1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. ALTERNATİF İKTİDAR İTTİFAKI İHTİYACI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

ALTERNATİF İKTİDAR İTTİFAKI İHTİYACI

A+A-

Alternatif iktidar ittifakının oluşturulabilmesi için alternatif iktidar ihtiyacını oluşturan nedenler, Demokratik Hukuk Devleti temelinde bütün siyasi partilerin mücadeleleri ve birikimleri kapsamında değerlendirilmelidir. Alternatif iktidar ihtiyacı, ortak çatı adayı veya bulunacak etkili ortak isim sorunu değildir. Alternatif iktidar ihtiyacının ortaya çıkmasında iktidar partisinin etkisi belirleyici önemdedir. Dördüncü dönemini doldurmak üzere olan siyasetin mutlaklaştırılarak, daha sonraki dönemlere taşınmaya çalışılması neden olmaktadır. Başarılı siyasi alışkanlıkların sürdürülmeye çalışılması olağan olmakla birlikte, değişen, çeşitlenen sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını,  Demokratik Hukuk Devletinin inşasını merkeze almak yerine, kendi siyasi anlayışını esas alarak tamamlamaya çalışması yeni iktidar ihtiyacını oluşturmaktadır.

DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİ HEDEFİ

Alternatif iktidar ittifakı ihtiyacı, Demokratik Hukuk Devleti hedefinin bulunduğu yerden bakılarak değerlendirilmelidir. Demokratik Hukuk Devleti hedefine ulaşma mücadelesinde, çok partili sistemin, darbelerle şekillenen, devletin merkezde olduğu, nisbi demokratik vesayet sistemine dönüşmesi belirleyici önemdedir. Çok partili sisteme geçişten başlayarak vesayet sisteminin oluşmasına kadar olan dönem, vesayet sisteminin siyaseti belirlediği ve düzenlediği dönem, vesayet sisteminin çözülmesi sonrasındaki siyaset döneminin değerlendirilmesine ihtiyaç vardır.

ALTERNATİFLİĞİN MERKEZE ALINMASI

Alternatif iktidar ittifakının oluşturulup, başarıya taşınması, Demokratik Hukuk Devletinin inşasının temel alınmasına, muhalefet partilerinin kendi konumlarını aşabilmelerine, kendilerini yeniden üretebilmelerine bağlıdır. İktidar partisinin izlediği siyaseti aşabildiklerini, kendilerini değişen, gelişen koşullara göre yeniden üretebildikleri sergilemelidirler. Eski alışkanlıklarda ısrar etmek, hamaset, hitabet, karşıtlık üzerinden tekrarlar yapmak, aslına, yani iktidar partisine mahkum olan, onun doğruları ve yanlışları üzerinde şekillenen siyasi eğilimleri yansıtır. 7. Haziran 2015 seçimleri sonrasının alternatifliği bu nedenlerle oluşturulamamıştır. Daha sonraki seçimlerde, referandum oylamasında, adalet yürüyüşünde, alternatif iktidar anlayışını ortaya çıkaran veriler bu nedenlerle değerlendirilememiştir.

 İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİNİN DOĞRU OKUNMASI

İktidar partisi ne kadar doğru anlaşılabilir ve doğru anlaşıldığı hissettirilebilirse, o kadar alternatiflik geliştirilebilir. İktidar partisinin kurucu kadrosunun, “milli görüş” siyasetinde yetişmiş olması çok önemlidir, Vesayet sisteminin sürdürülemezliğinin post modern darbe nedeniyle değerlendirmesi, muhafazakar demokrat değişime yönelerek merkez sağı temsil edecek oluşumun başarılması da aynı önemdedir. Sergilenen kararlılıklar, verilen mücadelelerle, yanlışlara eksiklere rağmen vesayet sisteminin çözülmesinin sağlayabilmesi, ulaştığı gücü ve desteği göstermektedir. Vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin inşasında kendi anlayışını ve başarılarını merkeze alması iktidar parti siyasetinin kırılma noktasıdır.

İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİNDEKİ FARKLILAŞMA

Milli görüş siyasetinin, İslam ahlakının ve değerlerinin, sokak hareketlerine, terör eğilimlerine, çatışma ortamlarına sürüklenmesini önleyen siyaset olarak değer kazanması, demokratik sürdürülebilirliği gözeten duyarlılığı nedeniyledir. Bu özgünlük “ mili görüş siyasetinin” en ayırt edici özelliğidir. Milli görüş siyasetinin asıl temsilciliği misyonunun iktidar partisince sahiplenilememesi veya aşılamaması, başkalaşan görünümünü yansıtması ayırt edici farklılık durumundadır. Bu konumun doğru okunması, Demokratik Hukuk Devletinin inşasının sağlanması için çok önemlidir.  İktidar partisini oluşturan nedenlerden başlayarak, oluşumu, örgütlenmesi, mücadelesi, başarıları, yanlışları, eksikleri, kendisini aşabilme ve yeniden üretebilme potansiyeli bu kapsamda değerlendirilmelidir.

ALTERNATİF İKTİDAR İTTİFAKI SİYASETİNİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİĞİ  

Alternatif iktidar ittifakı siyasetini diğerlerinden ayıran en önemli özellik, kurumsal demokratik sürdürülebilirliğin vazgeçilmezliğini temel alan yaklaşımlarla, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını sağlayabilecek olmasıdır. Kurumsal demokratik sürdürülebilirliği kabullenen hiçbir kimse, hiçbir farklılık, hiçbir siyasi eğilim, ötekileştirilmemeli, dışarıda bırakılmamalıdır.

Bu yazı toplam 1097 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.