, söylenecek fazla bir şey olamazdı. Parti Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’un yaşadığı olaylardan ders aldığını, belki siyasi hayatındaki bu en son seçime girerken bütün risk ve sorumlulukları üzerinde toplamayı göze aldığını düşünürdük. Ama 41 ilde hakim nezaretinde öl seçim, 10 ilde temayül yoklaması ile aday belirlenirken, Kocaeli’nin merkez yoklaması yapılacak 30 ilin içinde yer alması elbette kabul edilemez, en azından kolay kolay sindirilemez. 
Bu tablodan kim sorumludur? sorusunun yanıtı da çok zor değildir.  Elbette kağıt üzerinde görülen en önemli iki sorumlu, partili kamuoyu vicdanında öncelikle bu tablodan sorumlu tutulacak ilk iki kişi Hurşit Güneş ile Yalçın Kuşkan’dır. Hiç kimse aksini söyleyemez ki, Güneş ve Kuşkan, yüzde 100 kararlılıkla, kendi siyasi geleceklerini de ortaya koyarak “Kocaeli’de ön seçimden başka seçenek olmaz” diye dayatsalardı, CHP Genel Merkezi bu kenti, bu kentteki partilileri küçümseyen ve hayal kırıklığına uğratan bu kararı alamazdı. 
Ama bu tablo karşısında bütün suçlamayı Güneş ile Kuşkan’ın üzerine yıkmanın da haksızlık ve kolaycılık olduğunu düşünüyorum. 1980’li yıllardan buyana bu kentte, CHP gömleğini giymiş, CHP’de siyaset yapmış, aday olmuş, görev üstlenmiş, partide söz sahibi olmuş herkes kendisinde suç ve sorumluluk payının bulunduğunu idrak etmek zorundadır. Her kongrede, her ön seçim veya temayül yoklamasında her şeyi eline yüzüne bulaştırmış, 2002’den buyana girilen her seçimde iktidar partisi karşısında biraz daha küçülüp, ezilmiş bir partide, bir tane sütten çıkmış ak kaşık gösterebilir misiniz? 
Öngörmek için, kahin olmaya gerek yok. 7 Haziran seçimlerinin ardından CHP’de çok ciddi bir genel başkanlık tartışması başlayacaktır. CHP oylarını bir miktar arttırsa bile-ki böyle bir ihtimal de şimdilik pek görünmüyor- Kılıçdaroğlu, partisini seçimden 1 nci çıkartamazsa, o koltukta oturamayacaktır. 
Bugünden (18 Şubat 2015) iddia ediyorum. Aday listesi nasıl olursa olsun, CHP 7 Haziran’da Kocaeli’de bir kez daha ağır yenilgi alacaktır. Belki 2011’de çıkarttığı 3 milletvekilinin altında kalacak, 4’e ulaşması hiç mümkün olmayacaktır. Oysa konjonktür müsaitti. Hele ilimizde çok daha müsaitti. AKP’ye karşı bir doygunluk, bir yılgınlık vardı. CHP adaylarını doğru dürüst bir ön seçimle belirlerse, AKP içinde yapılacak atamaların ardından büyük çalkantıların yaşanması kaçınılmazdı. Olmadı, 7 Haziran da CHP adına heba edildi. Ama bu tablo karşısında her CHP’li günah keçileri ararken, dönüp bir de aynaya bakmak zorundadır. 
Bu yazı toplam 311 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum