1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Altunyuva’nın işi zor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Altunyuva’nın işi zor

A+A-
Yalçın Kuşkan’ın 23 Aralık’ta, milletvekili aday adayı olmak amacıyla istifasının ardından, CHP’de yeni İl Başkanı’nın resmen belirlenmesi, aslında beklenenden daha uzun sürdü. Doğrusu ben,  mevcut yönetimin dışından, yeni bir ismin İl Başkanı olarak atanmasını, il yönetim kurulunun da yenilenmesini bekliyordum.
Ancak CHP Genel Merkezi, kongre ile seçilmiş il yönetim kuruluna kıymadı. Salı günü, CHP İl Yönetim Kurulu toplandı, oy birliği ile kendi içinden Başkan Vekili Cihat Altunyava’yı il başkanı olarak seçti. İl yönetiminin bu kararını da CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) onayladı. Artık, CHP’yi ilimizde 7 Haziran genel seçimlerine götürecek kişi Cihat Altunyava’dır. Bu durum kesinleşmiştir.
……….
Cihat Altunyuva, Kocaeli siyasetinde örnek alınması gereken çok kaliteli, sakin, şiddetten ve demagojik siyasetten uzak değerli bir insandır. İlimizde uzun yıllar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü görevini başarıyla yürütmüş, değerli bir eğitimcidir. 
Bu nitelikleri ile Cihat Altunyuva, her türlü göreve yakışır. İyi CHP’lidir. Yürekten, samimi Atatürkçü’dür. Kolay kolay kızmaz, ağzından kötü laf çıkmaz. 
CHP İl Başkanlığına ilk olarak atamayla gelen Yalçın Kuşkan, hazırladığı yönetim kuruluna Altunyuva’yı almıştı. Daha sonra kongreye gidilirken,  Kuşkan delege hesabı yapmak zorunda kaldı. İl yönetim kurulu için seçtiği isimlerin bir kısmını, öyle gerektiği için listesine yazdı. Cihat Altunyuva ise, parti içinde dengeler üstü bir ağabeydi. Bu özelliği ile il yönetim kuruluna girdi. Kuşkan istifa edene kadar hep en yakınında, ama hep bir adım arkasında durdu. 
Altunyuva güvenilir adamdır. Kendisine her şey emanet edilebilir. Mütevazı bir emeklidir. Bildiğim kadarıyla, bu zor dönemde CHP İl Başkanlığı görevini istemiş, asılmıştır. Ama sanıyorum kendisi de çok iyi biliyordur ki, gerçek manada ateşten gömleği giymiştir. 
………..
CHP’nin içi karışık. Grupçular yıllardır olduğu gibi devam ediyor. İlçe örgütleri, geçmişe oranla daha düzgün, daha çalışkan. Ama göreceksiniz, milletvekilliği adaylığı sürecinde, CHP’nin içinde çok büyük yarışmalar, çekişmeler olacaktır. 
CHP Genel Merkezi’nin,  parti il yönetiminin kendi içinde oy birliği ile İl Başkanlığına seçtiği Altunyuva’yı onaylaması, aslında parti içi demokrasiye verilen önemin göstergesidir. Bu karar, bence çok merak edilen bir önemli sorunun da yanıtı da olmuştur. CHP Genel Merkezi Cihat Altunyuva’nın il başkanlığını onaylamışsa,  bence bu ilimizde milletvekilliği aday listesinin kesinlikle resmi ön seçimle belirleneceğinin de göstergesidir. 
Cihat Altunyuva İl Başkanıyken, bir de partinin aday listesi genel merkezden atamayla hazırlanırsa, emmin olun CHP Kocaeli’de çöker. Artık, CHP için resmi ön seçim kaçınılmazdır. CHP milletvekili listesi ön seçimle belirlenirse, parti içinde kimsenin çok fazla gürültü çıkartma hakkı ve şansı kalmaz. Ancak bu durumda Altunyuva CHP’yi yönetebilir. 
………..
Göreceksiniz, CHP İl Başkanı gereksiz polemikler içine hiç girmeyecektir. Yalçın Kuşkan çizgisini sürdürecektir. Ama bakmayın CHP İl yönetiminin kendi içinde Altunyuva’yı oy birliği ile seçtiğine. İl yönetimi içinde CHP grupçuluğunun her türlü unsurunu göreceksiniz. Yakındır, il yönetimi içinde çatlak sesler çıkmaya başlayacaktır. 
Cihat Altunyuva’nın CHP İl Başkanı olarak, partiyi 7 Haziran seçimlerine sağlıklı götürebilmesi için, parti örgütünün mutlaka kuvvetli ekonomik desteğe ihtiyacı olacaktır. Seçim propagandaları kolay iş değildir. Altunyuva, bildiğim kadarıyla emekli maaşıyla geçinen bir insan. Mutlaka il örgütünün maddi destek alması gerekir. 
Altunyuva, partiler arası kavgadan da, parti içi kavgalardan da uzak durmaya gayret gösterecektir. Zaten, yüzünden eksik olmayan nazik tebessüme baktığınız zaman,  Altunyuva’nın sert kavgalar içine girecek biri olmadığını anlarsınız. Ama gerektiğince CHP İl Başkanı masaya yumruğunu vurup, partideki birilerine “Yeter artık oturun oturduğunuz yere” diyebilecek midir?..  Önümüzdeki süreçte, sık sık CHP İl Başkanının masaya yumruk vurmasını gerektirecek gelişmeler göreceğiz. İşte o zamanlarda Altunyuva’nın işi çok daha zor olacaktır diye düşünüyorum. 
……….
Altunyuva İl Başkanlığını istedi. Kendisini bu göreve hazır gördü.  Zaten, siyasette de gözü hiçbir zaman yükseklerde olmamıştı. Bu dönemde, CHP içinde “Ben milletvekili aday adayı olmayacağım. Parti yönetimine talibim” diyecek adam bulmak da zaten çok zordu.   Altunyuva’nın CHP İl Başkanı olmasıyla birlikte, Kocaeli siyasetine zarafet ve sükunet geleceğinden kuşku duymuyorum. Ama CHP7nin önümüzdei seçimlerde başarı için çok çalışması lazım. Kendi içinde çok disiplinli durması, partideki herkesin hiyerarşiye uyması lazım. CHP’nin seçim döneminde para harcaması lazım. İl Başkanı’nın gece gündüz ayakta, hergün kentin her yerinde olması lazım. 
Altunyuva’ya yürekten başarılar diliyorum. Üstlendiği bu çok zor görevin altından ne kadar kalkabileceğini zaman içinde göreceğiz. 
Bu yazı toplam 950 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.