1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Alın size akıl!..
Alın size akıl!..

Alın size akıl!..

Bir dönem Kocaeli Gürünlüler Derneği Başkanı olan, şimdilerde aynı derneğin Denetleme Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Kaya Moroğlu’yla iyi bir dostluğumuz var. Gazeteye gelir, çayımızı içer,

A+A-

Bir dönem Kocaeli Gürünlüler Derneği Başkanı olan, şimdilerde aynı derneğin Denetleme Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Kaya Moroğlu’yla iyi bir dostluğumuz var. Gazeteye gelir, çayımızı içer, telefon sohbetlerimiz olur. Zaman zaman yazdıklarını paylaşır bizimle. Anadolu insanının o duyarlı yanını yansıtır bize.

Geçtiğimiz  günlerde yeni bir paylaşımını, daha doğrusu gözlemini yolladı. Bana da oldukça ilginç gelen, bence de çok güncel olan bir konu ve bu nedenle sizinle de paylaşayım istiyorum…

“Ben Kaya Moroğlu. 1956 Gürün, Eski Bektaşlı köyü doğumluyum. Ülkemizi ve insanlığı ilgilendiren önemli bir konuyu sizlerle paylaşmak, fikirlerimi yazmak gereği duydum” diye başlamış ve şöyle sürdürmüş;

“Hepimizin bildiği gibi, dış ülkelerden hayvan ve et ithalatı yapılmaktadır. Bu konu beni derinden üzüyor. Nedeni açık; bizim ülkemiz hayvancılığa, hayvan yetiştirmeye uygun bir ülkedir. Öyleyse yanlış nerede?

Bence yanlış olan, hayvan yetiştiricisi ve çobanlara önem vermememizden kaynaklan bir sorun var ortada.

10. 8. 2010 tarihinde, bir düğün nedeniyle köyüme gittim. Gelin aldığımız köy ile bizim köy arasında 70 km uzaklık var. Bu yolu geçerken, dağlarda ve otlaklarda yeteri kadar hayvan göremedim. Bunun üzerine, köylünün ileri gelenlerine ve ağalarına sordum. Bugüne dek hep kendilerini dinlediğimizi belirttim. Bir de bir çobanın ağzından dinlemek istediğimi söyledim.

Beni bir çobanla görüştürdüler. 35 – 40 yaşlarındaki çobanla sohbetimiz oldu biraz. Çobana;

“Senin çoban olduğunu söylediler doğru mu” diye sordum. O da;

“Doğrudur” diye yanıtladı beni ve sürdürdük konuşmamızı;

“Halinden memnun musun?”

“Halimden hiç memnun değilim. Çobanım ama ben de insanım.”

“Peki, size maaş mı vermiyorlar yoksa insan gibi mi davranmıyorlar? Kaç para maaş alıyorsun?”

“ 1200 TL civarında aylığım geliyor ama, sosyal güvencem olmadığından çobanlık mesleğine devam etmek istemiyorum ve sosyal güvencesi olan bir yere müracaat ettim. Bana ayda 600 TL civarında para verirlerse, keçeyi ağanın önüne atıp gideceğim.”

Bu sözün üzerine aklıma şu geldi; devletimiz, çobanların sosyal güvence primlerini ağalara bırakmadan, Kocaeli bölgesindeki çıraklık okulundaki çıraklar gibi ödeyemez mi?

Bu düşüncemi Et ve Balık Genel Müdürü, hemşerim Bekir Ulubaş ile paylaştım. Sevgili hemşerim Bekir Ulubaş bu görüşlerimi kişisel olarak çok olumlu bulduğunu, ilgili makamlara ileteceğini söyledi. Çok mutlu oldum. Benimki yalnızca bir vatandaşlık görevi ve önerisiydi…”

Sayın Moroğlu’nun notları böyle. Siz ne dersiniz bilemem artık ama, hiç de yabana atılacak bir fikir değil gibi geldi bana…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.