1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Aksini kimse aklının köşesinden geçirmesin
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Aksini kimse aklının köşesinden geçirmesin

A+A-

Önceki hafta Kocaeli TV’deki canlı yayına taraftardan gelen, “Play-Off maçını suni çimde mi, doğal çimde mi oynanacak ?” sorusuyla başlayan tartışma gündemin öne çıkan maddelerinden biri oluverdi.  Böyle bir soru gelmese, belki bu konuyu tartışmayacak, mutlaka doğal çimde oynanacaktır diye düşünecektik. Konu tartışılınca hepimizin merak ettiği bu konuyu Türkiye’de amatör futbolun patronu Ali Düşmez’a sordum. Düşmez telefonda, “BAL’da takımlar ağırlıklı olarak hangi sahayı kullanıyorsa tercihimiz o olur” dedi. Gerçi Düşmez daha sonra kulüplere danışacağız diye devam etse de, ağzından çıkan ilk sözler düşündürücüydü. Düşmez’in söylediklerini köşemde yazdım, sosyal medyadan paylaştım. Kocaelispor’un eski çalışanı, sevgili kardeşim Emrah Özşahin araştırma yapmış daha önceki Play-Off maçlarının doğal çim mi, yoksa suni çimde mi diye. Sonuçlarını da paylaşmış.


GEÇMİŞTE TEK BİR ÖRNEĞİ YOK 
 Köşemden önce bu bilgiyi aktarayım. Geçmişte oynanan bazı Play-Off maçları ve oynandığı sahalar şöyle: Zara Belediye-Zonguldak: Cebeci İnönü, Etimesgut-Sincan Bel: Ostim, Bayburt-Mardin: Malatya İnönü. Tire-İzmir: İzmir Atatürk, Ceyhan-Niğde: Tevfik Sırrı Gür, Edirne-Çatalca: Tekirdağ Namık Kemal, Çide Madran-Manisa Bel: İzmir Atatürk, Arnavutköy-Halide Edip Adıvar: Vefa. Görüldüğü gibi sahaların tümü çim zeminli. Bir ilave bilgi aktarayım, Derincespor ile Beyköy Belediye arasındaki Play-Off maçı da Ankara’da doğam çim zemindi sahada oynanmıştı. Bugüne kadarki Play-Off maçları doğal çimde oynatılmışsa, bugün suni çim nereden çıktı diye sormak gerekir. TFF yönetim kurulu üyesi, Amatör Kurul Başkanı Ali Düşmez, neye dayanarak, neden sentetik saha çıkışı yaptı, anlamakta güçlük çekiyorum. 


NE DEĞİŞTİ, GEREKÇESİ NE DİYE SORARLAR
Düşmez geçmişteki uygulamaları düşünmeden mi konuştu, yoksa bu sezona dair farklı bir uygulamayı mı işaret etti? Peki, böyle bir şey olabilir mi? Düne kadar doğal çimde oynat, bugün suni çimi gündeme getir. Ne değişti, gerekçesi ne diye sorarlar adama. Geçmişteki uygulamalar net olarak göstermiştir ki, Play-Off maçları doğal çim zeminli, kapasitesi yüksek sahalarda oynatılıyor. Bu sezon için bu kuralı, kriteri değiştirmek söz konusu olamaz, olmamalı. Geçmişte örneği yoksa yeni bir icat çıkartır gibi Play-Off maçını sentetik çime veremezsiniz. Böyle bir hakkınız olamaz. Mutlaka İstanbul’un etkili bir lobisi vardır. Sonuçta TFF’nin merkezi İstanbul’da. Ancak göz göre göre, hiç örneği yokken sırf İstanbul takımına yarasın diye böyle bir uygulama yapılamaz.
Sonuç şudur:  Play-Off maçı doğal çim zeminli, seyirci kapasitesi yüksek bir sahada oynanacak. Kabul edilebilir tek gerçek budur. Aksini kimse aklının köşesinden geçirmesin. Bu konu da artık kapanmıştır.  


Demirspor camiasında bu açıklama onay görmez

En başından, altını çizerek Kocaelispor’un Hereke Yıldız ile Demirspor arasında bir ayırım, tercih yapması gibi bir durumun söz konusu bile olamayacağını belirtmek isterim. Başkan ve yönetimi, teknik ekibi, futbolcuları çok iyi tanıdığım, inandığım ve güvendiğim için bu kadar kesin konuşuyorum. Hereke’ye puan verip kurtaralım, Demirspor düşsün veya tersi gibi bir düşünce, zihniyet Kocaelispor’un içinde olamaz. Tam aksi Kocaelispor tüm kent takımlarına eşit mesafede olma konusunda gereken hassasiyeti göstermiştir. Bunun aksini kimse söyleyemez.
 

KIZGINLIK ANINDAKİ SÖZLER DEĞİL
Tüm bu gerçekler ortada dururken, Demirspor ikinci başkanı Bülent Yener Aykurt’un dünkü gazetemizde yer alan açıklamaları, daha doğrusu suçlamaları kabul edilebilir, anlaşılır gibi değildir. Yener maç biter bitmez beni arayıp zehir zemberek açıklamalar yaptı. Kızgınlık anında pişman olabileceği şeyleri söylemiş olabileceğini kendisine hatırlatıp, “Abi bu gece düşün, yarın konuşalım” dedim.  Ertesi gün öğlen saatlerinde görüştüğümüzde aynı şeyleri tekrarladı ve özellikle yazmamı istedi.


ÇOK AĞIR SUÇLAMALAR 
Yener’in öncelikli tepkisi çıkartılan kadroya. Kendilerine çıkan kadrodaki 6 as oyuncunun Hereke maçında oynamadığını belirterek, bu duruma isyan ediyor. Gerekli hassasiyet gösterilmediği için teknik heyeti uyarmayan yönetimi suçluyor. İşin en kötü, acı yanı Yener’in bu işte bir kasıt, art niyet olduğunu düşünmesi. “Dostluğumuz yara aldı, darbe gördü” diyor Demirspor ikinci başkanı, yetinmiyor , “Profesyonel lige çıkınca bizden aldıkları futbolcuların evraklarını istemek için hangi yüzle gelecekler ?” diye ekliyor. Çok ağır sözler, suçlamalar bunlar.
 

SAKATLIK RİSKİNE KARŞI ÖNLEM 
Konuya dair teknik direktör Ergun Ortakcı’nın söylemleri çok önemli. Ortakcı, üstlendikleri vizyon gereği kazanmaları gerektiğini, bunun mahcubiyetini yaşadığını belirtiyor ve as futbolcuları suni çimdeki sakatlık riskine karşı sahaya sürmediğinin altını çiziyor. Bakarsanız, iki hafta önceki yine sentetik çimdeki Arnavutköy maçında da Ortakcı as oyuncuları aynı riske karşı oynatmamıştı. Son derece haklı bir gerekçe bu.  Çünkü Kocaelispor’un öncelikle düşünmesi gereken Play-Off maçı.  


CAMİADA ONAY GÖRMEZ 
Maçtan çıkan skoru sadece Kocaelispor’un kadrosuna bağlamak da doğru değil. Hereke sahasında iyi sonuçlar alıyor, üstelik zemin suni çim. Ayrıca bence en önemli nokta Hereke’nin fikstür şansı. Kocaelispor’un dinlenmeye çekildiği, en bitkin döneminde oynandı bu maç. Yoksa başka şartlarda olsaydı Kocaelispor öyle veya böyle maçı alırdı. Demirspor ikinci başkanı Yener, olaya sıraladığım bu açılardan bakabilseydi o talihsiz, yakışıksız açıklamayı yapmazdı. Üzüntüyle, kızgınlıkla karşıladık bu açıklamayı. Her ne kadar kulübün ikinci başkanı olsa da, Yener’in açıklamasının camiada onay göreceğine inanmıyorum.  

Bu yazı toplam 157591 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum