1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Amatör Evi çok güzel de keşke merkezde olsa
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Amatör Evi çok güzel de keşke merkezde olsa

A+A-
Büyükşehir Belediyesi tarafından Sekapark alanı içine yapılan ve 2012 yılında hizmete açılan Amatör Evi, Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir tesisti. Tüm taban birliklerinin aynı çatı altında toplandığı tesis önemli bir ihtiyacı karşılamıştı. Birçok kez Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na Amatör Evi için teşekkür etmiştim, bu vesileyle bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Amatör Evi tüm taban birliklerinin çok iyi koşullarda, aynı çatı altında hizmet vermesini sağlıyordu ama önemli bir sıkıntı, daha doğrusu eksiklik vardı. Tesis merkeze uzak olduğu için lokal anlamında ihtiyacı karşılamıyordu. Çünkü insanların merkeze uzak tesise gelir gidişi zordu. Lokaller insanların sıklıkla bir araya geldiği, sohbet ettiği, tartıştığı mekanlardır. Merkeze uzak Amatör Evi’nin böyle bir özelliği yoktu. Hakemi, antrenörü, yöneticisi ancak bir evrak işi olduğu zaman Amatör Evi’ne gidiyordu. Yaklaşık 3 yıl önce merkezdeki lokali kapatıp Amatör Evi’ne giden taban birliklerinde ciddi anlamda bir araya gelme, kaynaşma sıkıntıyı yaşanıyordu. 
İLK ADIMI HAKEMLER ATTI
Hakemler Derneği’nin yeni yönetimi sorunu gördü ve ihtiyacı giderme adına ilk adımı atan taban birliği oldu. Yapılan girişimler sonrasında İstiklal Caddesi Ünal İş Merkezi’nde 5’nci kat lokal olarak tutuldu ve önceki gün yapılan sade bir törende hizmete açıldı. Sağ olsun, Başkan Mecit Keskin bizzat arayıp davet etti. Yerel spor basınında müdür seviyesinde açılışa katılan tek isimdim. Kurumun en yaşlı üyesi Cavit Süloğlu, MHK üyesi Bedri Dölkeleş ile Dernek başkanı Mecit Kesin birlikte kestiler açılış kurdelesini ve hazırlanan pastayı. 90 metre karelik küçük ama ihtiyaca cevap verebilecek bir lokal.  Geniş ekran televizyon köşeye monte edilmiş. Lig TV aboneliği de yapılmış. Sanıyorum lokalin en güzel taraflarından biri çatı katının olması. Başkan Keskin ilerleyen günlerde çatı katını da hizmete açacaklarını söyledi, mangal partisi sözü verdi. Lokal açılışında faal hakem ve gözlemcisi, emeklisi herkesin yüzü gülüyordu. Nasıl mutlu olmasınlar ki lokal sayesinde artık sıklıkla bir araya gelebileceklerdi.
EN ÖNEMLİ İHTİYAÇTI
 Sevgili Bedri Ağabey açılışta yaptığı konuşmada eski günlere, derneğin kuruluş yıllarına gitti. Hakemler Derneği ilimizde 1986 yılında örgütlenmişti. İlk başkanlığını da Bedri Ağabey yapmıştı. Bedri Ağabey konuşmasında kullandıkları ilk lokalden söz ederken, “Hatırlarsınız lokalin olduğu binada yangın çıkmıştı” dedi. Araya girdim, “ Cavit Ağabeyden başkası hatırlamaz ” dedim. Hep birlikte gülüştük. Benim mesleğe başlamamla ilimizde amatör spor ve hakemlerin örgütlenmesi aynı tarihlere rastlar. Dolayısıyla bu kurumların nereden nereye geldiğini en iyi bilenlerden biriyim. Çünkü onlarla birlikte yaşadım, büyüdüm, yaşlandım. Halk Evi’nin oradaki lokale çok gitmişliğim vardır. Merhum Zihni Can ile ne muhabbetlerimiz olmuştur. Çok sıcak, samimi bir ortam vardı dernek lokalinde. Tam bir kaynaşma yeriydi.  Aynı şekilde ASKF binası merkezdeyken, yöneticilerle de sıkı bir diyaloğumuz vardı. Ne zaman merkezdeki lokaller kapandı, taban birlikleri Sekapark’taki Amatör Evi’ni gitti ilişkilerde kopukluk, soğukluk oldu. Oysa sporun asıl amacı kaynaşmayı, birlik beraberliği sağlamaktı. Merkezde, herkesin kolayca ulaşabildiği lokal en önemli ihtiyaçlardan biriydi.
ASLINDA AMATÖR EVİ MERKEZDE OLMALI 
 Hakemler öncü oldu, merkeze döndü. Yeni yönetim kongre öncesindeki önemli bir sözünü tutmuş oldu. Başkan Keskin ve ekibini yürekten kutluyorum. Bunun devamı da gelmeli.  ASKF, Rauf Orbay Sokak’taki eski binasını yakında Basın Birimi olarak hizmete sokacak. O da çok iyi olacak. Antrenörler ve saha komiserleri derneklerini de bekliyoruz. Aslında en güzeli mevcut Amatör Evi’nin başka bir şekilde değerlendirilip, taban birlikleri için merkezde yeni bir Amatör Evi yapmak. Büyükşehir Belediyesi’nin imkanları çok geniş. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu amatörlere sevdalı.  Büyükşehir için merkezde bir yere Amatör Evi yapmak, tüm taban birliklerini olması gereken, herkesin kolayca ulaşabileceği yerde bir araya getirmek zor olmasa gerek. Tüm taban birlikleri ortak hareket eder, ihtiyaç somut olarak ortaya koyulursa inanıyorum Başkan Karaosmanoğlu gereğini yapacaktır. İlla yeni bina yapmak da gerekmiyor. Büyükşehir’in, İzmit Belediyesi’nin veya devletin sahip olduğu uygun bir bina, tesis Amatör Evi’ne dönüştürülebilir. 


Muammer Hazer ile Rafet Kırgız’ın adları bir tesise, sahaya verilmeli
ASKF Başkanı Murat Aydın’ın Palmiye Cafe’deki basın toplantısında meslektaş sevgili Hakan Yağcıoğlu’nun bir önerisi oldu. Hakan, “Bu kurumun kurucu başkanı Muammer Hazer ile uzun yıllar başkanlık yapan Rafet Kırgız’ın hizmetleri, emekleri unutulmaz. Bu kişilerin adları bir tesise verilmeli” dedi. Sevgili Aydın notunu aldı. 
Hakan’ın önerisine katılıyorum. Gerek Hazer, gerekse Kırgız uzun yıllar bu kentte amatör spora gecelerini gündüzlerine katarak, ailelerinden, işlerinden fedakarlık yaparak hizmet ettiler. Şartlar bugünlerdeki gibi değildi. Büyükşehir Belediyesi veya ilçe belediyelerinin amatörlere bu derecede bir katkısı yoktu. Yokluklarla, zorluklarla mücadele ettiler ama hiç yılmadılar, sorunları çözmek için ellerinden geleni yaptılar. Bu iki isme verdikleri hizmetler için sadece teşekkür etmek elbette yeterli olmaz. Sevgili Hakan’ın önerdiği gibi isimlerini bir spor tesisine vererek onurlandırmak en uygunu olsa gerek. Onca yıllık hizmetleri karşısında bunu fazlasıyla hak ediyorlar. Kentimizde bir sürü adı olmayan tesis ve saha var. ASKF konuyu gündeme taşır, Belediyelerle diyaloga girerse isimlerin verileceği tesisler, sahalar bulunur. Çok da iyi olur.  
Bu kentte spora hikmet noktasında iz bırakan kim olursa olsun bu şekilde onurlandırılmalı, isimler bir anlamda ölümsüzleştirilmeli. ASKF’nin Hakan’ın önerisinin takipçisi olmasını ve kısa süreçte Muammer Hazer ile Rafet Kırgız isimlerinin bir tesise, sahaya verilmesini arzu ediyoruz. 
Bu yazı toplam 333 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum