1. HABERLER

  2. Alternatif bir mekân: Barty Bar
Alternatif bir mekân: Barty Bar

Alternatif bir mekân: Barty Bar

Son zamanlarda, İzmit'te yaşayanların en önemli şikâyetlerden biri  kentin eğlence hayatının neredeyse bit(iril)me noktasına gelmiş olması. Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen alternatif mekânlar açılmaya

A+A-

Son zamanlarda, İzmit'te yaşayanların en önemli şikâyetlerden biri  kentin eğlence hayatının neredeyse bit(iril)me noktasına gelmiş olması. Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen alternatif mekânlar açılmaya ve bu mekânlarda alternatif müzik grupları sahne almaya devam ediyor. Yaklaşık altı ay önce açılan Barty Bar bu mekânlardan birisi. Bu hafta, Barty Bar'ın işletmecisi Fatih Çağırtekin ve barda sahne alan İzmit'in tek blues grubu olan Blues Kitchen'ın üyeleriyle sohbet ettik.

Türkiye toplumunun son on yıldır içinden geçmekte olduğu muhafazakâr dönüşüm sürecinden İzmit de ziyadesiyle nasibini aldı. Fuarın muhafazakâr yaşamın tatbikat alanı haline getirilmesi, SEKA Park'a içki ruhsatı verilmemesi, “huzur operasyonu” adı altında içkili eğlence yerlerinde rutin hale gelen “uygulamalar”, belediyelerin bu konudaki malum çalışmaları İzmit'in eğlence hayatını bir hayli olumsuz etkiledi.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen İzmit'te alternatif mekânlar açılmaya, alternatif müzik grupları sahne almaya devam ediyor. Yaklaşık altı ay önce Barlar Sokağı'nda, Özgür Otel'in yanında açılan Barty Bar bu mekânlardan birisi. Barty Bar'ın işletmecisi Fatih Çağırtekin, bugüne kadar İzmit'te hiç yapılmamış bir iş olan “bar tiyatrosu” işine soyunmuş. Barty Bar'da haftanın belirli günlerinde tiyatro oyunları sahneleniyor.

Fatih Çağırtekin, altı ay gibi kısa bir sürede mekânlarının müdavim kitlesinin oluştuğunu, oyunlara özellikle İzmit'in tiyatro çevresinin ve üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiğini söylüyor.

“Barda tiyatro yapma fikri nereden aklınıza geldi?”

 “Farklı bir atmosfer oluşturmak istedik. Dekorasyondan, işletmecilik anlayışımıza, tiyatro gösterilerinden, sahne alan müzik gruplarına kadar bu farklılığı yaşatmak istiyoruz.”

“Seyirci nasıl tepki veriyor?”

 “Bar tiyatrosu İzmit için daha önce hiç denenmemiş bir şeydi. Başından beri ilgiyle takip ediliyor. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde az da olsa yapılıyor. Başka yerlerden, merak edip gelenler var. Özellikle şehir tiyatrosu oyuncularından önemli bir destek görüyoruz. Genel Sanat Yönetmenliğimizi Volkan Dinç üstleniyor. Yakında sürpriz oyunlara yer verebiliriz.”

“Biraz da tiyatro oyunlarından söz eder misiniz?”

“14 ve 15 Nisan tarihlerinde, “Kadınlar, Şarkılar, Aşklar” adını taşıyan oyun sahnelenecek. Oyunda bir transeksüelin hayatı anlatılıyor. Bir dram. Oyun, Ankara'da Eski Yeni Kafe Bar'da ve  Beyoğlu İkinci Kat'ta sahnelendikten sonra Barty'de sahnelenecek. 18, 21 ve 22 Nisan tarihlerinde ise daha önce de sahnelenen “Ne Münasebet” adlı müzikli komedi var.”

Barty Bar'da İzmit'in tek blues grubu olan Blues Kitchen çarşamba ve cumartesi akşamları sahne alıyor. Blues Kitchen grubunun da mazisi tıpkı Barty Bar gibi altı ay öncesine dayanıyor. Tıpkı bar tiyatrosunda olduğu gibi kısa sürede kendi dinleyici kitlesini yaratan grup, İzmit'in sınırlı eğlence hayatına dört dörtlük bir orkestra ile renk katıyor.

Grubun gitaristi Koray Kaptanoğlu aynı zamanda bir gitar teknisyeni. Daha önce Barış Akarsu'nun grubunda çalan Kaptanoğlu, Duman ve Kargo gibi gruplarda gitar teknisyenliği yapmış. Grubun vokalisti Şevket Kahraman, grubun altı ay önce kurulmuş olmasına rağmen gitaristi Koray Kaptanoğlu ve bas gitarcısı Erdem Çubukluoğlu ile 8-9 yıldan bu yana farklı gruplarda birlikte çalıştıklarını belirtiyor.

“Blues grubu kurmak nereden aklınıza geldi?”

“Grup elemanlarının hepsinin blues müziğe karşı bir ilgisi var. Bu sefer farklı bir proje yapalım dedik ve Blues Kitchen'ı kurduk. Trompette Ahmet, saksofonda Serdar ve davulda Hasan'ın aramıza katılmasıyla tam bir orkestra olduk. İzmit'te “band” olarak grup yapan belki de bir tek biz varız.”

“Grup elemanlarının fazla olması barlarda müzik yapmanızı olumsuz manada etkilemiyor mu?”

“Etkiliyor tabii ki. Çeşitli mekânlardan, sayınızı azaltın öyle gelin, diye teklifler alıyoruz. Ya da bazı mekânların sahneleri bizim sığamayacağımız kadar küçük. Biz bir orkestrayız. Yaptığımız müzikten taviz vermek istemiyoruz. Grubumuzun beş üyesi konservatuar mezunu. Her zaman yaptığımız nitelikli müzikle dinleyici karşısına çıkmak ve anılmak niyetindeyiz.”

“Şu anda İzmit'teki eğlence hayatını nasıl buluyorsunuz?”

“Maalesef gün geçtikçe kötüye gittiğini düşünüyorum. İzmitliyim. 1995'ten bu yana bu piyasada müzik yapıyorum. Eskiden müzik yapabileceğiniz alternatif mekânların sayısı bir hayli fazlaydı. Ancak son zamanlarda çeşitli nedenlerle bu mekânların sayısı azaldı. Müzisyenler, geçimini müzikten sağlayanlar bu süreçte maddi ve manevi çok şey kaybettiler. Zamanında imkânlar müsait iken İzmit'ten çok değerli müzisyenler çıkmıştı. Yavuz Çetin'in, Bulutsuzluk Özlemi'nin sahne aldığı bir yerdi İzmit.”

“Canlı müzik yapan yerler yavaş yavaş club tarzı müziğe yöneliyorlar. Club tarzı mekânların yaygınlık kazanması müzik yapanları olumsuz etkileyen bir başka gelişme. Bar sahipleri, müzisyen için fazla para vermemek adına üç akorla bütün şarkıları çalan liseli grupları tercih edebiliyor. Kaliteli müzik yapmak isteyenler maalesef İzmit piyasasında çok fazla barınamıyor.”

“Sizin başka yerlerde çalma düşünceniz var mı?”

“Henüz çok yeni bir grubuz. Gelecekte biz de İstanbul, Eskişehir gibi şehirlerde müzik yapmayı düşünüyoruz. Hepsinden önemlisi iyi bir festival grubu olmayı hedefliyoruz. Bu arada önümüzdeki bahar şenliklerinde Kocaeli Üniversitesi'nde sahne alacağımız kesinleşti.”

“Barty Bar'da haftanın iki günü sahne alıyorsunuz. Dinleyicilerden nasıl tepkiler alıyorsunuz?”

“İzmit'te çeşitli mekânlara gidin, çeşitli grupların sahne aldığını göreceksiniz. Ama çalınan şarkılar aşağı yukarı değişmez. Biz hem grup olarak, hem de tarz olarak farklıyız. Kendimize haksızlık etmeyelim; İzmit'te çok iyi bir dinleyici kitlesi var. Buraya piyasa yapmak isteyenler değil gerçekten iyi müzik dinlemek isteyenler geliyor.  Özellikle cumartesi akşamları dinleyicilerin ısrarı üzerine gece geç saatlere kadar sahnede kalıyoruz. Daha yeni bir grup olmamıza rağmen, kulaktan kulağa yayılarak her geçen gün dinleyici sayımız artıyor. Bu sayede facebookta da takipçi sayımızı iki ayda iki binin üzerine çıktı.”

“Sadece blues mu çalıyorsunuz? Kendi besteleriniz var mı?”

“Blues dışında, rocn and roll, funk gibi türlere de yer veriyoruz. Henüz yolun başındayız. Kendi parçalarımızı da yavaş yavaş oluşturuyoruz. Daha ziyade, parçaları kendi tarzımıza uygun olarak yorumlamaktan keyif alıyoruz.”

• Tuncay Bilecen [email protected]

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.