1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Amatörlere malzeme yardımı ve gerçekler
Amatörlere malzeme yardımı ve gerçekler

Amatörlere malzeme yardımı ve gerçekler

Büyükşehir Belediyesi tarafından her sezon kulüplere yapılan malzeme yardımıyla ilgili müjdeli haberi dünkü gazetelerde okumuşsunuzdur. İhale yapıldı. Mayıs ayında da amatörler malzemelerin

A+A-

Büyükşehir Belediyesi tarafından her sezon kulüplere yapılan malzeme yardımıyla ilgili müjdeli haberi dünkü gazetelerde okumuşsunuzdur. İhale yapıldı. Mayıs ayında da amatörler malzemelerine kavuşacak. 2005 yılından bu yana yapılıyor bu yardım. Bu yıl 6’ncısı olacak. Tüm kulüpleri ve branşları kapsıyor yardım. Kulüp hangi branşlarda faaliyet gösteriyorsa, ihtiyacı olan malzemeyi ücretsiz olarak alacak. Çok büyük bir hizmet bu. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere, Büyükşehir Gençlik ve Spor eski müdürleri Erdal Selimoğlu, Nurettin Arıcan’a, bugünkü müdür R. Kemal Akyürek’e, emeği olanlara teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun diyoruz.

İki sorundan biri aşıldı

Malzeme yardımıyla ilgili iki önemli sorun vardı. Birincisi dağıtım zamanlamasının yanlışlığı, ikincisi malzemeleri yapan firmanın il dışından olması. Geçmiş dönemlerde ekim, kasım gibi kulüpler malzemeleri alıyordu. Takımların sezonla ilgili hazırlıklara temmuz-ağustos gibi başladığı düşünüldüğünde, dağıtım oldukça geçe kalıyordu. Kulüplerden de haklı olarak şikayet geliyordu. Ben de birkaç kez bu konuyu yazdım, yetkilileri uyardım. Dağıtımla ilgili zamanlama konusundaki hatadan dönüldü. Bu yıldan itibaren dağıtım sezon sonu mayıs ayı gibi yapılacak. Kulüpler önümüzdeki sezon kullanacakları malzemeyi, mayıs ayında alacak. Böylece dağıtım tam zamanında olacak. Büyükşehirli yetkililere teşekkür edelim.

Akyürek’in sözleri

İkinci konuya gelince. Bu yıl malzemeleri yine İstanbullu bir firma verecek. Bu ilde spor malzemeciliği işini yapan birçok firma var. Üstelik de önemli firma bunlar. Ancak nedense Büyükşehir’in malzeme ihalesine kentin esnafları giremiyor, elin adamı gelip işi alıyor. Çok yazı yazdım bu konuda ama değişen bir şey olmadı. Bu yılki ihaleyle ilgili 5 firma dosya almış, biri ihaleye katılmış. İçlerinde bir tek Kocaeli firması yok. Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü sevgili R. Kemal Akyürek’e sordum, neden bizim firmalar yok diye. Akyürek, “İnanın bunu çok istiyoruz. Bu yüzden de ihaleyi dörde ayırdık. Bu ilin firmaları da girsin istedik. Ancak ne dosya alımı, ne ihaleye katılım anlamında tek bir Kocaeli firmasının başvurusu olmadı. Doğrusu üzüldük” dedi.

Kocaeli esnafı kazanmalı

Büyükşehir yetkilisi böyle söylüyor. Peki neden Kocaelili firmalar bu ihaleyle ilgilenmiyor. Sorun nedir, bunun ortaya koyulması gerekiyor. Bu konuyu çok önemsiyorum. Bu ilin amatör kulüplerinin malzemelerini bu ilin esnafı versin, parayı bu il kazansın istiyorum. Doğrusu da budur. Büyükşehir ben gereğini yapıyorum diyor, spor mağazaları ne diyor? Gelin bunu tartışalım. Sorun nedir ortaya koyalım. Böyle gitmez, gitmemeli. Bu ilin parasının İstanbullu bir firmaya gitmesini kabul edemiyorum. Merak ettiğim bir şey daha var. Böylesine büyük bir ihale söz konusu. Ancak tek bir firma ihaleye katılıyor. Bunun da sorgulanması gerekiyor bence. Büyükşehir belediyesi zamanlama konusundaki sıkıntıyı giderdi. Ancak malzemelerin bu ilin esnafından alınması da mutlaka sağlanmalı. Bu konuda taraflar bir araya gelmeli, sorun neyse alışmalı.

Bu yıldan geçti artık. Seneye ve sonrasında bu ihalede başka bir ilin firmaları olmasın. Kocaeli kulüplerinin malzemelerini Kocaeli esnaf yapsın. Kocaeli esnafı kazansın.

Esame listesine yazılan futbolcu oynamış sayılıyor

Gölcük İ. Y kulübü genel kaptanı Hüseyin Bat aradı. Bir maruzatı olduğunu söyledi. Merak ve dikkatle dinledim. Bat şunları söyledi: “Genç bir yönetim oluşturdum. 2. Küme’de hedefimizi şampiyonluk olarak belirleyip kolları sıvadık. Gençlerin ağırlıklı olacağı takıma tecrübeli birkaç isim almak için harekete geçtik. Kavaklıspor’da lisansı vize olan ancak hiçbir maçta forma giymeyen, aynı zamanda benim oğlum olan Hakan’ı düşündük. Önce soruşturduk. Hakan Kavaklıspor’un sadece bir maçında esame listesine yedek olarak yazılmış. Hiç oynamamış. Aynı sezonda böyle bir futbolcuya aktarma izni veriliyor mu diye ASKF’yi aradık. ASKF sekreteri Meltem Hanım bize hiçbir sakıncası yok, oynatabilirsiniz dedi. Biz de bu yanıt üzerine evrakları hazırlayıp Sakarya Bölge Müdürlüğü’ne gönderdik. Kısa bir süreçte futbolcunun lisansı geldi. Geçtiğimiz hafta sezonun ilk maçı öncesinde bir sohbet ortamında ASKF Başkanı Murat Aydın, Bursa’da yaşanan bir olaydan bahsetmiş. Yöneticimiz de bu sohbete tesadüfen tanıklık etmiş.  Bir kulüp eseme listesine ismi yazılan ancak hiç oynamayan bir futbolcuyu transfer etmiş ve bir maçta oynatmış. Rakip takım itiraz edince kulüple, futbolcunun ceza alması gündeme gelmiş. Murat Aydın bunları söyleyince yöneticimiz bizim durumla ilgili bilgi vermiş. Murat Aydın sakın oynatmayın, sıkıntı yaşarsınız demiş. Biz de tedbir amaçlı olarak futbolcuyu oynatmadık. Verdiğimiz aktarma parası çok önemli değil, üzüldüğümüz nokta hiç oynamamış bir futbolcuya transfer hakkı verilmemesi. Bu durumdaki futbolcuya yazık değil mi ?”

Kulüplerin dikkatine sunulur

Gölcük İ. Y kulübü yöneticisinin bu açıklaması beni şaşırttı. Benim bildiğim, esame listesine yazılan ancak hiç oynamayan futbolcuya transfer hakkı verildiğiydi. İşin kesin doğrusunu öğrenmek için sevgili Bedri Dölkeleş’i aradım. Bedri ağabey, “Amatör transfer talimatları hakkında çok iyi bir bilgim yok. Mantığım esame listesine yazılan futbolcunun oynamış olarak düşünüleceği ve transfer izni verilmeyeceği. Konunun uzmanına sorup, sana döneyim” dedi. 5 dakika geçmemişti ki Bedri ağabey aradı, “Doğru düşünmüşüm. Eseme listesine yazılan futbolcu oynamış sayılıyor. Bu durumdaki futbolcuya transfer hakkı verilmiyor” dedi. ASKF sekreteri sevgili Meltem de benim gibi bildiğine göre, demek ki yeni bir değişiklik yapılmış. Yaptığım araştırma sonucunda değişikliğin sezon başında yapıldığını öğrendim. Hukukçular profesyonel futbol müsabaka talimatına uygun olması sonucuna vararak amatör futbolcu transferindeki söz konusu talimatı değiştirmiş.

Önemli bir nokta. Amatör futbolcu transfer talimatında bu konuyla ilgili bir madde yok. Yani talimatın ne olduğu, ne değişiklik yapıldığıyla ilgili resmi bir yazı bulunmuyor. Bir itiraz, hukuksal bir durum söz konusu olduğunda ancak yürüklükteki talimat ortaya çıkıyor. Nitekim Bursa’daki olay sonrasında itiraz olunca talimattaki değişiklik, uygulamadaki talimatın ne olduğu anlaşıldı. Bu sezon transfer dönemi bitti ama gelecek sezonla ilgili kulüpleri bilgilendirmiş olalım. Yıllardır uygulanan esame listesini yazılan ancak hiç oynamayan futbolcuya transfer hakkı verilmesiyle ilgili talimat değişti. Esame listesini yazılan ancak hiç oynamayan futbolcuya artık transfer izni verilmiyor. Duymayan kalmasın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.