1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Almanya 2022'de nükleer enerjiyi terk ediyor
Almanya 2022'de nükleer enerjiyi terk ediyor

Almanya 2022'de nükleer enerjiyi terk ediyor

Alman hükümeti, atom enerjisinden çıkış tarihi olarak 2022 yılını belirledi. Başbakan Angela Merkel’in görevlendirdiği Atom Etik Komisyonu, nükleer enerjiyi terk etmenin 10 yıl içinde mümkün

A+A-

Alman hükümeti, atom enerjisinden çıkış tarihi olarak 2022 yılını belirledi. Başbakan Angela Merkel’in görevlendirdiği Atom Etik Komisyonu, nükleer enerjiyi terk etmenin 10 yıl içinde mümkün olduğunu açıkladı. Muhalefetteki Sosyal Demokratlar hükümetin kararına destek sinyali verirken, Yeşiller ise yeni ‘atom yasası’ taslağına bakmadan karar vermeyeceklerini açıkladı.

Hükümet ortakları Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Hür Demokrat Partisi, Almanya’daki nükleer santrallerin faaliyetlerine son verilmesiyle ilgili nihai bir karar verdi. Ülkedeki 17 nükleer santralin son kullanım tarihini 2022 olarak belirleyen hükümet, 2021 yılında tüm santrallerin faaliyetlerine son verileceğini, yaklaşık 3 santralin ise bir yıllığına elektrik yetersizliğine karşı tedbir amaçlı açık tutulacağını açıkladı. Böylece şimdiki hükümet, Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ve Yeşiller hükümetinin 2001 yılında kararlaştırdığı tarihe yakın bir karar almış oldu. Atom Etik Komisyonu da Almanya’nın gelecek 10 yıl içinde atom enerjisinden tamamen vazgeçebileceği kanaatini hükümete sunduğu rapora belirtti. Başkent Berlin’deki Federal Başbakanlık Binası’nda raporu hükümete sunan bilirkişi heyeti, yenilenebilir enerjiye geçişin daha başarılı olması için ülkedeki herkesi bu sürece dâhil etmeyi tavsiye etti.

Başbakan Angela Merkel (CDU) ise Etik Komisyonu’nun çalışmasını ‘enerji sistemini kökten değiştirmenin mümkün olduğunun kanıtı’ olarak değerlendirdi. “Geleceğin enerjisi daha emniyetli, ama aynı zamanda güvenilebilir ve ekonomik olmalı.” diyen Merkel, yenilenebilir enerjiye geçiş konusunda sağlanan uzlaşmanın diğer siyasi konularda mümkün olması temennisinde bulundu.

Muhalefet partilerden SPD, hükümetin 2022 teklifini destekleyeceği yönde sinyaller verdi. Parti çevrelerinden basına yansıyan bilgilere göre, Sosyal Demokratlar arasında şimdiki hükümetin Kırmızı-Yeşil hükümetin kararına geri dönmesine olumlu bakılıyor.

Yeşiller’in Eşbaşkanı Claudia Roth ise hükümetin teklifinde yoruma açık ve muallâkta kalan konuların mevcut olduğunu belirtti. Alman devlet kanalı ZDF’ye açıklama yapan Roth, bu konulara açıklık getirilmeden nihai bir karar vermeyeceklerini söyledi. Bundan dolayı Yeşiller, 6 Haziran’da Federal Bakanlar Kurulu'na sunulacak yasa değişikliği taslağını beklemeyi kararlaştırdı.

Uluslararası çevre kuruluşu Greenpeace ise hükümetin kararını eleştirdi. Merkel’in en hızlı bir şeklide atom enerjisinden çıkış sözü verdiğine dikkat çeken çevreciler, hükümetin aldığı kararı ‘atom enerjisinden sorumsuzca yavaş bir çıkış’ olarak değerlendirdi.

Hükümetin kararı nükleer santralleri çalıştıran enerji şirketlerini sevindirmedi. Enerji devi RWE’nin bir sözcüsü yasal imkânlardan yararlanma haklarının mevcut olduğunu belirterek, hukuki yollara başvurma ihtimalinin de bulunduğunu ima etti.

Almanya'daji nükleer santrallerin faaliyet süresini 8 ila 14 yıl arasında uzatma kararı alan Angela Merkel hükümeti, birkaç ay sonra patlak veren Fukuşima nükleer faciasından sonra geri adım atmak zorunda kalmıştı. İlk adım olarak 1980 yılından önce kurulmuş 7 santrali kapattıran Merkel, santrallerin güvenliği ve geleceği ile ilgili araştırma yapmak için Güvenlik Komisyonu ve Etik Komisyonu kurdurmuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.