1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Amniyon sıvısı fazlalığı tehlikeli
Amniyon sıvısı fazlalığı tehlikeli

Amniyon sıvısı fazlalığı tehlikeli

Uzmanlar, gebelikte amniyon çok artmasının çeşitli hastalıkların habercisi olabileceğini ve gebeliği tehlikeye sokacağını söylüyor.

A+A-

Uzmanlar, gebelikte amniyon çok artmasının çeşitli hastalıkların habercisi olabileceğini ve gebeliği tehlikeye sokacağını söylüyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Selçuk Selçuk, amniyon sıvısının fazlalığına dikkat edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

Doktor Selçuk, amniyotik sıvının gebelik süresince rol oynadığı birçok durumun söz konusu olduğunu ifade etti. Selçuk, “Bebeğin gelişimi için yeterli fiziksel alanı sağlayarak iskelet sisteminin uygun şekillenmesi, akciğer gelişiminin düzgün şekilde sağlanması, bebeğin dış travmalardan korunması, umblikal kordon basısını engelleyerek bebeğin strese maruz kalmasının engellenmesi bunlardan en önemli olanlarıdır. Normalde amniyotik sıvı hacmi yaklaşık olarak 32. gebelik haftasında en üst düzeye çıkar, 36. haftada 1 litreye erişir ve sonrasında 42. haftaya kadar sabit bir şekilde azalır.” dedi.

Klinik olarak karşılaşılan en sık anormalliklerin suyun çok az olması veya çok fazla olması durumları olduğunu anlatan Selçuk, “Anne adayları arasında daha çok farkındalığın olduğu ve endişe uyandıran durum bebeğin amniyotik sıvısının az olmasıdır; ancak bebeğin amniyotik sıvısının fazlalığı en az azlığı kadar hayati öneme sahiptir ve dikkat edilmediği takdirde anne ve bebek açısından istenmeyen ciddi durumlara sebebiyet verebilmektedir.Yaklaşık olarak gebeliklerin yüzde1’ inde aşırı amniyotik sıvı varlığı tespit edilmektedir.” şeklinde konuştu

“Rahatsızlığa ultrasonografi ile klinik bulgularla tanı konmaktadır.” diyen Selçuk, “Ultrasonografi ile karın bölgesinin dört kadranında yapılan ölçümde amniyotik sıvı indeksi 24-25 cm’den fazla olduğu durumda polihidroamnios (aşırı amniyotik sıvı varlığı) tanısı konulmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Selçuk, “Amniyotik sıvı artışına neden olan durum tespit edildikten sonra tedavisi mümkünse tedavi edilmelidir. Hafif veya orta dereceli polihidroamnios durumlarında genellikle doğum zamanına kadar hasta düzenli aralıklarla takip edilmektedir.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.