1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Amatörde kuralar hayırlı uğurlu olsun
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Amatörde kuralar hayırlı uğurlu olsun

A+A-
Merak ve heyecanla bekliyorduk amatör liglerin kura çekimini. Önceki gün serviste işleri bitirip Amatör Evi’nin yolunu tuttum. Bırakın basın mensuplarını, yöneticiler dahil kura çekimine en erken gidenlerden biriydim. Önce Antrenörler Derneği’ne uğradım. Bir çay içimlik sohbetin ardından da üst kata, ASKF Konferans Salonu’na çıktım. Süper Lig ile 1.Küme’nin kuraları birlikte çekilecekti. Bir hafta önce yapılan İl Tertip Kurulu seçimlerine 156 kulübün sadece 11’inin katılmasına büyük tepki göstermiş ve gelmeyenleri şiddetle kınamıştım. Gerek İl Temsilcisi Mithat Ağa’nın sitemleri, gerekse bizim yazılarımız işe yaramış, mesaj alınmış ki, kura çekimine yüksek bir katılım vardı. 1.Küme’de 8, Süper Lig’de 6 takımın yetkilisi yoktu ki, bu kadarına razıydık. Ağa konuşmasının en başında kulüplere duyarlılıkları için teşekkür etti. Ben de buradan aynı teşekkürü edeyim. Olması gereken yüzde yüz katılımdır ancak şimdilik bu kadarı da iyidir diyor, bir sonraki toplantıda kulüpleri tam kadro görmeyi arzu ettiğimizi belirtiyorum. 

TEK BİR TABAN BİRLİĞİ BAŞKANI YOKTU
Büyükler liglerin kura çekimiydi. Geçen yıllarda taban birlikleri başkanları eksiksiz katılırlardı bu toplantıya. Bu kez bir teki bile yoktu. ASKF Başkanı Murat Aydın’ın eşinin amcası vefat etmişti. Cenaze için Sakarya’ya gittiği için gelemedi. Geçerli bir mazeretli. Diğer taban birlikleri başkanlarının neden gelmediğini bilmiyorum. Orada olsalar çok iyi olurdu. Salonda en ön sırada kendime bir yer bulup oturdum. Yanıma takım elbiseli genç yakışıklı biri geldi. Daha önce gördüğüm biri değildi. Tanışalım istedim. Gebze Kirazpınar’ın başkanı Erhan Uzunhasan olduğunu söyledi. Gebze Belediyesi’nde üst düzey yöneticilik yapıyormuş. Yanında da ikinci başkanı vardı. Trabzonlu olduklarını söylediler. Hemşeri olduğumuz için birbirimize çabuk ısındık. Gebze takımlarına uzağız. Biraz bilgi aldım Başkan’dan. Geçen sezon 2.Küme’de puan kaybı yapmadan şampiyon olmuşlar. Benim için önemlisi hiç kırmızı kart görmemişler. 

KİRAZPINAR’I YAKINDAN İZLEYECEĞİM
 Aslında işin yarışma tarafıyla çok ilgili değiller. Gençlere spor yaptıralım, kötü alışkanlıktan uzak tutalım istiyorlar. İyi bir alt yapı oluşumu sağlayıp kendi kaynaklarıyla yol alma, Türk futboluna yeni yıldızlar kazandırma hevesini, heyecanını taşıyorlar. Tam benim isteğimiz, görmeyi arzu ettiğim kulüp modeli. Başkan’ı tebrik ettim, bu düşünceden sakın ayrılmayın, yolunuz açık olsun dedim. Bu sezon sıklıkla İzmit’e maça gelecekler. Fırsat bulursam gideceğim. Gebze’ye yolum düşerse Kirazpınar’ı da görmek isterim. Başkan’ı çok sevdim. Yeni sezon 1.Amatör Küme’de Kirazpınar’ı yakından izleyeceğim. Hatta bu sezon onları tutuyorum da diyebilirim. Bu arada toplantıda diğer yanımda Harb.İşspor Başkanı Adnan Zorer vardı. Zorer benim takdir ettiğim bir spor adamıdır, centilmenliğe çok büyük önem verir.  Gönlümden iki güzide takım ayın gruba düşsün, kulüpler kardeş olsun geçti. Başkanlar da aynı düşüncedeydi.

ADNAN ZORER’İN GEÇERLİ MAZERETİ VARMIŞ 
Kalbimiz temizmiş, gönlümüzden geçen oldu. İnanıyorum iki takım arasındaki maçlarda dostluk, kardeşlik adına pek çok güzellik yaşanacaktır. Bu arada hazır Adnan Zorer demişken. Geçen hafta İl Tertip Kurulu seçimine ilgi göstermeyen kulüplere tepki göstermiştim. Harb. İşspor da gelmeyenler arasındaydı ve doğal olarak Zorer de kınadığım isimlerden biriydi. Başkan bu konuyla ilgili olarak, “Benim bu konularda ne kadar duyarlı olduğumu bilirsin. Mümkün olduğunca her toplantıya katılırım. O gün de toplantıya gelmek üzere yola çıktım ama yolda kaza yaptım. ASKF’yi arayıp durumumu bildirdim” dedi. Zorer’e geçmiş olsun diledim. Mazereti geçerli olduğu için de tepki gösterdiğim kulüpler listesinden Harb.İşspor’u çıkardım. 

TALİMATLARA DİKKAT, KİMSENİN CANI YANMASIN  
Neyse kura çekimine dönelim.   Toplantıya başkanlık yapan futbolun patronu Mithat Ağa, talimatlar ve statüler konusunda kulüpleri bilgilendirdi, başka anlamda gereken uyarıları yaptı. Kulüplerin en çok dikkat edeceği konu küçük ve büyük yaş kontenjanı. Büyük yaş kontenjanı yıllardır uygulandığı için kulüpler tecrübeli ancak küçük yaş kontenjan uygulaması geçen sezon başladığı için dikkatli olunmalı. Talimatları iyi bilmeden, öğrenmeden hareket etmenin sonucunda hükmen mağlubiyet gibi ağır bir yaptırım var. Sahada akıtılan alın terinin heba olması söz konusu. Hiçbir takım böyle bir durumla karşılaşsın istemeyiz. Kimsenin canı yanmasın. Bunun için de lütfen dağıtılan kitapçıkları elinizden düşürmeyin,  talimatları iyi okuyun ve uygulayın. Unutmayın ki, yönetici olmamın öncelikli sorumluluğu kulübün menfaatlerini korumak ve kollamaktır. Bunun yolu da kuralları, talimatları bilmekten, toplantıları takip etmekten geçer.  

MİTHAT AĞA ÇOK İYİ HAZIRLANMIŞ
Gelelim en çok merak edilen konuya, grupların nasıl oluştuğuna.  1.Amatör Küme’de kağıt üzerinde iddialı takımların genellikle A grubuna düşmesi ilginç bir rastlantı oldu.  Tam bir ölüm grubu. Allah kolaylık versin. Süper Lig’de BAL’dan düşen üç takımın birden aynı grupta yer alması da ilginçti. Hani ayarlasan olmaz. Sadece onlar değil Kartepe Belediye ile Kandıra Belediye G.B de o grupta. 5 önemli takımın buluştuğu B grubunda müthiş bir yarış izlenecektir. A grubu nispeten zayıf.  Tabi bu değerlendirmeyi sadece kağıt üzerine bakarak yapıyoruz. Bu işler belli olmaz. Zayıf dediğimiz takımlar çok güçlü çıkabilir, tam tersi müthiş takım kurdular dediklerimiz de sıradan olabilir.  Takımlarla, gruplarla ilgili sağlıklı bir ölçü için ligin ilk 4-5 haftasını görmek gerekir. Gruplar belirlenirken tek bir kriter dikkate alındı. O da ilçe takımlarının ayrılması. Örneğin Kartepe’nin iki takımı Kartepe Belediyespor ile B.Derbent ayrı torbaya atıldı. Doğru bir uygulamaydı. Süper Lig’in 1 hafta ertelenerek iki ligin aynı anda başlatılması da yerinde bir düşünce. Genel anlamda il temsilcisi Mithat Ağa iyi hazırlanmış kura çekimine, kendisini kutluyorum. Yeni sezonun hayırlı olmasını içtenlikle diliyorum. 
Bu yazı toplam 611 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.