1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Alikahya’da POSCO’ya tepki
Alikahya’da POSCO’ya tepki

Alikahya’da POSCO’ya tepki

Yuvam Akarca İnsanca Yaşam Meclisi, Güney Koreli Pohang Iron And Steel Company (POSCO), Kibar Holding ve Daewoo International ortaklığıyla Kocaeli’ye kurulması planlanan yassı paslanmaz

A+A-

Yuvam Akarca İnsanca Yaşam Meclisi, Güney Koreli Pohang Iron And Steel Company (POSCO), Kibar Holding ve Daewoo International ortaklığıyla Kocaeli’ye kurulması planlanan yassı paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesisini protesto etti.

Yuvam Akarca Mahallesi’nde bir araya gelerek “Yuvam Akarca İnsanca Yaşam Meclisi”ni oluşturan grup, İş Merkezi’ndeki Extreme Cafe’de basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama metnini okuyan Niyazi Civelek, bilim adamlarının sağlıklı toplumu tanımladıklarında temiz çevre koşulunu ana maddelerden biri olarak ele aldığını söyledi. Çevre ve insan sağlığı konusundaki kaygıların, işin yapılış şekli ve ilkelerini yeniden şekillendirdiğini ifade eden Civelek, POSCO, Kibar Holding ve Daewoo International’ın Alikahya beldesinde kuracağı demir çelik tesislerinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısının 24 Nisan’da yöre halkının yoğun tepkisi nedeniyle yapılamadığını anımsattı. POSCO yetkililerinin, yöre halkının haklı ve meşru talepleri karşısında zor durumda kaldığını öne süren Civelek, şirket yetkililerinin ikna turlarına başladığını iddia etti.

Civelek, şöyle konuştu: “POSCO vatandaşları ve yetkilileri ikna turlarında sonuç alamayınca yerel basın ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini Güney Kore’deki tesislerini gezdirme adı altında seyahate davet etmiş ve bu geziye giden grupla ziyaretler gerçekleştirilmiştir. POSCO yetkililerince planlanan bu seyahatin amacının, aleyhlerine oluşan havayı basın aracılığıyla tersine çevirmek ve kent kamuoyunu yanıltmak olduğu açıktır. Geziye giden yerel basın temsilcilerinin yaptığı yayınlar halkın iradesini yok saymak anlamına gelmektedir. Çünkü yöre halkı 24 Nisan’daki ÇED toplantısında kesin iradesini ortaya koymuş ve POSCO’ya hayır demiştir.”

POSCO yetkililerinin ikna çabalarının boşuna olduğuna dikkati çeken Civelek, şöyle devam etti: “Dünyanın kabul ettiği bilimsel bir gerçekle karşılarındayız. Bu demir çelik sanayisinin en çok enerji tüketen ve kirletici unsurları yüksek olan tesislerin başında geldiği gerçeğidir. Zaten POSCO yetkilileri bunu inkar edemiyorlar ve ‘Biz kirletmeyeceğiz’ demiyorlar, ‘Biz daha az kirletiriz’ iddiasını dile getiriyorlar. Biz çevre kaygısıyla sanayi tesislerine ön yargılı yaklaşan insanlar değiliz. Kentimiz sanayi kentidir. Sanayinin istihdam, iş ve aş olduğunu en iyi bilenleriz. Ama biz bir gerçeği biliyoruz ki, plansız sanayileşme kanserdir, asit yağmurlarıdır ve tarım alanlarının yok edilmesidir. Bu gerçekten hareketle tekrar diyoruz ki, POSCO’ya karşı çıkmak yaşam hakkına sahip çıkmaktır. Bizler yaşam hakkımızı savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.