1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Amatör futboldaki talimat değişiklikleri devrim gibi
Amatör futboldaki talimat değişiklikleri devrim gibi

Amatör futboldaki talimat değişiklikleri devrim gibi

Amatör futbol transfer talimatında çok önemli değişiklik yapıldı. Bugüne kadar amatör futbolcuya bir sezon içinde ikinci bir takıma geçiş, başka bir deyişle ara transfer izni verilmiyordu.

A+A-

Amatör futbol transfer talimatında çok önemli değişiklik yapıldı. Bugüne kadar amatör futbolcuya bir sezon içinde ikinci bir takıma geçiş, başka bir deyişle ara transfer izni verilmiyordu. Hatta esame listesine yazılan ancak hiç oynamayan futbolcunun bile başka bir kulübe geçişine izin verilmiyordu.  Profesyonel liglerde bu hak vardı. Futbol Federasyonu aldığı bir kararla amatörlere profesyonellerin kullandığı hakkı tanıdı. Futbol Federasyonu bu kararla da yetinmedi. Amatör futbolcuya şartlı şekilde ikinci transfer hakkı getirdi. Şart şu: Gideceği kulüp farklı kategoriden veya gençler kategorisinden olacak. Yani geçmişte bir sezon en çok bir takımda forma giyme hakkı tanınan amatör futbolcuya talimat değişikliğiyle üç takımda birden oynama hakkı getirildi.

Kulüp muvafakatnamesi şart

Bir örnekle açıklamak gerekirse. Amatörde birinci transfer dönemi ağustos-eylül, ara transfer dönemi ise ocak-şubat tarihlerinde. Amatör Süper Lig’deki bir futbolcu ilk transferini aynı kategoriden bir takımada, başka ligdeki takımlara da yapabilecek. Aynı amatör futbolcu ikinci transferini yapmak istediğinde gideceği takım mutlaka farklı bir kategoride olacak. Biraz daha açalım. Süper Amatördeki futbolcu birinci transfer döneminin başında bir takıma transfer yaptı diyelim. Gittiği takımda memnun olmadı veya kulüp tarafından istenmedi. Bu durumda gideceği takımın kategorisi farklı olmak şartıyla ikinci kez transfer yapabilecek. Burada önemli bir nokta, birinci ve ikinci transferde amatör futbolcunun yaşına bakılmazsızın kulüp muvafakatnamesi gerekiyor. Yani futbolcu kulübü izin vermezse bir yere gidemiyor.

Amatör futbolumuz kazansın

Bu talimat değişikliğinin nasıl sonuçlar getireceğini zamanla göreceğiz. Bu değişiklik elit amatör futbolcunun menfaatine oldu. Bir sezonda iki veya üç takımda birden oynayıp daha fazla para kazanabilecek. Maddi anlamda iyi durumda olan kulüpler de bu talimat değişikliğinin faydasını görecek. Transfer dönemlerini dikkate aldığımızda Süper Lig’de veya 1. Küme’de Play-Off’a kalamayan takımın futbolcuları sezon bittiğinde 2. Küme’ye gidebilecek.  Böylece 2. Küme’nin kalitesi artacak. Amatör liglerde oynayan futbolcu sayısı otomatik olarak önemli ölçüde azalacak. Amatör futbol transfer talimatındaki bu değişiklikler bana göre devrim niteliğinde. Tek dileğimiz bu değişikliklerin amatör futbolumuzun menfaatine olması. Hayırlısı bakalım.

Basın Ligi, olaylar ve gerçekler

Her fırsatta sporun dostluk ve kardeşlik olduğunu yazıyorum, haykırıyorum. Bir olumsuzluk yaşandığında tepkimi koyuyor, nadiren olumlu bir tablo gördüğümde de övgülerde bulunuyorum. Beni tanıyanlar bilir. Suçlu kim olursa olsun gözünün yaşına bakmam. Tabir yerindeyse babamı tanımam. Meslek hayatımda amatör kümede yaşanan olaylarla ilgili en ağır yazımı doğup büyüdüğüm, halen yaşadığım Maşukiye’nin futbol takımı için yazmışımdır. Hakeme saldırı olmuştu. Saldırıyı yapanları yerden yere vurmuş,  Maşukiyespor’un ligden ihraç edilmesi gerektiğini yazmıştım. Suç yakından gelince tepkim daha fazla oluyor. Geçen hafta Basın Ligi maçında yüz kızartıcı bir olay yaşandı. Hakem soyunma odasına kadar kovalandı. Çok üzülmekle birlikte öfkelendim. Gerek haber, gerekse yorumlarda olayı kınadım, sorumlulara ver yansın ettim.

Bu turnuva hangi amaçlar için düzenlendi?

Demokrat Kocaeli’ndeki arkadaşlar haber ve yorumlarımda çok ileri gittiğimi, kendilerine karşı bir ön yargım olduğunu söylüyorlar. Kendilerini savunarak, olayın asıl suçlusunun hakem olduğunu vurguluyorlar. Bir kez daha altını çizeyim. Basın mensupları toplumda örnek olması gereken kişilerdir. Atacakları her adıma, yapacakları her davranışa dikkat etmek zorundadır.  Spor yapsınlar, yorucu iş temposunun stresini atsınlar,  eğlensinler diye bizim için bir turnuva düzenlenmiş. İzmit Belediyesi böylesi bir güzelliği bizlere sunmuş. Bize düşen, amacına uygun şekilde hareket etmektir. Ancak öyle yapmıyoruz. Birbirimizle kavga ediyoruz, hakemi kovalıyoruz. Bu çirkinlikler bize yakışır mı?  Yakışmaz elbette. Millet bu olayları duyunca, biz basına gülüyor. Şunlara bak güya örnek olacaklar diyor. Ben bir basın mensubu olarak utanıyorum. Karşıma biri çıkıp nedir sizin bu rezilliğiniz derse, vereceğim hiçbir yanıt olamaz.

Bizim takım yapsa çok daha ağır yazılar yazardım

Demokrat Kocaeli’ndeki arkadaşlar galiba beni tanımıyorlar. Bir ön yargım olamaz. Bütün gazetelere, bütün meslektaşlarıma aynı mesafedeyim. Geçen yıl birkaç maçta olay oldu, bu yıl daha önce iki televizyonun maçında çirkinlik yaşandı, hepsini yazdım, tepkimi verdim. Bir şey daha var. Arkadaşlar şundan emin olsunlar. Böyle bir rezalet bu gazetenin maçında olsaydı, tepkim daha da büyük olurdu.  10 yıl amatör kümede futbol oynadım. En küçük bir olaya, olumsuzluğa karışmadım. Rakibe kasti tekme atmadım. Tek bir kırmızı kart bile görmedim. İki sarı kart gördüm. İkisi de vakit geçirmekten. Futbol oynarken de, gazetecilik yaparken de centilmenlik kurallarından, spor ahlakından hiç uzaklaşmadım. Çünkü doğrusu budur, çünkü sporun gerçek amacı budur. Herkesin bu düşüncede, bu anlayışta olması gerekir. Olanları her zaman başımız tacı yaptım, olmayanları da yerin dibine soktum. Sporu çirkinleştirenlerle her zaman savaştım. Bu mesleği yaptığım son güne kadar da savaşacağım.

Bu son olsun, bir daha böyle çirkinlik yaşanmasın

Demokrat Kocaeli’ndeki arkadaşlar bıraksınlar kendilerini savunmayı, üste çıkmayı. Ortada utanç verici bir olay var. Ve bu utanç verici olaya imza atanlar biz basınız. Yapacağımız şey özür dileyip kenara çekilmektir. Basın ligi maçında bir hakemin kovalanması, bu kentte gazetecilik yapan herkes, hepimiz için bir utanç olmalıdır. Bu olay biz basın mensupları için bir lekedir. Dilerim, bu olay son olur. Bir daha Basın ligi maçında bu tür olumsuzluklar yaşanmaz. Bunun için tüm meslektaşlarımı sağduyuya, sorumluluklarını unutmamaya çağırıyorum. Lütfen arkadaşlar bu turnuvanın hangi amaç için düzenlendiğini, neyin hedeflendiğini bir an olsun aklınızdan çıkarmayın. Bir şeyi de unutmayalım. Bu turnuvanın ev sahibi biziz. Hakemler ise misafirimiz. Bizim örfümüzde, adetlerimizde misafire nasıl davranmak gerektiğini bilmeyen var mı?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.