1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Almanya’da yangın: Türk anne ve 7 çocuğu hayatını kaybetti
Almanya’da yangın: Türk anne ve 7 çocuğu hayatını kaybetti

Almanya’da yangın: Türk anne ve 7 çocuğu hayatını kaybetti

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Backnang kasabasında bir apartmanda çıkan yangın sonucu Türk anne ve 7 çocuğu hayatını kaybetti. Ailenin Afyonkarahisarlı olduğu öğrenildi. Almanya’nın Stuttgart

A+A-

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Backnang kasabasında bir apartmanda çıkan yangın sonucu Türk anne ve 7 çocuğu hayatını kaybetti. Ailenin Afyonkarahisarlı olduğu öğrenildi.

Almanya’nın Stuttgart şehri yakınlığındaki Backnang kasabasında bir apartmanda çıkan yangın sonucu aynı aileden 8 Türk’ün yaşamını yitirdiği bildirildi. Polis, sabah saatlerinde çıkan yangın sonucu ölenlerden 7’sinin çocuk olduğunu açıkladı.

Sabaha karşı 04.30 sularında başlayan yangın bir anda binayı alev topuna çevirdi.

Yangında hayatını kaybedenlerin isimleri ise şu şekilde aktarıldı: Anne Nazlı Özcan Soykan (40), Hatice Soykan (17), Yılmaz Soykan (14), Abdülkadir Soykan (8), İzzet Soykan (7), Yasin Soykan (6), Ahmet Soykan (3) ve Murat Soykan (6 aylık).

Yangın sonucu baba İbrahim Soykan’ın ise ağır yaralı olduğu öğrenildi.

Söndürme ve soğutma çalışmalarının tamalandığı ve binadan ölenlerin cenazelerinin çıkarılmaya başlandığı duyruldu. Yetkililerden edinilen bilgilere göre, binada 13 kişinin ikamet kaydı bulunuyor.

Ölen çocukların dayısı Satılmış Özcan, ölü sayısının 8 olduğunu söyledi. Afyonkarahisarlı acılı dayı, “dün gece yanan evde aile ziyaretinde olduklarını ve feci olayı duyunca şok olduğunu” ifade etti. Özcan, ”Kız kardeşimi ve yeğenlerimi kaybettim.” dedi.

BAŞKONSOLOS OLAY YERİNDE

Öte yandan olayın duyulmasından sonra Stuttgart Başkonsolosu Türker Arı, bölgeye intikal etti. Yangında hayatını kaybedenlerin yakınları ve Türk toplumuyla bir araya gelen Başkonsolos, gelişmeleri yerinde takip ediyor.

Başkonsolos Arı, konuyla ilgili Türk basınına yaptığı açıklamada ”Cenazeler henüz binanın içinde, asıl manzara cenazelerin binadan çıkarılmaya başlanmasıyla ortaya çıkacak.” dedi ve sayının bundan sonra netleşeceğini kaydetti.

Polisin öncelikli olarak ‘dışarıdan bir müdehaleyle yangının çıkmış olabileceği ihtimali üzerinde durmadığını’ daha çok doğal nedenler üzerinde yoğunlaştığını kaydeden Arı, ”Yangının asıl sebebi yetkililerin içeriye girip konuyu araştırmasıyla ortaya çıkacak.” şekilnde konuştu.

Başkonsolos Arı ayırıca, yangında yakınlarını kaybedenlerle dayanışma içinde olduklarını ve onlara her türlü desteği sağlamaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Almanya'daki yangının sobadan çıktığı tahmin ediliyor

Almanya'nın Stuttgart kenti yakınlarındaki Backnang şehrinde çıkan yangında ölen Afyonlu anne ve yedi çocuğunun dumandan zehirlenme ve yanma soncu hayatını kaybettiği bildirildi. Yangının arızalı olan bir sobadan çıktığının tahmin edildiğini ifade eden polis sözcüsü, yangının aşırı sağcılar tarafından yapılan bir kundaklama olduğu yönünde şimdilik bir ipucunun bulunmadığını söyledi.

Polis sözcüsü, yangında bir kadının ve 6 ay ile 17 yaşları arasında olan 7 çocuğunun hayatını kaybettiğini, cesetlerin evin birinci katında bulunduğunu belirtti. Ayrıca yangın sırasında büyük anne, dayı ve 11 yaşındaki bir erkek çocuğun itfaiye tarafından evin balkonundan kurtarıldığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Yangın çıkan evin altında Türk-Alman Kültür derneğinin bulunduğu ifade edilirken, burasının eski bir deri fabrikası olduğu kaydedildi.

Yangın sırasında evde bulunmayan baba Sami Soykan'ın fenalık geçirdiği ve hastanede sakinleştirilmeye çalışıldığı bildirildi.

Baden-Württemberg eyaletinin İçişleri Bakanı Reinhold Gall ve Türkiye'nin Stuttgart Başkonsolosu Mustafa Türker Arı ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici bugün olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Yangında hayatını kaybeden Soykan ailesinin üyeleri şöyle: Nazlı Özkan Soykan (40) Yılmaz (14), Abdulkadir (8) İzzet (7) Yasin (6) Ahmet (3) ve Murat ( 6 ay).

BAŞKONSOLOS ARI VE EYALET İÇİŞLERİ BAKANI GALL OLAY YERİNDE

Olayın duyulmasından sonra Stuttgart Başkonsolosu Türker Arı, olay yerine geldi. Yangında hayatını kaybedenlerin yakınları ve Türk toplumuyla bir araya gelen Başkonsolos, gelişmeleri yerinde takip etti.

Polisin öncelikli olarak ‘dışarıdan bir müdahaleyle yangının çıkmış olabileceği ihtimali üzerinde durmadığını’ daha çok doğal nedenler üzerinde yoğunlaştığını kaydeden Arı, ”Yangının asıl sebebi yetkililerin içeriye girip konuyu araştırmasıyla ortaya çıkacak.” şeklinde konuştu.

Başkonsolos Arı ayrıca, yangında yakınlarını kaybedenlerle dayanışma içinde olduklarını ve onlara her türlü desteği sağlamaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Yangın yerinde incelemelerde bulunan Baden Württemberg Eyalet İçişleri Bakanı Gall yaptığı açıklamada olayın çok yönlü olarak araştırıldığını yangının kesin çıkış nedeninin en kısa sürede ortaya çıkarılacağını dile getirdi.

BAŞBAKAN KRETSCHMANN VE BÜYÜKELÇİ KARSLIOĞLU İNCELEMELERDE BULUNDU

Akşam saatlerinde olay yerine gelen Büyükelçi H.Avni Karslıoğlu ve Eyalet Başbakanı Winfired Kretschmann incelemelerde bulundu. Daha sonar bir basın toplantısı yapan Büyükelçi Karslıoğlu ve Başbakan Kretschmann yangının çıkış nedeninin henüz araştırma safhasında olduğunu ifade ederek şu aşamada kesin bir bilginin mevcut olmadığını söyledi.

Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınları ile görüşerek taziyede bulunan Büyükelçi Karslıoğlu yaptığı açıklamada olayın Başbakan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanlığı ve ilgili bakanlıklarla paylaşıldığını ifade etti. Soğukkanlılıkla hareket edilmesi gerektiğini kaydeden Büyükelçi Karslıoğlu, yangının çıkış nedeninin araştırıldığı şu safhada spekülasyonlardan kaçınılması gerektiğine dikkat çekti.

Yetkililerin evde soba kullanıldığını tespit ettiğini söyleyen Büyükelçi Karslıoğlu, evin elektrik tesisatının çok eski olduğunu ve itfaiyenin tespitlerine göre evin planında da değişiklikler yapıldığının ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

THY CENAZELERİ TÜRKİYE’YE GÖTÜRECEK

THY Stuttgart Müdürlüğü de yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın cenazelerinin Türkiye’ye ücretsiz olarak taşınacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı: Alman makamları soruşturmayı hemen sonuçlandırmalı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Almanya’daki yangınla ilgili soruşturmanın bir an önce sonuçlandırılmasının beklenildiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada;"Almanya’nın Backnang şehrinde 10 Mart 2013 günü, sabah saatlerinde Türk ailelerin de yaşadığı bir binada çıkan yangında yedisi çocuk sekiz insanımızın hayatını kaybetmiş olduğunu derin üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Alman makamlarınca yapılan ön incelemeler sonucunda meydana gelen olayda herhangi bir ırkçı unsurun bulunmadığı Alman polis makamlarınca bildirilmiş olmakla beraber geçmiş yıllarda bazı vatandaşlarımızın ırkçı saiklerle çıkarılan yangınlar neticesinde hayatlarını yitirmiş olmaları nedeniyle, yangının nedeninin, çok yönlü olarak ciddiyet ve dikkatle araştırılması önem taşımaktadır. Bu itibarla, Alman makamlarının konu ile ilgili soruşturmayı bir an evvel sonuçlandırmalarını bekliyoruz.

Berlin Büyükelçimiz, Baden Wüttenberg Eyalet Başbakanı ile merhumların ailelerini ziyaret etmek ve olay hakkında bilgi almak üzere Backnang'a intikal etmiştir. Stuttgart Başkonsolosumuz da yangın mahallinde temas ve incelemelerde bulunmaktadır. Sözkonusu yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve Almanya'daki Türk toplumuna da başsağlığı ve sabır diliyoruz." ifadelerine yer verildi.

"Türkiye'de yaşayan Almanların başına bu hal gelseydi Alman devleti ne yapardı"

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Almanya’da 8 kişilik bir Türk ailesinin yanarak can verdiği olayla ilgili, “Allah korusun Türkiye'de yaşayan Alman vatandaşlarının başına bu hal gelseydi Alman devleti ne yapardı." diye sordu.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun şehadetinin 4. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen etkinliklere katılmak için Almanya'da bulunan Mustafa Destici yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinde 10 yıllardır yaşamakta olan Türk vatandaşların, çeşitli ayrımcılıklara maruz kaldığının bilindiğini ve Almanya başta olmak üzere bir çok ülkede ırkçı saldırılara ve cinayetlere kurban gittiğini hatırlattı.

Destici sözlerini şöyle sürdürdü: “Almanya'nın Stuttgart şehri yakınlığındaki Backnang kasabasında bir apartmanda çıktığı ifade edilen şüpheli yangın sonucu aynı aileden 8 Türkün yaşamını yitirdiği bir kişinin ise ağır yaralı olduğu bildiriliyor. Gurbetçilerimiz bu ülkelerde sahipsizdir. Hükümet konunun araştırılması için yetkili görevlilerini acilen bu ülkeye göndermesi gerekmektedir. Allah korusun Türkiye'de yaşayan Alman vatandaşlarının başına bu hal gelseydi Alman devleti ne yapardı."

Destici, elim olay nedeniyle Türkiye'ye dönüşünü iptal etti. Yetkililerden bilgi almak ve incelemelerde bulunmak üzere olay yeri olan Stuttgart şehri yakınlarındaki Backnang kasabasına giden Destici, yangında ölen 8 kişilik aileye rahmet geride kalanlara sabır, yaralı olan Türk vatandaşına ise şifa dileklerini iletti.

CHP, Almanya'daki yangın için heyet oluşturdu

CHP, Almanya'nın Backnang kentinde, 8 kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili bir heyet oluşturdu. Yangınla ilgili rapor hazırlayacak olan CHP heyeti, Almanya'ya hareket etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya'nın Backnang kentinde çıkan yangında hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi. Olayı incelemek için bir heyet görevlendirdiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, Stuttgart yakınlarında bulunan Backnang kentindeki apartmanda çıkan yangında 8 kişinin öldüğü çok üzüntü verici olayı, yerinde incelemek için Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ve Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörü Ali Kılıç'ı görevlendirdiğini açıkladı. Loğoğlu ve Kılıç'ın Backnang'a gitmek üzere yola çıktığı bildirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.