1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Angusları başka limanlara indirsinler
Angusları başka limanlara indirsinler

Angusları başka limanlara indirsinler

Dün sabahtan itibaren gazetenin telefonu adeta kilitlendi. Vatandaşlar mutlaka Valiliği, Belediyeleri, Çevre Müdürlüğü'nü de aramıştır. Telefonlar Derince ve Tütünçiftlik'ten geliyordu.

A+A-

Dün sabahtan itibaren gazetenin telefonu adeta kilitlendi. Vatandaşlar mutlaka Valiliği, Belediyeleri, Çevre Müdürlüğü'nü de aramıştır.

Telefonlar Derince ve Tütünçiftlik'ten geliyordu.

Malum, Türkiye'de hayvancılık bitirildi. Et fiyatları çok yükseldi. Bunun üzerine hükümet, yurt dışından canlı hayvan ithalatına izin verdi. Önce birkaç gemi hayvan, devlet tarafından ithal edildi. Artık bu işi özel sektör yapıyor.

Güney Amerika'dan binlerce büyükbaş hayvan (Angus), gemilerin ambarına yükleniyor. Bu hayvanlar günlerce gemide, kapalı ambarda kendi pislikleri içinde yolculuk yapıyor. Hayvan taşıyan gemilerin hemen hepsi Derince Limanına yanaşıyor.

Bu gemiler Derince Limanına gelip, ambar kapakları açılınca, dayanılmaz bir koku da çevreye yayılıyor. Bu koku öyle böyle pis koku değil. Çok iğrenç bir koku.

Dün sabahtan itibaren Derince ve Tütünçiftlik'ten telefon yağdıran vatandaşlar bu kokudan şikayetçiydi. Öğlene doğru iğrenç koku İzmit'e kadar ulaştı. Düşünün sabahın köründe, hayvan pisliği kokusu ile uyanıyorsunuz. Dayanılır iş değil. Artık havalar da ısındı. Güney Amerika'dan hayvan getiren her gemi, Derince ve Tütünçiftlik'i perişan edecek.

Türkiye'nin pek çok limanı var. Gemlik, Bandırma, İzmir, Samsun, Mersin var... Hayvan getiren gemilerin hepsini niye Derince'ye yanaştırıyorlar?..

Derince Limanı, Türkiye'de yerleşim alanlarına en yakın limanlardan biri. Her gemi ile bu bölge işkence çekecek. Vatandaş çok öfkeli ve tepkili. Angus gemilerini artık başka limanlara yönlendirmek lazım.

“Alma mazlumun ahını” derler ya

Bütün dünya, IMF Başkanı Dominque Strauss Khan'ın başına gelenleri konuşuyor.

Dünyanın parasını, trilyon dolarları yöneten adam... New York'ta geceliği 3 bin Dolarlık otel odasında, kat temizleyicisi kadına zorla tecavüze kalkışmaktan suçlanıp, tutuklandı, cezaevine kondu.

IMF Başkanı Khan, 62 yaşında. Otelde çırılçıplak önüne çıkıp, zorla tecavüze kalkışmakla suçlandığı kadın 32 yaşında. Khan, üç kez evlenmiş. Kadınlara karşı düşkünlüğü biliniyor... Ama yine de bu pozisyondaki, bu kadar büyük maddi olanaklara ve forsa sahip bir adamın, böyle basit bir tecavüz girişiminde bulunabileceğine insanın aklı yatmıyor.

IMF Başkanı, Fransa'nın eski Maliye Bakanı. Önümüzdeki yıl Fransa'da Devlet Başkanlığı seçimi yapılacak. Ülkesinde çok yıpranan Sarkozy'nin karşısına, sosyalistlerin Devlet Başkanı adayı olarak çıkartılacaktı. Üstelik daha şimdiden Sarkozy'nin çok önünde görünüyordu.

Büyük olasılıkla bir komploya kurban gitti. Hem IMF Başkanlığı, hem Fransa Devlet Başkanlığı artık O'un için hayal oldu.

Bizde çok güzel bir söz vardır, “Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste” derler. Bu IMF, dünyada yüzmilyonlarca masum, mazlum, yoksul insanın ahını aldı. Ülkeleri hırsız, hortumcu, vurguncu politikacılar batırdı. IMF borç verdi. Bu borçların bedeli, o ülkelerdeki yoksul insanların, emekçi insanların omuzlarına yüklendi.

IMF dünyada en çok beddua alan, özellikle yoksul, gariban, soyulmuş insanların ahını alan kurumdur. Acısı da Başkanı Khan'dan çıkıyor.

Sadece anketlerde geride kaldı

12 Haziran'a artık çok az bir zaman var. Yarış, AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında geçiyor.

Meydan mitinglerine bakıyorsunuz... Kılıçdaroğlu, hemen her ilde ciddi kalabalıklara karşı konuşuyor. Hatta CHP için “Giremez” denilen illere gidiyor, yine dinleyici buluyor.

Show TV, seçimin iddialı üç partisinin liderleri ile farklı haftalarda Pazar geceleri aynı saatlerde aynı şablon içinde programlar yaptı. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun izlenme oranları, Başbakan'ın hayli önünde çıktı.

Son örnek TOBB Genel Kurulu. Önceki gün yapılan TOBB Genel Kurulu’ndaki tablo da çok ilginç. Herkes, genel kurula katılan TOBB delegelerinin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu, Başbakan Erdoğan'dan daha kuvvetli ve daha sık alkışladığını söylüyor. Geçmişte, TOBB genel kurullarına katılanlar, Başbakan'ı dinler, salonu boşaltırmış. Bu defa konuşmasından sonra sadece Başbakan salondan ayrılmış, herkes Kılıçdaroğlu'nu dikkatle dinlemiş.

Yani, seçimler yaklaşırken, hâlâ anketlerde AKP ve Erdoğan uzak ara önde gözüküyor ama diğer her platformda CHP ve Kılıçdaroğlu öne çıkıyor. Bu tabloyu da dikkatle izlemek lazım.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.