1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Alacaklılarla helalleşilmeli
Alacaklılarla helalleşilmeli

Alacaklılarla helalleşilmeli

Önceki akşam Kocaeli TV’de iki konuğumla Kocaelispor FK projesini konuştuk. Cenap Yener ile Murat Son’du konuklarım. 7-8 kez yönetim kurulunda yer alan, Kocaelispor’un borcundan dolayı evine

A+A-

Önceki akşam Kocaeli TV’de iki konuğumla Kocaelispor FK projesini konuştuk. Cenap Yener ile Murat Son’du konuklarım. 7-8 kez yönetim kurulunda yer alan, Kocaelispor’un borcundan dolayı evine haciz gelen Cenap Yener, tartışılan projeyle ilgili, “ Kocaelispor’un mevcut haliyle faaliyetlerini sürdürmesi sonuna kadar zorlanmalı. Ancak bu olmuyorsa Kocaelispor FK projesi hayata geçirilebilir. Ancak önemli bir nokta var. Kocaelispor’da birçok kişi alacaklı. Kulüp kapanırsa bu alacaklar siliniyor. Alacaklı borcunu tahsil edemiyor. Bu doğru değil. Mutlaka alacaklılarla görüşülmeli. Durumumuz bu, sana şu kadar verebiliriz diyerek alacaklılarla helalleşilmeli. Kimsenin ahı alınmamalı” dedi.

Helalleşme için bütçe ayrılmalı

Sevgisi Yener çok haklıydı. Kesinlikle bu yapılmalı. Bir sürü esnaf, işadamı, sporcu, antrenör, personel kulüpten alacaklı. Kulübü kapatıp bu borçları ödemiyorum demek olmaz. Elbette ki borcun tamamına ödemek gibi bir durum olamaz. Ancak ortak bir noktada buluşulur. Bir antrenörün kulüpten 100 bin TL alacağı vardır. Kulübü kapatıyoruz, sana 20 bin TL verebiliriz dersin. Karşı taraf razı olur. Helalleşilir. Muammer Çelik ve arkadaşları bu kulübe transfer izni almak için ceplerinden dünyanın parasını verdiler. Geleceklerini tehlikeye attılar. Kulüp kapanınca bu alacak siliniyor. Çelik ve arkadaşları yasal olarak beş kuruş alamıyor. Yazık günah değil mi? Çağırırsın Muammer Çelik’i, oturur bir rakamda anlaşırsın. Zaten alacaklılar zorluk çıkartmaz. Sonuçta kulüp kapanıyor, zaten yasal olarak hiç para alamayacak. Kocaelispor FK kurulmadan önce mutlaka alacaklıların tamamıyla helalleşmek gerekir. Yeni projeye onay veren Büyükşehir Belediyesi mutlaka bu helalleşme için bütçe ayırmalı. Alacaklılarla helalleşmeden Kocaelispor FK kurulmamalı.

“Nakil kalp, gerçeği gibi olmaz”

Canlı yayında sevgili Murat Son da yeni projeyle ilgili önemli mesajlar verdi. Son, Kocaelispor FK projesine kesinlikle karşı. Yola Kocaelispor adıyla devam edilmesi, mevcut kadronun desteklenmesi gerektiğini söyledi. Araya girdim, Kocaelispor kapanmıyor, sadece kalbi tekleyen hastaya sağlam kalp takılıyor dedim. Sevgili Son, bu sözlerim üzerine, “Nakil edilen kalp, gerçek kalbin yerini tutmaz. Nakil edilen kalp gerçeği gibi olmaz, sağlıklı çalışmaz” şeklinde bilimsel bir yaklaşımda bulundu.

Yener ve Son’un görüşleri, önerileri bunlar. Bence altı çizilmesi gereken mesajlar. Tüm kamuoyu bilgilensin düşüncesiyle köşeme aldım.

Devlet borcunun eski yöneticilere ödetilmesi haksızlık mı?

Bir görüş var: “İyi niyetle görev yapan eski yöneticilerin ne günahı var da devlet borçları onlara ödetilecek. Bu haksızlık olur” Aynı görüşte değilim. Neden değilim, iki çarpıcı örnekle açıklayayım. Birincisi gerek basın olarak biz, gerekse Rafet Kırgız başkanlığındaki yönetim, eski yöneticilere çağrı yaptık. Devlet borçları yapılandırılıyor, gelin katkı verin dedik. Ne basının, ne yönetimin bu konudaki çağrısına eski yöneticiler cevap vermedi. Bir anlamda konuyla ilgilenmediler, kayıtsız kaldılar. Büyük çoğunluğu nasılla bu kulüp kapanmaz, fatura bana çıkmaz düşüncesindeydi diye tahmin ediyorum. Dolayısıyla eski yöneticilerin borcun ödenmesi için yapılan çağrıya kayıtsız kalmaları, devlet borcunun eski yöneticilere ödetilmesinin haksızlık olduğu yönündeki görüşe katılmamamın ilk nedeni.

Saral yönetimi ödedi, diğerleri boşverdi

İkinci ve asıl nedene gelince. Bakıyoruz 1991’den bu yana kulübü yönetenlerin borç çizelgesine. Bir tek İbrahim Saral döneminde vergi ve SSK gibi devlet borçlarının ödendiğini görülüyoruz. Saral ve yönetimi, gerek gelen kaynaklarla, gerekse kendi yarattıkları kaynakla dönemlerine ait devlet borçlarını ödemişler. Gelen her yönetimin öncelikle bu borcu ödemesi gerekiyordu. Sirmen dönemi, Gürkan dönemi o kadar büyük kaynaklar yaratıldı. Bir türü futbolcu alındı, teknik adamlara dünyanın parası verildi. Transfere para var, devlet borcuna yok. Olur, mu böyle bir şey. Gelen yönetimlerin öncelikle görevi, sorumluluğu dönemlerine ait devlet borçlarını ödemek olmalı. İbrahim Saral dönemi bu yapılmış, diğer dönemler yapılmamış. Saral devlet borcunu önemsemiş, diğerleri bana ne demiş? Dün devlet borcunu ödemezsen, bugün karşına o fatura çıktığında bağırıp çağırmayacak, hiç ağlamayacaksın. Adama sorarlar, neden döneminde devlet borcunu ödemedin diye.

Kusuru bakmasınlar, bu faturayı ödeyecekler

Kuşkusuz öncelikle o dönemin başkanları bu işten sorumlu. Kaynağı kullandıran başkanlardı zira. Ancak yöneticiler de Başkan’ı devlet borçlarının ödenmesi konusunda uyarması, bu ödemelerin yapılmasını sağlaması gerekirdi. Sonuç olarak vergi borçlarının eski yöneticilere fatura edilmesinde bir haksızlık görmüyorum. Zamanında iyi niyetle görev yapmış olabilirler ama yükümlü oldukları devlet borçlarını da ödemeleri gerekiyordu. Bu ödemeleri yapacak kaynakları da vardı. Önemsemediler, bizden sonra ödeyen çıkan diye düşündüler. Borçlarına sadık olmadılar. Kusura bakmasınlar faturayı ödeyecekler.

Ne kadar kira parası geldi, ne kadarı Kocaelispor’a aktarıldı?

Dün öğlen saatlerine doğru bir telefon aldım. İsmi bende saklı, bir Büyükşehir yetkilisi bir şeyi araştırmamı, sorgulamamı istedi. Hayırdır deyip merakla sordum. Konu Büyükşehir’in Sefa Sirmen Tesisleri’yle ilgili KEV’e ödediği kira.

En son bu konuda Serhan Gürkan döneminde önemli gelişmeler olmuştu. Yapılan girişimler, görüşmeler sonrasında KEV, Büyükşehir’den mahkeme kararıyla aldığı kira bedelinin önemli bir kısmını Kocaelispor’a kaynak aktarmıştı. Sonrasında yaklaşık iki yıl geçti, bu kira konusu gündeme gelmedi. Büyükşehir yetkilisi şöyle dedi:“ O dönemden bu yana kira ödemelerine devam edildi. KEV bu dönem içerisinde ne kadar kira parası aldı, ne kadarını Kocaelispor’a aktardı. İlgili kurumlara bunları sorun, cevaplarını alın”

Büyükşehir yetkilisi rica etti. Biz de buradan soralım o zaman ilgili kurumlara. Gürkan sonrasında KEV, Büyükşehir’den ne kadar kira parası aldı, ne kadarını Kocaelispor’a aktardı? Tüm kamuoyu bu soruların yanıtını merakla bekliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.