1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Altı kaval, üstü şişhane
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Altı kaval, üstü şişhane

A+A-

Bu özdeyiş nereden çıkmış, doğrusu bilmiyorum.  Ama “Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık” gibi bir şey…

Bir giyim tarzındaki, yapılan bir işteki tezatı gösteriyor.

“Altı kaval, üstü şişhane” özdeyişine bizim ilimizde çok yakışan iki örnek var.

Biri Otogar Köprülü Kavşağı.

Diğeri Yeni Gölcük Yolu üzerindeki Sanayi Köprülü Kavşağı.

Otogar kavşağındaki inşaatın geçen yılın sonunda bitmesi gerekiyordu. Kavşaktaki köprü yapıldı. Ama esas önemlisi, köprünün altı. Bir türlü yapılmadı. Bu haliyle, eski halinden daha karışık kavşak. Otogardan çıkan aracın, Kandıra yoluna, otoyola nasıl gireceğini bulmak için önünüzde bir kılavuz olması lazım. Yine otogar yönünden gelen, İzmit yönüne çıkmak isteyen araç için daracık, çukurlarla dolu yollar var. Araçlar perişan oluyor. Bu kavşağın tamamlanacağı konusunda defalarca söz verildi. Ama hala ortalık karma karışık. Çalışan falan da yok.

Gelelim ikinci kavşağa: Yeni Gölcük Yolu üzerindeki Sanayi Sitesi kavşağı. Aslında çok önemli. Yıllar önce yapılması gerekiyordu. İnşaatına başlandı sonra Karayolları yarım bıraktı. Aylarca her şey ortalıkta kaldı. Aylarca insanlar işkence çekti. Nihayet Köprülü kavşağın köprüsü yapıldı. Ama kavşak olmadı. Önemli olan köprünün altı. Sanayiye giriş çıkışların düzene sokulması. O bölge zaten İzmit trafiğinin en karmaşık olduğu bölge. İşe başlanmış, köprü yapılmış. Altındaki düzenlemeler için ne bekleniyor, anlamak mümkün değil. Seçimden önce köprü tamamlandı. Ama asıl önemli olan ve daha basit olan köprü altındaki kavşaklar konusunda hiç çalışma yapılmadı.

Bahsettiğim bu iki iş de Karayolları Genel Müdürlüğü’nün şehrimizde devam eden projeleri. Tam anlamıyla “Altı kaval, üstü şişhane “ durumu var.

Büyükşehir Belediyesi’nin Karamürsel’deki kavşak projesi de yarım kalmıştı. Bakalım ne zaman başlayacak.

Yine Büyükşehir Belediyesi’nin aslında 31 Mart öncesi bitmesi gereken Yüzbaşılar Köprülü Kavşağı işi de bitmedi.

Yani ilimizdeki durum sadece “Altı kaval, üstü şişhane” durumu değil. Bu kentte ortalık tarumar.

 

Seka Tüneli yine karanlık

D-100 karayolu üzerindeki Seka Tüneli’nin içini bir türlü aydınlatamadık. Artık havalar açık, güneşli. Kapalı havalarda ışık farkı çok fazla değişmediği için, Seka Tünelinin aydınlatma sorunu büyük problem yaratmıyor.

Ama açık havalarda durum farklı. Sabah saatlerinde güneş doğuda. Derince’den İzmit yönüne gelen araçlar, güneş ışığını karşıdan alıyorlar. Seka Tüneline girince birden bire ortalık kararıyor. Tünel içindeki ışıklar etkisiz eleman. Hele Derince yönünden İzmit yönüne gelirken, tünelin içinden İzmit şehir merkezine çıkış veren kavşaktaki tabelaya bir türlü bir tane lamba bulamadık. Bu yüzden de tünel içinde yeni kazalar her zaman olabilir.

Öğleden sonra güneş bu kez batıda. İzmit’ten Derince yönüne giden sürücünün gözüne giriyor. Birden bire çok aydınlıktan tünele giren araç sürücüsü, önüne göremiyor. Bu şeritte de lambalar etkisiz eleman. Pekçok sürücü adeta körleme gidiyor.

Bakın, Köseköy kavşağındaki tünel geçişi gayet güzel, pırıl pırıl aydınlık. Neden şu Seka Tünelini de doğru dürüst, en iyi standartlarda aydınlatamıyoruz anlamış değilim.

 

Başkanlar Kızılcahamam’da

31 Mart’ta AK Parti adayı olarak Belediye Başkanı seçilenler, bugün Ankara Kızılcahamam’da, partinin kampında toplanıyorlar.

İlk kez, 3 günlüğüne AK Parti’li Belediyelerde Vekiller 3 günlüğüne Başkan olacaklar.

İlk kez, ilimizde koltuğunda kalan tek başkan CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet olacak.

Bildiğim kadarıyla, AK Parti Teşkilatı’nın Kızılcahamam’a toplu gidiş programı yok. Başkanlar, kendi içlerindeki organizasyonlarla bugün Kızılcahamam’a gidecek, kampa girecekler.

Toplantı eşsiz. Başkanlar yalnız gidecekler. Cuma akşamı da dönecekler. Belediye Başkanlarının dışında il başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları da Kızılcahamam yolcusu.

Kuşkusuz AK Parti kampında üst üste toplantılar yapılacak. Belki Büyükşehir Belediyeleri için Genel Sekreter tavsiyeleri, üst düzey bürokrat tavsiyeleri de yapılacak.

Ancak en önemlisi, 31 Mart’a kadar çok yorulan, 31 Mart’tan sonra bugüne kadar gelen gidenler nedeniyle daha çok yorulan Başkanlar, 2 günlüğüne ortam dışına çıkacaklar.

Umarım dinlenirler. Umarım, hiç değilse iki gece cep telefonlarını kapatıp, şöyle en az 8’er saat uyku uyurlar. AK Partili Başkanların kampta eğlenecek halleri yok. Ama yine umarım, biraz spor yapma, biraz temiz hava alıp, iş ortamından uzakta dinlenme fırsatı bulurlar. Bütün belediye başkanlarının böylesine zorlu bir seçim döneminin ardından bu tür bir kampa, bu tür bir istirahate gerçekten ihtiyacı vardı.

Umarım 29 Nisan Pazartesi günü sabahı, daha büyük bir enerji ve zinde bir vücutla birlikte işlerinin başına dönmüş olurlar.

 

Bulut’un yerine Yalçın

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in işi gerçekten çok zor. CHP içinde kendisinden iş bekleyen pek çok kişi var. İzmit Belediyesi’nde değişmesi gereken asık suratlı, kraldan çok kralcılığı yöneticilik olarak belirlemiş, geçmiş dönemde halkı kırmış kadrolar var.

Hürriyet, acele etmiyor. Temkinli davranıyor. Başkan Yardımcısı olarak ilk atamayı Dilek Yalçın ile yapmış. Dilek Hanım İzmitli. CHP’den Belediye Meclis üyesi seçildi. Nevzat Doğan döneminde astığı astık, kestiği kestik olan İbrahim Bulut’un yerine görevlendirilmiş.

Dilek Yalçın için de zor bir görev. Umarım başarılı olur, umarım her daim güler yüzlü, her zaman politize olmanın dışında, bu kentteki herkese karşı eşit bakış açısında olur. İzmit Belediyesi’nin gerçekten yeni, samimi, gerçekten güler yüzlü yöneticilere çok ihtiyacı var. Kuşkusuz Fatma Hanım’ın da başarılı olmak için böyle kadrolara ihtiyacı olacak.

 

DUVAR YAZISI

AK Partili Belediye

Başkanları kampa gidiyor.

Ziyaret için boşuna belediyelere

gitmeyin, hepsinde vekiller var.

Bu yazı toplam 2253 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum