1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Alkışlarla uğurlandı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Alkışlarla uğurlandı

A+A-

Perşembe günü akşamı, kendi dönemindeki son Belediye Meclisi toplantısının ardından Başkan İbrahim Karaosmanoğlu Antikkapı’da veda toplantısı düzenledi.

Toplantıya katıldım. Ama TV’de canlı yayın program olduğu için Sadun Çetin ile birlikte erken ayrıldım. Eleştirisel gözle bakarsanız, söyleyecek çok söz bulabilirsiniz. Gelmeyenler vardı. Gelip, soğuk duranlar vardı. Başkan’la zoraki el sıkışanlar vardı. Bütün bunlar, AK Parti’nin kendi içinde ilimizde yaşadığı sıkıntıların açık örnekleriydi.

Ancak ben işin bu tarafında değilim. Dile kolay, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı 15 yıl yapmak. Karaosmanoğlu yeniden aday gösterilse, hiç kuşkusuz yine çok büyük oy farkı ile kazanırdı. Şimdi, hiç seçim kaybetmeden, hatta her girdiği seçimde daha fazla oy alarak gidiyor.

Yine olaya eleştirisel gözle bakarsanız, söyleyecek çok söz var. Size göre 15 yıl başarısız geçmiş olabilir. Kocaeli vakit kaybetmiş, kaynaklarını kaybetmiş, kimliğini kaybetmiş diye düşünebilirsiniz. Ama Kocaeli’nin 15 yıl boyunca bir ağabey tarafından, kendi fıtratına göre olabildiğince adil yönetildiğini, özellikle çevre konularında önemli kazanımlar elde ettiğini de söyleyebilirsiniz.

Kocaelispor’dan girer, bugün gelinen noktada kentin marka değerini kaybetmesinden çıkabilirsiniz. Ama ben, Karaosmanoğlu döneminde, en azından, O’nun bilgisi ve dahli ile istismar yapıldığına şahsen inanmam. Birileri, Başkan’ın ve yakınlarının ekonomik durumu ile ilgili çok şeyler yazıp, söyleyebilir. Ben, evlerine misafir olmuş biriyim. Yaşamının tevazusunu biliyorum. Karaosmanoğlu’nun şahsen lüksle, şatafatla ilgisi olmadığını, büyük paralara ihtiyaç duyan hırslı bir insan olmadığını biliyorum.

Ne yaptı İbrahim Karaosmanoğlu 15 yılda? Bence kendisi ve mensubu olduğu siyasi misyon adına en büyük başarısı, Kocaeli kentini, Türkiye’nin en batısındaki en mutaassıp, en AK Partili il yapmış olmasıdır. Kentte, yüzde 60-40’lık bir siyasi yapı oluşmasını bilerek veya bilmeyerek sağladı. Bizim gibi insanların, 15 yıl öncesinde alıştığı İzmit’teki yaşam biçimini değiştirdi. Örnek, Fuar alanının geldiği durumdur. Daha önce her köşesinde içki içilen, şarkı söylenen bir alanı; her köşesinde ibadet yapılan bir alan haline getirdi.

Kimi zaman bazı olaylara çok kırıldı, çok kızdı. Ama kendisine has insani sakinliğini ve duruşunu hiç bozmadı. Bu kentte bir akil adam, bir sakin güç olarak kalmayı başardı. Size göre başarısız, bana göre başarılı olabilir. Şu konuda başarılı, bu konuda başarısız olduğunu düşünebilirsiniz.

Ama İbrahim Karaosmanoğlu, bence Adam gibi Adamdı. Öyle geldi, önceki akşam öyle veda etti. Salondan dostlarının alkışları ile uğurlandı.

Emeklilik hayatında sağlık, mutluluk diliyorum. Karaosmanoğlu, bu kentte yaşadığı sürece, gerektiğinde fikrine başvurulacak en önemli akil adamlardan biri olarak kalacaktır diye düşünüyorum.

 

Saadet İzmit adayı Özen: “Sibel Hanım’la yarışıyorum”

İzmit Belediye Başkanlığı için yarışan Cumhur İttifakı adayı Sibel Gönül ve Millet İttifakı adayı Fatma Kaplan Hürriyet, elbette ön planda gözüküyorlar. Ama bir de Saadet Partisi adayı Ahmet Özen var.

Ahmet Özen 1974 Karamürsel doğumlu. Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu. Eğitimci. Halen Türkiye’nin 6 farklı illerinde okulu bulunan bir kurumun genel müdürü. Eğitimci, öğretmen.

Ahmet Özen’le, Milli Görüş Siyasetinin gençlik kolları olan AGD’nin Başkanlığı döneminden tanışırız. Bu dönem de İzmit Belediye Başkanlığı için çok iddialı.

İşimiz gereği bu seçim döneminde herkesle, bütün adaylarla görüşüyoruz. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Anlattıkları en rahat dinlenebilen, konuştukları en mantıklı şeyler olan adayların başında Ahmet Özen gelir. Ziyareti sırasında uzun uzun konuştuk. Öyle palavradan değil. Ahmet Özen, inanmış şekilde iddialı ve seçimi kazanacağına inanıyor.

…………………..

Siyasette hep Milli Görüş çizgisinde kalan Ahmet Özen, daha önce 2 kez Belediye Başkan adayı, 2 kez de milletvekili adayı olarak seçimlere girmiş. Bu 5’nci adaylığı. Özen, “En çok ilgi gördüğüm, en çok halktan pozitif enerji aldığım seçim bu seçim. Ben sokakları geziyorum. Evleri geziyorum. Bu seçimi kazanabileceğimi görüyorum.” dedi.

Saadet İzmit Adayı Ahmet Özen’in önemli tespitleri var. İzmit’teki seçim ortamını şöyle değerlendiriyor:

“-AK Partililer, özellikle CHP adayı Fatma Hanım’ı önde, iddialı gibi gösteriyorlar. Çünkü seçim günü pusulayı önüne koyan vatandaşın, 6 ok’tan korkup, kendilerine yöneleceğine inanıyorlar. Oysa Sibel Hanım’ın asıl rakibi benim. 31 Mart’ta Sibel Hanım seçilirse, İzmit halkının yüzde 40’ı üzülür. Fatma Hanım seçilirse, yüzde 60’ı üzülür. Ben seçilirsem, kimse üzülmez. Ben bu seçimi kazanabileceğimi görüyorum. CHP’den korkanlar, ama değişim isteyenler bana oy verecekler. Göreceksiniz, AK Parti, CHP, MHP tabanından, hatta HDP tabanından oy alacağım. Yahya Kaptan’dan da çok oy alacağıma inanıyorum.”

…………………

Ahmet Özen, nasıl çalıştığını da şöyle anlattı:

“-Ben yola 40 tane davamıza inanmış arkadaşımla çıktım. Önce teşkilatı yanıma aldım. Hepsi gönüllü olarak çalışıyor. AK Parti içinde de CHP içinde de adaylarla teşkilatlar arasında kopukluklar var. Bizde yok. Ben geçen dönem Karamürsel adayı oldum, yüzde 21 oy aldım. Sadece 45 gün çalışmıştım. Şimdi İzmit’te sokak sokak, ev ev çalışıyoruz. Rüzgarın arkamdan estiğini çok iyi hissedebiliyorum.

…………………

Özen’e projelerini sordum. “Benim bütün projelerim insan kaynaklı. Bu kentin en önemli değerinin de insanları olduğuna inanıyorum. Öyle büyük vaatlerle yola çıkmadım. Ama bu kenti yaşanabilen, insan onurunun her alanda korunduğu bir kent haline getireceğim. Bana vatandaşların önerdiği, göreve gelince hemen uygulayacağım bir projemi anlatayım:

“Şehir içi toplu taşıma araçlarına bindiğinizde, Kent Kart’ın içinde kontör bitmişse, makinaya okuttuğunuzda (yetersiz bakiye) yazıyor. Bu çok onur kırıcı bir durum. Ben Kent Kart firması ile görüşeceğim. Kartın bakiyesi yetersizse, makinanın ekranında (Canın sağ olsun) yazacak. Vatandaşın kartına da birkaç kontör eklenecek, daha sonra kart yüklenirken, ödünç verilen bu kontörler kesilecek. Kimse şehir içi aracında mahcup olmayacak.”

Ahmet Özen, kendisini tanıyan herkesin seveceği, herkesi ikna edebilecek türden bir aday. Çok inançlı. Sohbeti de hayli keyifliydi. Başarılar diledim.

 

yorum--ahmet-ozen.jpg

İKİ AHMET ARASINDA- AK Parti’nin 2009 yılındaki İzmit adayı Ahmet Kul (solda) ve şimdiki adayı Ahmet Özen’in arasında dilek tuttum. Tabii, bu dönemde dilek de siyasi oluyor. Şimdilik, ne dilediğim bende kalsın. Ama Ahmet Özen’in ihmal edilemeyecek bir aday olduğunu anladım.

 

DUVAR YAZISI

Pazar’da göbek marul

3 TL’den satılıyor. Artık

şöyle acılı çiğ köftenin

bile tadı kalmadı.

Bu yazı toplam 2267 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum