1. YAZARLAR

  2. Mehmet SÖNMEZOĞLU

  3. Allah’ın kutlu elçilerine saygı(1)
Mehmet SÖNMEZOĞLU

Mehmet SÖNMEZOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

Allah’ın kutlu elçilerine saygı(1)

A+A-
İnsanların yaratılış gayelerine uygun bir hayat sürdürebilmeleri, dünya ve ahiret mutluluğunu elde edebilmeleri için bir rehbere ihtiyaçları vardır. Çünkü insanın yaratılıştan sahip olduğu akıl, zeka, idrak gibi yetenekleri sınırlıdır. Her insanın kendi başına herşeyi bilmesi ve anlayabilmesi mümkün değildir. İşte bu nedenle, yarattığı kullarını en iyi bilen ve onların iyiliğini dileyen sonsuz rahmet sahibi Yüce Allah, insanlara kendi içlerinden doğruyu-yanlışı, iyiyi-kötüyü, faydalıyı-zararlıyı öğretecek ve onlara kurtuluş yollarını gösterecek peygamberler göndermiştir. 
Peygamberler, Allah’ın insanlar arasından seçtiği mümtaz şahsiyetlerdir. Peygamberlik istemeyle ve çalışmayla elde edilemez. Kur’an’ın ifadesiyle, “Bu, Allah’ın lütfudur. Onu dilediğine verir.”(Cum‘a, 62/4)
Kendilerine peygamber gönderilmeyen hiçbir topluluk yoktur. (Yûnus, 10/47; Nahl, 16/63; Fâtır, 35/24)Peygamberlerin ilki Hz. Âdem (a.s.), sonuncusu ise Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’dir. Bunlar arasında Kur’an’da bildirilen ve bildirilmeyen pek çok peygamber gönderilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de peygamberlerin sayısı konusundaherhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bir hadis-i şerifte 124.000 peygamberolduğuhaber verilmektedir.(Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 266) Kur’an’da 25 peygamberin ismi geçmektedir.Bunlar: Âdem, İdris, Nuh, Hûd, Salih,Lut, İbrahim, İsmail, İshak, Ya‘kub, Yusuf, Şuayb, Harun, Musa, Davud,Süleyman, Eyyub, Zülkifl, Yunus, İlyas, Elyesa‘, Zekeriyya, Yahya, İsa ve Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s.)’dir. Kur’an’da Üzeyir,Lokman ve Zülkarneyn isimleri de zikredilmektedir,fakat bunlarınpeygamber olup olmadıkları kesin belli değildir.
Allah tarafından seçilmiş en hayırlı ve en faziletli insanlar olan peygamberlerin bazı sıfatları vardır. Bu sıfatlar şunlardır:1.Sıdk: Peygamberlerin doğru sözlü ve dürüstolmaları demektir. 2.Emanet: Peygamberlerin hepsi emin vegüvenilir kişilerdir. 3.İsmet: Allah, peygamberlerigünah işlemekten korumuştur.4.Fetânet:Peygamberlerin akıllı, zeki ve feraset sahibi olmaları demektir.5.Tebliğ: Peygamberlerin en önemli görevleri ilâhî emirleri dosdoğru bir şekilde insanlara bildirmeleridir. 
İslam dinine göre; peygamberler arasında bir bütünlük ve süreklilik mevcuttur. Bütün peygamberler kendilerinden önce gelenleri tasdik etmiş, sonra gelecek olanı da müjdelemişlerdir.Hz. Musa, Hz. İsa’yı müjdelemiş, Hz. İsa da Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in geleceğini müjdelemiştir. Kur’an’da şöyle haber verilmektedir: “Hani, Meryem oğlu İsa, “Ey İsrailoğulları! Şüphesiz ben, Allah’ın size, benden önce gelen Tevrat’ı tasdik edici ve benden sonra gelecek,Ahmed adında bir peygamberi de müjdeleyici (olarak gönderdiği) peygamberiyim” demişti.”(Saff, 61/ 6)Hak dinlerin esası bir olduğuna ve peygamberler de birbirlerini tasdik ederek geldiklerine göre Hz. Muhammed (s.a.s.)’i peygamber olarak kabul eden bir kişi, ondan önceki bütün peygamberleri de kabul etmiş olmaktadır.
Dinimizde bütün peygamberlere iman etmek Müslüman olmanın şartı sayılmaktadır. Müslümanlar olarak ayrım yapmadan bütün peygamberlere inanır, sevgi, saygı ve hürmet gösteririz. Peygamberlerden kimine inanıp, kimine inanmamak, saygısızlık ve hürmetsizlik yapmak akl-ı selim sahibi hiçbir insana yakışmaz. Hz. Mevlânâ şöyle der:“Peygamberler birbirlerini kabul ettiklerine göre, siz onlardan birisini kabul etmezseniz, hiçbirini kabul etmemiş gibi olursunuz.”
İnsanlığın Kurtuluş Rehberi Hz. Muhammed (s.a.s.) 
Allahu Teâlâ son elçi olarak Hz. Muhammed (s.a.s.)’i seçmiştir. Hz. Peygamber (s.a.s.)’i mükemmel bir dinile göndermiş, O’nu en büyük mucize ve hükmü kıyamete kadar geçerli olan Kur’an-ı Kerim ile desteklemiştir.Cenâb-ı Hak, O’nun ahlâkını övmüş(Kalem, 68/4), O’naKevser’i (Kevser, 108/1)veMakam-ı Mahmud’u vermiş(İsrâ, 17/79), O’nuİsrâ ve Mirac mucizesiyle taltif etmiştir. (İsrâ, 17/1)
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s.), âlemlerin rahmet peygamberidir. O, sadece bir topluluğa ve belli bir zamana değil, kıyamete kadar gelmiş ve gelecek bütün insanlara huzurun, mutluluğun ve kurtuluşun yollarını göstermek, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak üzere gönderilen son Peygamberdir. Efendimiz (s.a.s.)’in mesajları evrensel niteliktedir. Yani O’nun getirdiği esaslar insanların fıtratlarına ve her devirdeki toplumların ihtiyaçlarına ve beklentilerine uygundur. 
Yüce Allah, Hz. Peygamber (s.a.s.)’e itaati, kendine itaat etmiş olmanın şartı saymıştır.(Nisâ, 4/80) Hz. Peygamber (s.a.s)’e itaat, Allah’ın rızasını, sevgisini, rahmet ve mağfiretini kazanmanınyeğane yoludur.(Âl-i İmrân, 3/31) Allah Resûlüne itaat edenler altlarından ırmaklar akan cennetlere gireceklerdir. İsyan edenler ise, cehennemde ebedî olarak kalacaklardır.(Nisâ, 4/13-14)Allahu Teâlâ, Resûlüne itaati kendine itaat kabul etmek suretiyle O’nun değerini yüceltmiştir.

(Haftaya devam edecek)
Bu yazı toplam 435 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.